in

Slovenská národná galéria sa venuje aj teplému umeniu, tému rozoberala s LGBTI+ tvorcami

Autor: Andrej Dúbravský / Obraz z výstavy Last party for diversity

Pestrý svet umenia sa snaží približovať SNG, tento raz nahrala galéria podcast s názvom Queer identita/queer umenie. Ako píše SNG na sociálnych sieťach, hoci sú LGBTI+ ľudia na Slovensku stále znevýhodnenou menšinou, na poli súčasného umenia sa zdá, že queer identita vo svojich rozmanitých prejavoch zažíva zlaté časy. 

Umelcov a členov LGBTI+ komunity Maroša Rovňáka a Andreja Dúbravského spovedala kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia Alexandra Tamásová, ktorá je autorkou podnetného článku 7 vecí o queer umení v zbierkach slovenských galérií. Pýtala sa ich, aký je vzťah medzi queer identitou a queer umením a či je označenie „queer“ v umeleckej kariére výhodou alebo prekážkou. Z rozhovoru sa tiež dozviete viac o vlastnej tvorivej ceste oboch hostí. 

„Keď som prišiel na VŠVU a začal som malovať, tak moje obrazy mali ako keby gej tému – tie zajace atď., nebolo tam v podstate nič extra explicitné. A nejakí ľudia sa začali zaujímať o moju tvorbu a vtedy som počul, že moje obrazy sú vlastne zaujímavé len preto, lebo som jediný gejský maliar široko-ďaleko, a že to je jediný dôvod, prečo to priťahuje pozornosť. A vtedy som mal krč, ktorý mi teraz príde komický, že som sa snažil všetkých presvedčiť, že nie som len toto…“ uvádza na úvod podcastu maliar Andrej Dúbravský.  
Celý podcast si možno vypočuť cez Anchor alebo na Spotify.

Čo si myslíš o článku?

Autor Roman Samotný

Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského, pracoval ako redaktor v tlačovej agentúre SITA a týždenníku Plus 7 dní, následne pôsobil ako dramaturg a scenárista v TV JOJ. V súčasnosti sa venuje organizovaniu podujatí a marketingu pod vlastnou značkou Queer Slovakia. Okrem toho sa venuje aj hudbe ako DJ Vesnu.

Poď sa hrať! Párty Shame zvoláva na sobotu queer decká

Poď sa hrať! Párty Shame zvoláva na sobotu queer decká

Hudobným hosťom sobotnej párty Shame v klube Teleport bude DJ Styller.

Do temných vôd techna prinesie nečakanú harmóniu DJ Styller už dnes na Shame