in

Transrodová raperka, alternatívny rocker či skladateľská legenda. Vypočujte si queer spevákov a speváčky

Miss Blanks - Foto: Savannah van der Niet

Prinášame vám ďalší výber queer spevákov a speváčok, ktorých hudbu sa určite oplatí vypočuť. Hudobníci všetkých vekových kategórií sú čoraz viac úprimnejší ohľadom sexuálnej orientácie a rodovej identity, čo pozitívne ovplyvňuje ich tvorbu. Queer hudobníci sa nájdu v každom žánri, či už obľubujete pop, rock, hip-hop alebo country.

Arlo Parks

Veľká Británia vyprodukovala v posledných rokoch množstvo nových zaujímavých talentov. Patrí medzi ne aj mladá speváčka Arlo Parks. Jej debutový album Collapsed in Sunbeams vyšiel iba začiatkom tohto roka, no napriek tomu sa stala hudobníčka okamžitým miláčikom kritikov. Získala dokonca tri nominácie na tohtoročných Brit Awards (album roka, najlepšia ženská speváčka a najlepší nový umelec). Arlo je otvorená bisexuálka, čo dokazuje napríklad vo videoklipe k piesni Eugene.

Keiynan Lonsdale

Keiynan je zatiaľ známy hlavne vďaka účinkovaniu vo filme Love Simon (2018), no jeho herecká aj hudobná kariéra sa postupne rozbiehajú. Minulý rok vydal debutový album Rainbow Boy, ktorý internetový časopis Huffpost nazval oslavou čiernej queer identity. Keiynan sa nestotožňuje s jednou konkrétnou sexualitou, preto uprednostňuje označenie queer. Často experimentuje s vlastnou identitou a výzorom, čo sa odzrkadľuje aj v hudbe a klipoch.

Miss Blanks

Mladá Austrálčanka Miss Blanks zaujala fanúšikov sviežim a originálnym prístupom k súčasnému rapu. Okrem hudby sa venuje trans aktivizmu. Pre magazín The Guardian sa vyjadrila, že je pre ňu, ako hrdú trans ženu tmavej pleti, potrebné, aby dostala príležitosť na vyjadrenie vlastnej pravdy pomocou hudby. Nedávno zahájila online zbierku v nádeji, že získa dostatok financií na tranzíciu.

Perfume Genius

Michael Hadreas vystupuje pod umeleckým menom Perfume Genius od roku 2008. Je vyautovaný homosexuál, a to už od čias strednej školy, za čo bol často šikanovaný. Toto trápenie značne ovplyvnilo jeho tvorbu. V roku 2010 mu vyšiel debutový album Learning. Počas nasledujúcich rokov bol riadne zaneprázdnený a tak minulý rok vydal už piaty album s názvom Set My Heart on Fire Immediately. Kombinuje na ňom prvky klasického rocku a popu z 80. rokov. V textoch skúma témy sexuality, jeho osobný boj s Crohnovou chorobou a nebezpečenstvá, ktorým v súčasnej spoločnosti čelia homosexuáli.

Greyson Chance

Pred desiatimi rokmi vládla Lady Gaga celému hudobnému biznisu a zaujala aj vtedy dvanásťročného Greysona. Počas vystúpenia na základnej škole sa rozhodol zaspievať hit Paparazzi. Následne nahral záznam z vystúpenia na YouTube a zvyšok je už zapísaný v histórii. Dnes má toto video viac ako 69 miliónov pozretí. Netrvalo to dlho a čoskoro vydal debutový album s názvom Hold On ’til the Night. S hudbou neprestal ani v dospelosti. Texty jeho piesní sú viac vyzreté a skúma v nich témy lásky a intimity. V roku 2019 mu vyšiel album Portraits, ktorého súčasťou bola aj úspešná skladba Shut Up. Greyson je hrdý gej, čiže mu nerobí problém mať vo videoklipoch romantické scény s mužmi.

Adore Delano

Vlastným menom Daniel Noriega sa prvýkrát zviditeľnila vďaka siedmej sérii hudobnej súťaže American Idol. To, že sa nedostala do finálnych epizód, ju motivovalo, aby sa snažila ešte viac. Vtedy prišlo jej drag alter ego Adore Delano. Svoj potenciál ukázala v šiestej sérii RuPaul’s Drag Race, kde sa dostala až na druhé miesto. Do dnešného dňa je jednou z najobľúbenejších súťažiacich. Okrem toho je jedna z mála drag queens, ktorá nerobí komediálnu hudbu, ale inklinuje viac k rocku a alternatívnym žánrom. Vydala už tri úspešné albumy: Till Death Do Us Party (2014), After Party (2016) a Whatever (2017).

Trixie Mattel

Ďalšia drag queen v tomto zozname je jedna z mojich obľúbených country hudobníčok. Trixie Mattel sa taktiež preslávila vďaka účinkovaní v televíznej šou RuPaul’s Drag Race. Po dokončení jej série sa z nej stala jedna z najobľúbenejších a najúspešnejších drag queens súčasnosti. Hudobnú kariéru odštartovala v roku 2017 s albumom Two Birds a rok na to potešila fanúšikov druhým albumom s názvom One Stone. Zatiaľ čo tieto dve diela sa niesli v country a folkovom duchu, jej najnovší album Barbara (2020) je viac rockový a pripomína hudbu zo 60. rokov. V septembri 2020 zverejnila cover piesne Video Games od Lany Del Rey. A aby toho nebolo málo, tento mesiac vydala nový duet so spevákom Orvillom Peckom.

LP

Pre slovenských poslucháčov môže byť LP pravdepodobne najznámejšou osobou v tomto zozname. Kariéru začala už v roku 1998 a počas posledných dvoch dekád napísala hity pre populárne speváčky ako Cher, Rihanna a Celine Dion. Okrem toho sa samozrejme venovala vlastnej tvorbe a vďaka svojmu talentu sa jej podarilo nahrať päť albumov a tri EP. Skladateľské schopnosti sa jej postarali o uznanie v hudobnom biznise. V roku 2015 predstavila svetu svoj najznámejší hit Lost on You, ktorý si s ňou mohli zaspievať dokonca aj slovenskí fanúšikovia pred dvoma rokmi na festivale Pohoda.

Chaz Cardigan

Okrem popových a rapových spevákov sa nájdu v gej kultúre aj takí, ktorí experimentujú s inými žánrami. Chaz Cardigan zaraďuje svoju tvorbu do alternatívneho rocku. V živote to nemal veľmi ľahké a ešte pred pár rokmi bol bezdomovec. Toto obdobie našťastie netrvalo dlho a podarilo sa mu dať svoj život do poriadku. V tom čase sa začal venovať aj hudbe a vydal debutový singel. Minulý rok mu vyšlo EP s názvom Vulnerabilia, na ktorom hral aj na všetky hudobné nástroje.

Isaac Dunbar

Podobne ako Greyson Chance, aj Isaac sa začal venovať hudbe vďaka vplyvu Lady Gaga. Album Artpop z roku 2013 ho totižto inšpiroval k tomu, aby začal tvoriť vlastné piesne. V roku 2019, keď mal iba 16 rokov, vydal debutové EP s názvom Balloons Don’t Float Here. Svoj zatiaľ najznámejší hit Makeup Drawer napísal v štrnástich rokoch! Vysvetlil, že so zverejnením tejto piesne čakal, kým nebude pripravený otvorene hovoriť o svojich skúsenostiach s homofóbiou.

Tyler, The Creator

Tyler sa počas kariéry stretával s častým odporom od LGBTI komunity, dôvodom bolo nevhodné používanie slova faggot (buzerant) v jeho textoch. No na albume Flower Boy z roku 2017 dal najavo, že taktiež patrí do dúhovej komunity. Kontroverzie bokom, Tyler je jeden z najtalentovanejších mladých raperov súčasnosti. Nebojí sa hudobne experimentovať, čo mu zabezpečilo veľký úspech po celom svete. Naposledy dokázal svoj talent pred dvoma rokmi, kedy vydal už piaty štúdiový album s názvom Igor.

Ďalších queer spevákov a speváčky nájdete v tomto článku.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Zažívate v práci posmešky a hlúpe reči pre LGBTI identitu? Je najvyšší čas to zmeniť!

Zažívate v práci posmešky a hlúpe reči pre LGBTI identitu? Je najvyšší čas to zmeniť!

Rainbow fist

A dosť! Je načase, aby bolo počuť aj náš hnev!