in ,

Je z LGBTI komunity a stojí v prvej línii boja proti korone v Česku: Čakáme, kedy nápor poľaví

Na hoaxy o infekčných chorobách upozorňuje mladý slovenský lekár Michal Skurák. Práca na infekčnom oddelení v českej nemocnici je počas pandémie koronavírusu mimoriadne psychicky a fyzicky náročná. 

S kolegami pracuje v únavných podmienkach a čelí náporu pribúdajúceho počtu pacientov. Mladý lekár z Bratislavy Michal Skurák je na infekčnom oddelení nemocnice v Českých Budějoviciach, kde pomáhajú pacientom nakazeným novým koronavírusom. Slúži takpovediac v prvej línii. 

„Infektológom som sa chcel stať od druhého alebo tretieho ročníka na vysokej škole, konkrétne som sa zameriaval na tému očkovania a vírusu HIV,” hovorí. „Vďaka očkovaniu sme vedeli vyhubiť rôzne ochorenia, ktoré zabíjali v minulosti.”

Ako človek z queer komunity sa snaží dlhodobo vzdelávať okolie o víruse HIV, o ktorom sa často informuje zavádzajúco. „Zaujíma ma zvláštnou patogenézou a taktiež tým, ako účinne ho dnes už vieme liečiť. V minulosti mali nakazení z liekov ťažké vedľajšie účinky, a museli ich brať každé štyri hodiny, takže sa ani poriadne nevyspali. Dnes stačí, keď si vezmú jednu tabletku, kvalita ich života sa neporovnateľne zlepšila. Chcel by som ich liečiť.”

Čakáme, kedy nápor konečne poľaví

Počas štúdia v Bratislave bol členom v Slovenskej asociácie študentov medicíny, ktorá na tému upozorňovala. „Treba neustále vyvracať hoaxy. Napríklad treba vedieť, že HIV sa neprenáša bozkávaním a nedá sa ním nakaziť od človeka s nezmerateľnou vírusovou náložou. Ak je vírusu v krvi už tak málo, že ho nezachytí test, tak ním nemôže nikoho nakaziť.” 

Michal poukazuje na to, že stále dochádza k stigmatizácii HIV pozitívnych. Ako uvádza, hoci sú vďaka liečbe už neinfekční, majú problémy v osobnom a spoločenskom živote.

Michal Skurák Je z LGBTI komunity a stojí v prvej línii boja proti korone v Česku: Čakáme, kedy nápor poľaví

Uznáva, že pracovať na infekčnom oddelení je v časoch pandémie mimoriadne psychicky a fyzicky náročné. „V marci nikto nevedel, do čoho ideme a hoci ani teraz nevieme všetko, je to trochu lepšie. Čakali sme, že práce bude veľa, že budeme zostávať na oddelení dlho, že ľudia budú umierať. Zostáva nám použiť všetky dostupné liečebné prostriedky a čakať na vakcínu, kedy nápor konečne poľaví. Človek cíti, že okrem práce nemôže robiť nič iné.”

Mnohí veria hoaxom bez kúska kritického myslenia

Michal je od začiatku pandémie sklamaný z komunikácie politikov a niektorých zdravotníkov, ktorí sa infektológii nevenujú. 

„Odporúčania ohľadom rúšok a hygieny fungujú. Hoaxy? Počul som ich už toľko, že ani neviem, ktorý skôr spomenúť a niektoré, ako napríklad o čipovaní, sú také absurdné, že ani nestoja za zmienku. V prvom rade treba, aby si ľudia uvedomili, že sa musia snažiť nenakaziť sa a počkať na očkovanie. A tiež, aby dbali na umývanie rúk.”

Michal si všíma, že dnešná situácia vypovedá o zlyhaní vzdelávania a sociálneho zabezpečenia ľudí. „Pandémiu nezvládneme bez fundovaných informácií. Pri koronavíruse sme potom šokovaní z toho, koľko ľudí verí hoaxom a dezinformáciám bez kúska kritického myslenia a bez úcty k ľuďom, ktorí robia v nemocniciach.”

Náročná práca počas pandémie ho však rozhodne neodradila, chce sa naďalej venovať infektológii. Ešte nevie, či chce zostať slúžiť v Českých Budějoviciach, ale domov sa zrejme nevráti. „Čo sa týka podmienok pre mladých lekárov a priestorového vybavenia, situácia je v Česku so Slovenskom neporovnateľná.”


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?