in ,

Počuli ste o transrodovej Barbie? Prinášame vám ďalších 50 zaujímavých faktov z queer kultúry

Foto: Jason Mendez/Getty Images

Ktorý queer film obľubovala princezná Diana? Čo znamená písmeno P v mene Marsha P. Johnson? Ktoré je najstaršie občianske združenie pre queer ľudí na Slovensku? Aj tieto zaujímavé fakty sa dozviete v štvrtom vydaní 50 faktov z queer popkultúry, histórie, športu a politiky. Predchádzajúce fakty si môžete prečítať na týchto troch linkoch.

 1. V roku 1973 vyšlo prvé vydanie časopisu Playgirl. Išlo o variáciu časopisu Playboy pre ženské čitateľky. Síce to autori časopisu najprv verejne nepriznávali, no 80 % čitateľov v skutočnosti tvorili gejskí muži.
 1. Pred natáčaním filmu Daj mi tvoje meno (2017) bola iba jedna herecká skúška. Timothée Chalamet a Armie Hammer prezradili, že ich režisér Luca Guadagnino poprosil, aby sa bozkávali v tráve. Po chvíli ich prerušil a nariadil im, aby sa bozkávali vášnivejšie. Počúvli ho a začali sa bozkávať ešte akčnejšie. Dlhú chvíľu ich nikto nestopoval. Potom si uvedomili, že Guadagnino odišiel a nechal ich váľať sa v tráve.
 1. Thajská transrodová podnikateľka Anne Jakkapong Jakrajutatip kúpila v roku 2022 za 20 miliónov dolárov organizáciu Miss Universe, čím sa stala prvou ženskou majiteľkou tejto svetovej súťaže krásy v jej 71-ročnej histórii.
 1. Princezná Diana bola veľkou fanúšičkou kultového filmu Rocky Horror Picture Show (1975, r. Jim Sharman).
 1. V roku 2022 sa Kim Petras stala prvou transrodovou ženou a Sam Smith prvou nebinárnou osobou s piesňou na vrchole hudobného rebríčka Billboard Hot 100. Podarilo sa im to so skladbou Unholy.
 1. Americké Girl Scouts (skautky) majú pravidlo, že sa k nim môže pridať ktokoľvek, kto nie je cisrodový muž.
 1.  V rokoch 2000 až 2003 existoval slovenský časopis Atribút – mesačník pre gejov a lesby. K jeho existencií výrazne prispela aktivistka Hana Fábry.
 1. Alfred Hitchcock mal vo zvyku skúmať súvislosti medzi sexuálnou a rodovou deviáciou. Preto sú v jeho filmoch záporné postavy často queer kódované (napr. vo filmoch Povraz, Rebecca, Cudzinci vo vlaku a Psycho). Týmto zobrazovaním utvrdzoval v divákoch predstavu, že queer ľudia sú vo svojej prirodzenosti vrahovia a násilníci.
 1. Otvorení queer športovci získali v roku 2022 na Zimných olympijských hrách v Pekingu osem olympijských medailí.
 1. Vo videoklipe k piesni Lavender Haze z roku 2023 obsadila populárna speváčka Taylor Swift do hlavnej mužskej úlohy transrodového modela Laitha Ashleyho.
 1. Molly Kearney sa v roku 2022 stali prvými pravidelnými nebinárnymi účinkujúcimi v legendárnej televíznej šou Saturday Night Live.
 1. Taiwan sa stal v roku 2019 prvou ázijskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá párov rovnakého pohlavia.
 1. Módny návrhár Tom Ford financoval svoj debutový film Single Man (2009) z vlastných peňazí.
 1. Česká speváčka Helena Vondráčková sa v roku 2009 stala víťazkou ankety Gaystars v kategórii Osobnosť roka. V roku 2014 sa pre magazín Boyler.cz vyjadrila, že je proti gejským rodinám, ktoré nazvala anomáliami.
 1. Výzor Uršuly z animovaného filmu Malá morská víla (1989, r. John Musker a Ron Clements) bol inšpirovaný legendárnou americkou drag queen Divine.
 1. Písmeno P v mene Marsha P. Johnson znamená Pay It No Mind. Bolo to jej životné motto a odpoveď na otázky o jej pohlaví.
 1. Asexuálna vlajka sa skladá zo štyroch farieb: čierna predstavuje asexualitu, biela alosexualitu (prítomnosť sexuálnej príťažlivosti), sivá ľudí, ktorí pociťujú sexuálnu príťažlivosť len za istých okolností, a fialová komunitu.
 1. Módny návrhár Gianni Versace bol blízkym priateľom mnohých celebrít vrátane princeznej Diany, Eltona Johna, Cher a Madonny. Aj vďaka tomu bola Versace prvou značkou, ktorá spolupracovala so supermodelkami, hudobníkmi a inými celebritami.
 1. Vo filme Maroko (1930, r. Josef von Sternberg) spôsobí kabaretná speváčka Amy (zobrazená bisexuálnou herečkou Marlene Dietrich) rozruch, keď oblečená v obleku a cylindri pobozká druhú ženu na pery. Vďaka tejto scéne sa Marlene stala prvou hlavnou herečkou v histórii, ktorá pobozkala vo filme inú ženu.
 1. Prvý Dúhový Pride v Bratislave sa konal v roku 2010 a napadli ho extrémisti a fašisti, ktorí zaútočili na účastníkov slzným plynom. Od roku 2013 sa koná Pride aj v Košiciach a od roku 2018 v Banskej Bystrici.
 1. Seriál Srdcerváči si v roku 2022 získal srdcia queer divákov a diváčok po celom svete. V hlavných úlohách sa predstavili Joe Locke ako Charlie Spring a Kit Connor ako Nick Nelson. Kit sa ale pôvodne uchádzal o rolu Charlieho, na ktorú absolvoval dokonca konkurz.
 1. V apríli 1998 požiadala Coretta Scott King, vdova po Martinovi Lutherovi Kingovi Jr., komunitu občianskych práv, aby pomohla zastaviť homofóbiu.
 1. Steven Jay Russell je americký podvodník, ktorý sa po uväznení zamiloval do spoluväzňa Phillipa Morrisa. Je známy viacnásobným útekom z väzenia, raz dokonca presvedčil svet, že je mŕtvy, a to všetko preto, aby bol s Morrisom. Jeho príbeh inšpiroval film I Love You Phillip Morris (2009) s Jimom Carreym.
 1. Herečka Jamie Lee Curtis vyhrala tento rok Oscara za film Všetko, všade, naraz (2022, r. Dan Kwan, Daniel Scheinert). Vyjadrila sa, že jej Oscar bude používať rodovo neutrálne zámená na podporu jej transdcéry Ruby.
 1. Predseda kanadskej vlády Justin Trudeau sa stal prvým svetovým lídrom, ktorý sa objavil v reality šou Drag Race. Stalo sa tak minulý rok v sérii Canada’s Drag Race: Canada vs. the World.
 1. Medzinárodný deň coming-outu sa prvýkrát oslavoval 11. októbra 1988.
 1. Grindr štatistika z roku 2022 ukázala, že najviac top mužov žije v Bolívii, USA, Južnej Kórei, Grécku a Indii. Krajiny s najvyšším percentom bottomov sú zase Dánsko, Japonsko, Srbsko, Južná Afrika a Peru.
 1. Rami Malek mal mať malú úlohu vo filme Rocketman (2019, r. Dexter Fletcher) a zopakovať si tak úlohu Freddieho Mercuryho z Bohemian Rhapsody (2018, r. Bryan Singer), aby sa ukázalo priateľstvo medzi Freddiem Mercurym a Eltonom Johnom. Tvorcovia však tento nápad nakoniec zavrhli.
 1. Počas socializmu sa homosexuáli v Prahe stretávali v kaviarni Globus.
 1. Gejský filmový režisér Pedro Almodóvar je známy svojimi intímnymi filmami ako Zlá výchova (2004) či Bolesť a sláva (2019). Keď mal Almodóvar osem rokov, rodina ho poslala študovať na náboženskú internátnu školu do mesta Cáceres v západnom Španielsku s nádejou, že sa z neho stane kňaz.
 1. Magnus Hirschfeld bol nemecký sexuológ, ktorý bol hlavným predstaviteľom nemeckého hnutia za emancipáciu homosexuálov. Jednou z jeho pacientiek bola aj Lili Elbe, ktorej životný príbeh bol predlohou novely Dánske dievča.
 1. Počas trinástej série RuPaul’s Drag Race sa RuPaulova ikonická hláška „Gentlemen, start your engines, and may the best woman win“ (Páni, naštartujte motory, nech vyhrá najlepšia žena) zmenila na „Racers, start your engines, and may the best drag queen win“  (Pretekári, naštartujte motory, nech vyhrá najlepšia drag queen). Zmena prišla z dôvodu zavedenia inkluzívnejšieho jazyka pre transrodových a nebinárnych súťažiacich a súťažiace.
 1. Speváčka Miley Cyrus založila v roku 2014 neziskovú organizáciu Happy Hippie Foundation, ktorá sa zameriava na mládež bez domova (najmä LGBTI+ mládež), LGBTI+ komunitu a ďalšie zraniteľné skupiny obyvateľstva.
 1. Transrodová speváčka Sophie počas života prirovnávala stavbu piesní k stavaniu sochy z rôznych materiálov a pomocou syntetizátora Monomachine vytvorila zvuky pripomínajúce latex, balóny, bubliny, kov a elastický plast.
 1. Všetci hlavní mužskí herci z ikonického tínedžerského filmu Protivné baby (2004, r. Mark Waters) – Daniel Franzese, Jonathan Bennett a Rajiv Surendra – sa od premiéry verejne vyautovali ako gejovia.
 1. U-Haul lesbian je stereotyp lesbických vzťahov, ktorý odkazuje na myšlienku, že lesby majú tendenciu sa k sebe nasťahovať po veľmi krátkom čase. U-Haul je americká spoločnosť na prenájom sťahovacích nákladných vozidiel.
 1. Erekcie a semeno použité v sexuálnych scénach vo filme Víkend (2011, r. Andrew Haigh) sú v skutočnosti len mrkva a tekuté mydlo.
 1. Po tranzícii v roku 1975 dostala profesionálna tenistka Renee Richards zákaz súťažiť na ženských US Open pre pravidlo, že súťažiť môžu iba cisrodové ženy. V roku 1977 Najvyšší súd v New Yorku rozhodol v jej prospech a ešte v rovnaký rok sa zúčastnila US Open.
 1. Najstarším občianskym združením zastupujúcim sexuálne menšiny na Slovensku je Ganymedes, ktoré vzniklo na prelome rokov 1989 a 1990. Jeho poslaním bolo presadzovanie a obhajovanie práv a záujmov homosexuálnych občanov s cieľom dosiahnuť úplné právne a faktické zrovnoprávnenie homosexuálnej menšiny v spoločnosti.
 1. Napriek tomu, že hororový film Vreskot z roku 1996 napísal gejský scenárista Kevin Williamson, queer postava sa objavila až v šiestom filme z roku 2022. Išlo o postavu Mindy a zahrala si ju Jasmin Savoy-Brown.
 1. Herec Elliot Page sa v roku 2021 objavil na obálke časopisu Time, čím sa stal prvým otvorene transrodovým mužom, ktorý sa dočkal tejto pocty.
 1. V oceňovanom filme Moonlight (2016, r. Barry Jenkins) si hlavnú postavu Chirona zahrali traja odlišní herci v rôznom veku. Režisér povedal, že sa títo herci počas natáčania nikdy nestretli. Chcel, aby každý z nich vybudoval vlastnú osobnosť Chirona.
 1. V roku 1999 vzniklo v Budapešti združenie lesieb s názvom Labrisz. Jeho cieľom bolo zviditeľniť životy a problémy lesbických, bisexuálnych a transrodových žien a zároveň týmto ženám pomáhať rôznymi kultúrnymi programami a diskusnými skupinami.
 1. Herečka Laverne Cox sa minulý rok stala predlohou pre prvú transrodovú Barbie v histórii. Spoločnosť Mattel oznámila, že jej rozhodnutie vytvoriť bábiku je súčasťou záväzku spoločnosti pokračovať v prehlbovaní rozmanitosti a oslavuje vplyv, ktorý má Laverne Cox ako zástankyňa LGBTI+ práv.
 1. Český choreograf a zakladateľ tanečnej školy Dance Academy Prague, Yemi A.D., sa podieľal na choreografii videoklipu k piesni Runaway od Kanye Westa. Vytvoril aj ďalšie choreografické kompozície, napríklad na odovzdávanie cien MTV Music Award alebo pre reláciu Saturday Night Live.
 1. Profesor psychológie Frank Robert Wake je zodpovedný za vývoj stroja používaného na identifikáciu gejov v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Tento stroj nazval Fruit machine, pretože slovo fruit (ovocie) sa používalo na hanlivé označenie homosexuálov. Subjekty testovania boli nútené pozerať sa na pornografiu a zariadenie potom meralo priemer očných zreníc, potenie a pulz sprevádzajúce predpokladanú erotickú reakciu.
 1. Slovo „motsoalle“ znamenalo v starovekom Lesothe spoločensky schválené dlhodobé vzťahy medzi ženami.
 1. Česká tenistka Martina Navrátilová je držiteľkou rekordu v počte víťazstiev na šampionáte vo Wimbledone s deviatimi víťazstvami, pričom šesť z nich získala po sebe.
 1. Queer slovenská párty Tepláreň sa prvýkrát konala 3. februára 2012 v KC Dunaj. Zúčastnilo sa jej vyše 500 ľudí.
 1. Hudobné kariéry známych mien ako Whitney Houston, Barry Manilow či Billy Joel naštartoval gejský hudobný producent Clive Davis.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?