in ,

Sme tu pre vás, napíšte nám, ak potrebujete pomoc, odkazuje stredisko pre ľudské práva

Foto: SNSLP

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva má v Bratislave azda najdúhovejšie kancelárie. Jeho cieľom je bojovať proti diskriminácii a chrániť ľudské práva. 

Poskytuje bezplatnú právnu pomoc obetiam diskriminácie a aktívne sa zapája do šírenia osvety, vzdelávania či výskumu a skvalitňovania verejnej debaty v oblasti ochrany základných práv a slobôd. Ak sa stretneš s diskrimináciou a potrebuješ pomoc, je dobré sa im ozvať.

„Naše kancelárie v Bratislave patria medzi najdúhovejšie v celom meste – pozri na Laurinskej. Sme oficiálnym partnerom festivalu PRIDE, zapojili sme sa do projektu Slovenská Tepláreň, podpísali sme výzvu Ide nám o život, pravidelne poskytujeme médiám odborné vyjadrenia na podporu práv osôb z LGBTI+ komunity, pripravujeme tematické podcasty a ozývame sa všade, kde sa dá,“ konštatoval tím strediska.

Môžeš im napísať, zavolať alebo prísť osobne

Ak zažiješ diskrimináciu, je dôležité problém riešiť a neustúpiť zlému zaobchádzaniu. Stredisko môžeš kontaktovať osobne v kancelárii v Bratislave na Laurinskej 18, v Banskej Bystrici na Kapitulskej 12, v Žiline Na priekope 174/13 či v Košiciach na Hlavnej 68. Rovnako im môžeš poslať poštu alebo napísať mail na info@snslp.sk, prípadne zavolať na čísla 02/208 501 14, 02/208 501 21, 02/208 501 26.

Následne bude tvoj podnet pridelený právnikom a právničkám, ktorí ich dôkladne s tebou vyhodnotia. Ak sa ukáže, že tvoj problém je v ich kompetencií, budú hľadať spolu s tebou riešenie.

Sme tu pre vás, napíšte nám, ak potrebujete pomoc, odkazuje stredisko pre ľudské práva
Tím strediska na PRIDE

„Naše zákonné mandáty môžeme využiť relatívne široko, napríklad na poskytnutie právnej pomoci nielen osobám, ktoré sú diskriminované na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity, advokovanie práv menšín, šírenie osvety, vzdelávania, výskum alebo budovanie strategických partnerstiev,“ poznamenalo stredisko.

Právnu pomoc stredisko poskytujú hlavne obetiam diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch, pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, či iných službách štátu, pri neoprávnených zásahoch do súkromného života.

Nezostali mlčať ani po teroristickom útoku v Teplárni. „Bezodkladne sme  verejne odsúdili prejavy nenávisti v spoločnosti, ktoré odsudzujeme už dlhodobo, na našu budovu sme vyvesili dúhové vlajky na znak solidarity, hrdo označili naše priestory symbolmi bezpečného a rešpektujúceho miesta pre všetkých a ako jediná verejná inštitúcia sme stáli na pódiu na Pochode proti nenávisti,“ dodalo  stredisko.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk


Čo si myslíš o článku?