in ,

Aj v našej komunite sa nájdu ľudia, ktorí drag queens považujú za hanbu, myslí si Jasmine z Action Sisters

Banskobystrickú drag skupinu Action Sisters už asi ani nemusíme predstavovať. Priniesli sme vám napokon už dva rozhovory s ich členkami, Jessicou Loo a Chantall Licorne. Ich najnovšia posila Jasmine RichArt – civilným menom Peter, sa rozhovorila o svojich začiatkoch a o tom, čo si praje pre drag scénu na Slovensku.

Peter, prečo si sa rozhodol začať robiť drag, a aký bol proces, ktorý ťa k tomu doviedol? 

K dragu som sa dostal skrz americkú súťaž RuPaul’s Drag Race ako 17-ročný chalan. Zo začiatku som len s úžasom sledoval všetky tie zahraničné queens a dúfal, že raz budem aj ja môcť robiť niečo podobné. Jedného dňa, konkrétne na PRIDE BB v roku 2020, som sa so svojím najlepším kamarátom Trickom išiel baviť na afterparty, kde vystupovala skupina Action Sisters. To bol pre mňa osobne zlomový okamih. Vtedy som si uvedomil že je to vec, ktorú chcem a musím robiť. Na počudovanie sa mi presne rok na to, konkrétne na PRIDE BB 2021, podarilo premiérovo vystúpiť ako súčasť skupiny Action Sisters. Od tejto chvíle sa zrodila Jasmine RichArt. Za túto príležitosť by som sa hlavne chcel poďakovať mojej drag mame Chantall Licorne, ktorá ma priviedla do tohto sveta, za čo som jej neskutočne vďačný.

Prečo si si zvolil meno Jasmine RichArt, čo pre teba znamená? 

Príbeh môjho drag mena je podľa mňa naozaj zaujímavý. Meno Jasmine je odvodené z pesničky od mojej najobľúbenejšej interpretky Nicki Minaj. V pesničke Roman’s Revenge je jedna fráza: „I am not Jasmine, I am Aladdin“.

Táto fráza odkazuje na jedno alter ego spomínanej Nicki. Toto jej alter ego je gej Roman a keďže ona rapovala, že nie je Jasmine (žena), ale Aladin (muž), u mňa je to úplne naopak: „I am not Aladin, I am Jasmine“.

Čo sa týka priezviska RichArt, to je odkaz na môjho už vyššie spomínaného kamaráta Tricka Richarda, ktorý ma doslova „dokopal“ do sveta mejkapu.

Čím sa väčšinou inšpiruješ pri tvorbe svojich lookov a predstavení? Kto sú tvoje drag idoly a prečo? 

Mojou inšpiráciou pri tvorbe je do veľkej miery popkultúra 10. rokov 21. storočia a predstaviteľky tohto obdobia ako Nicki Minaj, Lady Gaga a podobne. Taktiež hľadám inšpiráciu v rôznych spoločenských témach a osobných príbehoch. Či už ide o moje skúsenosti z minulosti, bývalé vzťahy alebo iné zážitky, ktoré ma poznačili. Verím, že z každej mojej performance si každý odnesie kúsok nádeje a pobavenia.

Čo sa týka mojich drag idolov, na prvom mieste je určite moja spomínaná drag mama Chantall Licorne. Ona je mojou najväčšou inšpiráciou, a doslova aj studňou nápadov. Zo zahraničnej scény sú to queens ako JuJuBee, Katya Zamolodchikova či Trixie Mattel.

Ako vníma tvoje blízke okolie, že sa z teba stala drag queen? Prešiel si aj v tomto smere nejakým coming-outom? Ak áno, vedel by si to možno porovnať so svojím coming-outom ako gej? 

Môj coming-out ako drag queen vlastne ani nebol. Nemal som nejakú potrebu okolo toho robiť vedu, proste som to vydal von na instagram ako hotovú vec a buď to ľudia pochopili, alebo nie, ale to už je ich problém. Moje okolie, čo sa týka rodiny a blízkych, ma  v dragu veľmi podporuje a sú mojimi najväčšími fanúšikmi. To je jediné, čo ma zaujíma.

Všimol si si možno aj nejaké negatívne ohlasy či hejty u vás v Banskej Bystrici, prípadne, chodia ti nejaké hejty na sociálnych sieťach?

S hejtom alebo nenávisťou som sa priamo v Banskej Bystrici ešte nestretol. Horšie to je v mojom rodnom meste, kde som aktuálne posledných pár mesiacov téma číslo jedna. Ale z toho si nič nerobím. Na online platformách je to ale záležitosť na dennej báze. Komentáre štýlu „skap buzerant“, „odpad spoločnosti“ a podobne ma už vôbec neprekvapujú a ani ma nijako nezraňujú. Sú mi svojím spôsobom ukradnuté. Podľa môjho názoru sú ľudia, ktorí sa uchýlia k niečomu takému, ako je prianie smrti, sami so sebou nevyrovnaní a mali by si najprv poriešiť vlastné problémy.

Drag scéna síce na Slovensku pomaly začala rásť, no dá sa povedať, že je stále v plienkach, preto predpokladám, že to asi nie je tvoj hlavný príjem. Čím sa živíš a čo iné ešte rád robíš vo voľnom čase okrem dragu?

Áno, je to tak. drag scéna na Slovensku nie je na takej úrovni, aby si človek mohol dovoliť sa tým živiť. Určite to však nie je spôsobené našou kvalitou vystúpení, skôr je to o tom, že tento štýl umenia stále nie je na Slovensku dostatočne verejne známy. Preto sa okrem dragu venujem práci v oblasti telekomunikácií. Je to pre mňa stále čerstvá záležitosť, keďže som na tejto pozícii iba pár mesiacov.

Dovtedy som dlhšie pracoval ako čašník v jednej miestnej reštaurácií. Z vtedajšej práce išla väčšina tringeltov práve na zaobstaranie si veci na to, aby som mohol robiť drag. Je to drahý koníček, ale myslím, že sa dá tým aj celkom fajn privyrobiť. Je totižto super vidieť, že človek môže byť zaplatený za niečo, čo ho baví a napĺňa. Osobne si ale stále neviem predstaviť, že by to mal byť jediný zdroj môjho príjmu. Okrem práce mám, dá sa povedať, také bežné koníčky. Rád cestujem, počúvam hudbu a trávim čas s rodinou a kamarátmi.

Spomínaš, že väčšina tringeltov bola investovaná do dragu. Kde si zháňaš mejkap, oblečenie alebo parochne? 

Zaujímavá otázka. Čo sa týka mejkapu, ten prevažne kupujeme v drogériách a niektoré veci priamo v online shopoch. Extravagantné riasy však len tak v obchode nezoženieme, a tak ich kupujeme online, väčšinou na aliexprese. Oblečenie kupujeme prevažne v second handoch, čínskych obchodoch, niekedy na aliexprese, a v rôznych fast fashion obchodoch, kde nakupuje asi každá žena. Jediný rozdiel je ten, že my kupujeme veci, ktoré by si asi bežná žena v bežný deň neobliekla.

Čo by si si pre skupinu Action Sisters prial do budúcnosti, aké sú vaše ciele a čo by si si prial pre slovenskú drag scénu ako celok?

Na prvom mieste by som si želal, aby sa nám podarilo dostatočne rozbehnúť najnovší projekt Action Talk na YouTube. Okrem toho si do budúcna určite prajem viac vystúpení a viac príležitostí, kde budú môcť ľudia vidieť, čo je v nás a čo nás napĺňa. Jednoznačne by som si prial, aby sme začali byť braní vážnejšie, ako umelci a umelkyne, nie ako klauni, ktorí zo seba robia niečo, čo nie sme. Je smutné vidieť, že aj v našej komunite sa stále nájdu ľudia, ktorí nás považujú za hanbu a nie za kultúrny prínos. Osobne si ale myslím, že človek nepochopí drag, kým ho neuvidí naživo. Preto by som si aj touto cestou dovolil všetkých pozvať na open stage, ktorý sa uskutoční 19. Marca 2022 v Banskej Bystrici v CNK ZÁHRADA o 19:00.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?