iBoys, iGirls, Boom, Grindr, Tinder. V internetových zoznamkách môžeš nájsť nové vzťahy a kamarátstva, daj si však pozor na diskrimináciu, obťažovanie a klamstvá. Vyplynulo to z odpovedí v anonymnom dotazníku, ktorý sme zverejnili v apríli.
Teraz sme u psychologičky Kataríny Franekovej z inPoradne zisťovali, aký môžu mať zoznamky vplyv na psychické zdravie. Dôležité podľa nej je, v akej fáze sebaprijatia sa pre ňu rozhodneš.
„Ak človek prichádza na začiatku poznávania LGBT sveta bez predošlých skúseností, zážitky, ktoré tam nadobudne, majú zásadný význam. Cez tieto prvé kontakty s inými LGBT ľuďmi si bude vytvárať obraz nielen o queer komunite, ale aj o sebe ako o queer človeku,“ vysvetľuje. Nepríjemný zážitok môže blokovať aj proces comingoutu. Ak prídeš na zoznamku práve v tomto zraniteľnom období a neznámy človek ti po úvodnom „ahoj“ začne posielať svoje nahé fotky, môžeš vlastne zažiť niečo ako kultúrny šok. Na druhej strane platí, že dobrá skúsenosť posilní sebaprijatie.
Mnohí sú pod tlakom, aby splnili ideál krásy
Franeková pripomína, že priveľa času stráveného na zoznamkách ide podľa psychologických výskumov ruka v ruke s nižšou spokojnosťou v živote, a paradoxne, s väčšou osamelosťou.
„Čím viac času na nich trávime, tým je riziko depresívnych nálad vyššie.“
Na sociálne siete sa často vraciame preto, aby nám niečo neušlo, aby sme boli v obraze. Depresívne nálady sa môžu objavovať, keď sa porovnávame s ostatnými – na sociálnych sieťach a zoznamkách sa nám ostatní zdajú akísi lepší, krajší, úspešnejší.
Franeková sa pri komunikácii s klientmi často stretáva s mýtom krásy prítomným v gejkomunite. „Mnohí sú pod veľkým tlakom, snažia sa vtesnať do veľmi úzkeho vnímania krásy – byť chudý, svalnatý, pôsobiť menej feminínne atď. Ak tento ideál nenapĺňajú, málokedy veria tomu, že by mohli byť pre niekoho príťažliví. Práve reakcie v zoznamovacích apkách im, žiaľ, tento predpoklad často potvrdia.“
Ak si chceli nájsť vzťah, často ich odsúdili
Psychologických výskumov na tému internetových zoznamiek pribúda. Franeková odporúča štúdiu, ktorá skúmala utváranie identity gejmužov na Grindri: Gay Men’s Construction and Management of Identity on Grindr.
„Jej účastníci uvádzali, že Grindr im vďaka otvoreným rozhovorom s inými mužmi poskytol priestor na utváranie vlastnej sexuálnej identity a jej objavovanie, čo hodnotili pozitívne,” hovorí. Mnohí sa vo výskume zhodli, že tlak prispôsobiť sa normám bol pre nich nepríjemný, a že keď sa pokúšali hovoriť o potrebe nájsť si cez apky vzťah, často sa stretli s odsúdením.
S klientmi a klientkami sa Franeková rozpráva o ich motiváciách a očakávaniach spojených s prítomnosťou na apkách, aby si boli lepšie vedomí a vedomé toho, čo vlastne hľadajú. Niektorí môžu mať aj strach z reálneho fyzického stretnutia.
Vzhľadom na rôzne potreby, ktoré queer ľudia majú, by sa podľa Franekovej mohla rozšíriť ponuka na trhu. Vznikla napríklad zoznamka Lex, ktorá nemá fotografie, a inšpirovali ju zoznamovacie inzeráty v novinách. Navyše má nulovú toleranciu voči transfóbii, fat shamingu či rasizmu.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk