in ,

Máme pre vás ďalších 50 faktov z queer popkultúry, o ktorých ste možno vôbec netušili

The Simpsons / Foto: Fox

Kto bol prvým gejom súťažiacim v Eurovízii? Ktorý seriál venoval ako prvý celú epizódu manželstvám gejov a lesieb? A vedeli ste, že Grindr má vlastný seriál? Toto všetko sa dozviete v nasledujúcich 50 faktoch o queer kultúre, športe a politike.

 1. Americký komik Jerrod Carmichael priznal, že má na Grindri profilovú fotku s Taylor Swift. Dúfa, že mu vďaka tomu bude písať viac mužov.
 1. Populárna britská herečka Olivia Colman si v seriáli Heartstopper zahrala Nickovu mamu. Jej obsadenie bolo utajené až do dňa premiéry, čo divákov príjemne prekvapilo. Všetky scény stihla natočiť za dva dni.
 1. V roku 1983 bola astronautka Sally Ride vyslaná do vesmíru. Keď v roku 2012 zomrela, jej nekrológ prezradil, že žila 27 rokov so svojou partnerkou Tam O’Shaughnessy. Do roku 2019 bola jedinou LGBTI+ osobou v histórii, ktorá bola vo vesmíre.
 1. Trixie Mattel, Bianca Del Rio a Katya sú na Instagrame najsledovanejšie drag queens z reality šou RuPaul’s Drag Race.
 1. Vďaka úlohe v novej verzii muzikálu West Side Story sa Ariana DeBose stala tento rok prvou afro-latino queer ženou, ktorá vyhrala Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.
 1. Spevák Charlie Puth prezradil, že mu raz Elton John bez servítky povedal, že jeho hudba je hrozná. Zobral to ako motiváciu na zlepšenie.
 1. Dmitri Belser a Thomas White sa v roku 1985 stali prvým otvorene homosexuálnym párom, ktorý si adoptoval v USA dieťa (adopcia bola dokončená v roku 1987). V roku 1986 sa zase Becky Smith a Annie Afleck stali prvým otvorene lesbickým párom v Amerike, ktorému bola povolená legálna spoločná adopcia dieťaťa.
 1. Laverne Cox sa stala prvou transrodovou osobou, ktorá dostala svoju voskovú figurínu v známom múzeu Madame Tussauds.
 1. V roku 1977 sa v San Franciscu konal prvý gej filmový festival na svete.
 1. Fanúšička poprosila počas koncertu speváka Harryho Stylesa, aby jej pomohol s coming-outom pred mamou. Harry ochotne súhlasil.
 1. San Francisco sa v roku 2001 stalo prvým mestom v Amerike, ktoré pokrývalo náklady za operácie na zmenu pohlavia pre vládnych zamestnancov.
 1. Speváčka Avril Lavigne sa vyjadrila, že chce aby ju vo filme o jej živote hrala Kristen Stewart.
 1. Letných olympijských hier 2020 v Tokiu sa zúčastnilo viac ako 186 queer atlétov a atlétok.
 1. Profesionálny kulturista Chris Dickerson sa stal v roku 1982 prvým gejom, ktorý vyhral  medzinárodnú kulturistickú súťaž Mr. Olympia.
 1. Festival v Cannes odovzdáva každý rok cenu Queer Palm pre najlepšie filmy s LGBTI+ témou. Cenu založil v roku 2010 novinár Franck Finance-Madureira. Prvý film, ktorý toto ocenenie získal, bol Kaboom od režiséra Gregga Arakiho.
 1. Lady Gaga a Salma Hayek spolu natočili sexuálnu scénu pre film House of Gucci. Z finálnej verzie bola vystrihnutá.
 1. V roku 2016 sa Princ William stal prvým členom britskej kráľovskej rodiny, ktorý sa objavil na obálke gej magazínu. Stalo sa tak v júlovom vydaní časopisu Attitude. V rozhovore otvorene odsúdil šikanovanie queer komunity.
 1. Prvá americká prvá dáma, ktorá sa zúčastnila Pridu, bola Hillary Clinton, stalo sa tak v roku 2000.
 1. Berlín otvoril v roku 2014 cintorín pre lesby. Ide o prvý lesbický cintorín na svete.
 1. Paul Oscar sa v roku 1997 stal prvým otvoreným gej spevákom v súťaži Eurovision Song Contest.
 1. V seriáli Buffy, premožiteľka upírov sa v roku 2003 objavila prvá lesbická sexuálna scéna v histórii televízneho vysielania.
 1. Rocková kapela Imagine Dragons využila na viacerých odovzdávaniach hudobných cien svoju ďakovnú reč na informovanie o nebezpečenstvách konverznej terapie a ako ju zastaviť.
 1. Herečka Hunter Schafer poprosila tvorcu seriálu Euphoria, Sama Levinsona, či by mohla mať jej postava Jules v druhej sérii krátke vlasy.
 1. Karamo Brown (známy zo šou Queer Eye) začal v roku 2004 kariéru v reality šou MTV The Real World: Philadelphia. Stál sa tak prvým gej černochom v histórii reality TV.
 1. Počas tohtoročných iHeartRadio Music Awards si speváčka Jennifer Lopez odniesla prestížnu cenu Icon Award. Počas vystúpenia sa k nej na pódiu pridal herec Billy Porter a dvanásť známych drag queens (napríklad Sasha Colby či Morgan McMichaels), ktoré boli oblečené v jej najznámejších outfitoch.
 1. Na svete je stále 71 krajín, v ktorých je homosexualita nelegálna.
 1. Adam Rippon sa stal v roku 2018 prvým otvoreným gej športovcom v USA, ktorý sa kvalifikoval na zimnej olympiáde. Vyhral bronzovú medailu ako súčasť krasokorčuliarskeho tímu, čím sa stal prvým otvorene gej americkým športovcom, ktorý získal medailu na zimných olympijských hrách.
 1. Bethany Black sa v roku 2015 stala prvou transrodovou herečkou v histórii britskej televízie, ktorá si zahrala hlavnú trans postavu. Stalo sa tak v dramatickom seriáli Cucumber.
 1. Ikona LGBTI+ komunity Crystal LaBeija založila House of LaBeija ako protest proti bielym, eurocentrickým štandardom krásy, ktoré v 60. a 70. rokoch prevládali na drag báloch. Podarilo sa jej vytvoriť posun v queer undergroundovej kultúre, ktorej ozveny cítiť dodnes.
 1. V roku 2005 sa stali Simpsonovci prvým animovaným seriálom, ktorý venoval celú jednu epizódu téme manželstva osôb rovnakého pohlavia.
 1. Bisexuálna vlajka má na sebe ružovú, fialovú a modrú farbu. Ružová farba predstavuje príťažlivosť pre rovnaké pohlavie, modrá predstavuje príťažlivosť pre opačné pohlavie a fialová predstavuje príťažlivosť bez ohľadu na pohlavie.
 1. Ikona ballroomovej scény Leiomy Maldonado, známa taktiež ako Wonder Woman of Vogue, pracovala ako choreografka pre seriál Pose.
 1. Herec Tony Chiu-Wai Leung súhlasil s účinkovaním vo filme Happy Together (1997, réžia: Kar-Wai Wong) na základe falošného scenára. To, že musí natočiť sexuálnu scénu s iným mužom, sa dozvedel až po príchode na natáčanie v Argentíne.
 1. Kate McKinnon sa v roku 2012 stala prvou otvorenou lesbickou členkou obsadenia Saturday Night Live.
 1. Postava Kurta v seriáli Glee bola napísaná špeciálne pre Chrisa Colfera. Ten sa pôvodne uchádzal o rolu Artieho.
 1. Počas tohtoročného Dňa viditeľnosti transrodových ľudí darovala speváčka Ariana Grande 1 a pol milióna dolárov pre fond na ochranu trans ľudí.
 1. Gej aplikácia Grindr vydala tento rok svoj prvý seriál s názvom Bridesman. Od apríla si môžete všetkých šesť epizód pozrieť aj na YouTube.
 1. High School Musical a Descendants sú najziskovejšie a najúspešnejšie franšízy stanice Disney Channel. Obe režíroval gej režisér Kenny Ortega.
 1. Postkonceptuálny umelec Richard Dupont strávil v roku 1979 Valentína s legendárnym Andym Warholom. V dokumentárnom seriáli The Andy Warhol Diaries sa vyjadril, že Andy sa vedel skvelo bozkávať.
 1. V treťom vydaní módnej prehliadky Rihanninej značky s názvom Savage X Fenty Show sa objavilo mnoho queer celebrít, ako napríklad drag queens Symone a Gottmik, herec Jeremy Pope či speváci Troye Sivan a Ricky Martin.
 1. Austrálska drag queen Courtney Act je známa ako kráľovná reality TV. V roku 2003 súťažila v prvej sérii speváckej súťaže Australian Idol, v 2014 sa dostala do finále šiestej série RuPaul’s Drag Race, štyri roky na to sa jej podarilo vyhrať britskú verziu Celebrity Big Brother a v roku 2019 skončila na druhom mieste v tanečnej súťaži Dancing with the Stars.
 1. Lorraine Hansberry bola prvou lesbickou autorkou čiernej pleti, ktorej originálna hra sa hrala na Broadwayi. Volala sa A Raisin in the Sun a mala premiéru v roku 1959.
 1. V tohtoročnom Marvel filme Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva sa predstaví prvá lesbická superhrdinka s menom America Chavez.
 1. Animovaný queer film Flee bol tento rok nominovaný na Oscara v kategóriách najlepší zahraničný film, najlepší dokumentárny film a najlepší animovaný film. Stal sa tak prvým filmom, nominovaným naraz v týchto troch hlavných kategóriách.
 1. V roku 2019 chystala americká stanica Fox live verziu queer muzikálu Rent. V deň vysielania ale väčšina predstavenia v skutočnosti nebola naživo. Kvôli zraneniu jedného z hlavných predstaviteľov počas večernej skúšky bol odvysielaný záznam natočenej skúšky.
 1. V štrnástej sérii americkej verzie RuPaul’s Drag Race súťažilo päť transrodových žien. Kerri Colby a Kornbread Jeté súťažili ako vyautované trans ženy. Jasmine Kennedie a Bosco urobili coming-out počas natáčania a Willow Pill sa vyautovala počas vysielania série.
 1.  Queer model Nyle DiMarco sa stal v roku 2015 prvým nepočujúcim víťazom televíznej relácie America’s Next Top Model.
 1.  Americká mediálna organizácia GLAAD bola v roku 1985 založená ako protest proti hanobiacemu spravodajstvu o gejoch a lesbách. Jej agenda sa odvtedy rozšírila aj na LGBTI+ zábavný priemysel a reprezentáciu queer skupín.
 1.  Spoločnosť Disney minulý rok oznámila, že pripravuje hranú verziu klasickej rozprávky Snehulienka a sedem trpaslíkov. Hlavnú mužskú rolu princa si zahrá queer herec Andrew Burnap.
 1. Nórsky teen seriál Skam mal premiéru v roku 2015 a stal sa okamžitou klasikou, ktorú si aj vďaka silnej gej reprezentácii obľúbili diváci po celom svete. Seriál bol tak obľúbený, až si ostatné krajiny zakúpili licencie na vlastné verzie príbehu. Medzi inými aj Francúzsko, Nemecko, Taliansko, USA, Holandsko, Španielsko a Belgicko.

Čo si myslíš o článku?

Dúhová vlajka patrí aj do kostola, súčasťou kampane Dúhová stužka bude aj bohoslužba

Dúhová vlajka patrí aj do kostola, súčasťou kampane Dúhová stužka bude aj bohoslužba

Štát kašle na osvetu v LGBTI+ téme, jeho úlohu suplujú dokonca aj firmy

Štát kašle na osvetu v LGBTI+ téme, jeho úlohu suplujú dokonca aj firmy