in ,

Teplé zoznamky: Na rande prišiel pán o 20 rokov starší. Tváril sa, že nič.

iBoys, iGirls, Boom, Grindr, Tinder. Čo sme sa o nich dozvedeli z anonymného dotazníka?

Pre tých, ktorí vyrastali v slovenských mestečkách a dedinách, boli internetové zoznamky často jedinou možnosťou, ako stretnúť iného queer človeka.

Tí, čo ešte nemali za sebou coming out, nemuseli o sebe na týchto miestach zverejniť nič, čo nechceli. Pre mladého človeka mohli byť vôbec prvým krokom k prijatiu svojej sexuálnej orientácie alebo rodovej identity.

Veľký význam majú aj dnes, keď musíte sedieť doma v karanténe. Psychiater Javier Zarracina však nedávno v časopise Vox publikoval článok o tom, že môžu mať aj negatívne účinky na psychické zdravie, keďže môžu byť návykové, spôsobovať depresie alebo zle vplývať na sebadôveru a vnímanie vzťahov.

Nevyhýba sa im ani diskriminácia. Na mnohých profiloch sa uvádza napríklad niečo v duchu: „nepíš, ak si zženštilý, tlstý, Róm alebo Aziat“.

Super vec, keď cestuješ sám

Rozhodli sme sa teda zmapovať situáciu na Slovensku. Zverejnili sme anonymný dotazník, v ktorom ste mohli uviesť jeden pozitívny a jeden negatívny zážitok s internetovými zoznamkami. Určite ich všetci poznáte: iBoys, iGirls, Grindr, Boom, Tinder, GayRomeo. 

„Keď som ešte žil v malom meste, zoznámil som sa na internete s ľuďmi, ktorých som potom stretol v Bratislave, a dodnes sme dobrými priateľmi,“ píše Michal. „Je to super vec, keď cestuješ sám. V zahraničí je to jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo s niekým zoznámiť, a to nemyslím len pre sex,“ napísal Peter.

Za pozitívne skúsenosti respondenti a respondentky často označili to, že vďaka appkám a stránkam spoznali svojich budúcich partnerov či partnerky alebo získali nové kamarátstva či stretnutia na jednu noc.

Filtrujeme ľudí, ktorí zverejňujú svoje akty

Na druhej strane sa však respondenti a respondentky často sťažovali na zneužitie súkromia, prípadne obťažovanie a domáhanie sa nahých fotografií. Roman napríklad napísal: „Zažil som diskrimináciu, krádež fotografie a vytvorenie falošného profilu s mojim portrétom, ktorý žiadal ľudí o peniaze.“

Respondentka, ktorá zjavne pracuje ako adminka na niektorej z týchto stránok a predstavila sa ako D, zasa odpovedala: „Musíme členov filtrovať, ale aj tak máme prípady spamerov a ľudí, ktorí chcú zverejňovať svoje akty aj v skupine pre osoby mladšie ako 18 rokov.“

Internetové zoznamky sú aj miestom, na ktorom môžu o sebe ľudia ľahko klamať. Peter napríklad napísal: „Raz som si dohodol na dovolenke v zahraničí rande s chalanom v mojom veku, lenže pred hotelom na mňa čakal pán asi o dvadsať rokov starší. A tváril sa, že sa nič nedeje. Okrem toho mal mizernú angličtinu, takže som sa s ním ani nevedel dohovoriť.“

Zoznamka zjednodušuje aj možnosť ghostingu. S niekým si začnete písať, dvakrát sa stretnete, máte pocit, že sa rande podarilo, a kontakt sa zrazu nečakane preruší. „Lepšie by bolo odmietnutie ako to, že vôbec neviete, čo sa stalo. Teraz mám skoro pri každom chlapcovi strach, že bez ohľadu na to, ako fajn nám spolu bolo, sa už nikdy neozve,“ píše respondent s prezývkou Kocourek.

Internet ponúka priestor, v ktorom môžete získať nové vzťahy a kamarátstva, zároveň si však vyžaduje opatrný prístup. Téme sa budeme venovať aj v ďalších textoch.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

DJ Vesnu

Hudobná karanténa DJ Vesnu

Päť seriálov, ktoré tvoje teplé srdce nenechajú vychladnúť

Päť seriálov, ktoré tvoje teplé srdce nenechajú vychladnúť