in ,

Vedomosti sú sexy, dnes je ideálny deň dozvedieť sa viac o HIV

Chodíte na HIV testy pravidelne? Kedy ste naposledy čítali nejaké aktuálne články o ochorení? Prvého decembra je Svetový deň boja proti AIDS. Jeho hlavný odkaz je jasný: testovanie a vedomosti sú najlepšou zbraňou, ako zastaviť ochorenie. 

Svetový deň boja proti AIDS si pripomíname od roku 1988. Jeho symbolom je červená stužka. Ak chcete vyjadriť dnes solidaritu ľuďom s HIV, pripnite si ju na oblečenie alebo zdieľajte na sociálnych sieťach. 

Veľa ľudí z LGBTI komunity reaguje veľmi citlivo na túto tému. Mnohé reakcie sú však často prehnané a skôr vychádzajú z informácií o HIV epidémii z 80. rokov. Medzitým sa výskum a liečba výrazne posunuli. Už aj ľudia s týmto ochorením môžu mať kvalitný život, základom je pravidelné testovanie a včas nasadená liečba. Tá zabezpečí tak nízke množstvo vírusu v krvi, že ho nedokážu zmerať ani prístroje. Vďaka tomu infekcia nebude hrozbou pre vaše zdravie a neohrozíte ani svojich blízkych.

K téme sa vyjadril aj hlavný hygienik Ján Mikas, ktorého zrejme mnohí poznáte vďaka pandémii korony. „Testovanie na prítomnosť anti-HIV protilátok by preto ľudia s podozrením na HIV infekciu nemali odkladať. Naďalej však platí, že HIV infekcia je liečiteľná, ale stále zostáva nevyliečiteľnou. Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia HIV/AIDS v populácii je teda prevencia,“ uvádza na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Spôsobov prevencie je viacero: osvedčený kondóm, ktorý vás chráni aj pred inými chorobami, ďalej PrEP alebo možnosť ísť s novou známosťou spolu na testy. Tých miest, kde môžete spoznať svoj status, je viacero. Bezplatné aj anonymné testovanie je v Národnom referenčnom centre pre HIV/AIDS či v Checkpointe HIV. Testy vám spravia aj v Medirexe a ďalších odberných miestach regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Praktický prehľad testovania nájdete na tomto linku. Na daných miestach vám poskytnú aj poradenstvo. Ak by ste sa o téme chceli porozprávať, tak odporúčame Dom svetla, kde majú nonstop bezplatnú linku. Dobré je sledovať aj Instagram Humanná pomoc HIV/AIDS Slovensko, kde pridávajú jednoduché a zrozumiteľné infografiky o ochorení.

Ako sme v úvode spomínali, vedomosti sú sexy a  môžu zlepšiť kvalitu životy. Veľa užitočného sa môžete dozvedieť aj v stredu vďaka tejto online diskusii. Združenie Loono budú rozoberať mýty a fakty o HIV/AIDS. 
Téme sme sa venovali aj v článku: Je z LGBTI komunity a stojí v prvej línii boja proti korone v Česku: Čakáme, kedy nápor poľaví


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?