in ,

Lieky obmedzili šírenie HIV v Londýne. Na Slovensku sa o nich vie málo

Foto: Miguel Á. Padriñán / Pixabay

PrEP a PEP, to sú tabletky, ktoré sa užívajú pred a po rizikovom sexe. U nás sú však príliš drahé a málo známe.

Kondóm je najbežnejším spôsobom ochrany pred nákazou vírusom HIV. Existuje však aj iná forma prevencie, o ktorej sa na Slovensku často nehovorí, konkrétne o antivirotikách s prezývkami PrEP a PEP. Sú to tabletky, ktoré si môžete dať pred alebo po sexe.

V Európskej únii síce patríme k štátom s najnižším výskytom infekcie HIV, dokopy u nás podľa Úradu verejného zdravotníctva žije 1036 pozitívnych pacientov, no dôvodom nemusí byť vynikajúca prevencia, ale aj nedostatočné testovanie. Téme sme sa venovali už v predchádzajúcich textoch, kde HIV pozitívní ľudia vysvetľovali, s akými predsudkami a ťažkosťami sa u nás stretávajú. 

Skratka PrEP znamená v preklade predexpozičná profylaxia a PEP zas postexpozičná profylaxia. „Tieto lieky by som predpísal komukoľvek, kto o ne aktívne žiada, pretože on v prvom rade vie, prečo ich chce. Môže ísť totiž o ľudí, ktorí často striedajú partnerov alebo aj takých, ktorí majú často sex bez ochrany,“ hovorí infektológ Michal Skurák, ktorý sa téme HIV dlhodobo venuje. PrEP a PEP by taktiež mohli pomôcť napríklad aj obetiam sexuálneho násilia alebo partnerom či partnerkám ľudí, ktorým diagnostikovali HIV.

Lekári ich môžu odmietnuť predpísať

Oba typy prevencie vám v Českej republike aj na Slovensku môže predpísať infektológ. „PrEP sa berie buď každý deň alebo tesne pred rizikovým kontaktom, dve až 24 hodín vopred sa dá jedna tabletka a potom ešte jedna tabletka 24 hodín po styku a potom ešte raz po ďalších 24 hodinách,“ vysvetľuje Michal.

Tabletky PEP sa zas berú jeden mesiac po sexe, pričom prvá sa musí nasadiť do 72 hodín, hoci najlepšie je čo najskôr. „Oba typy liekov sú dobre znášané,“ hovorí Michal. Zo svojich skúseností vie, že v Česku sa PEP dá zohnať v lacnejšej a drahšej variante, pričom tá s nižšou cenou môže mať ako vedľajší účinok nevoľnosť či zvracanie. Vníma, že tieto lieky sú oveľa rozšírenejšie v Česku než na Slovensku, mnohí lekári a lekárky u nás sa ich zdráhajú predpísať. PrEP ani PEP totiž nechránia pred inými pohlavne prenosnými chorobami, takže argumentujú, že efektívnou prevenciou je skôr kondóm, ktorý bráni nákaze kvapavkou, žltačkou či inými ochoreniami.

Lieky obmedzili šírenie HIV v Londýne. Na Slovensku sa o nich vie málo
Foto: Bruno / Pixabay

Lieky sú na Slovensku aj pomerne drahé. Napríklad balenie tridsiatich tabletiek Truvada, ktoré sa používa ako PrEP, stojí 256 eur, generikum Emtricitabine/Tenofovir zas 166 eur. V zahraničí sú lacnejšie, čo mnohých núti vycestovať alebo poprosiť známych, aby im tabletky poslali napríklad z Česka alebo z Poľska. Zistiť cenu týchto liekov oficiálnou cestou ani nebolo jednoduché. Štátny ústav na kontrolu liečiv nám ju povedať nevedel, odkázal nás na lekárne. Hovorca lekárne nám tvrdil, že tabletky PrEP a PEP na Slovensku nie sú registrované, čo sme mu vyvrátili zápisom v databáze liekov. Národné centrum zdravotníckych informácií nás odkázalo na štvoricu tabuliek, z ktorých sme sa spoločnými silami horko-ťažko dopracovali k informáciám o Truvade.

Počas pandémie je problém s testovaním na HIV

Osvetu o HIV šíri na Slovensku združenie Dom svetla. Prevádzkuje u nás testovanie na HIV a snaží sa zlepšiť život nakazených. Situácia sa zhoršila počas pandémie koronavírusu. „Zdravotníctvo sa primárne venovalo covidu a potrebné preventívne aktivity boli obmedzené,“ hovorí predseda Domu svetla Jiří Pavlát. 

„Pre porovnanie, náš checkpoint v Bratislave v roku 2019 obslúžil 790 klientov a u nich sme zistili 7 prípadov HIV, 15 prípadov syfilisu a 1 prípad hepatitídy C. Potom v roku 2020 sme mali väčšinu času zavreté alebo obmedzenú prevádzku, obslúžili sme 265 klientov, a u nich zistili 2 prípady HIV, 4 prípady syfilisu a 1 prípad hepatitídy C.“

V roku 2021 zatiaľ checkpoint ani neotvorili, ale po zlepšení epidemickej situácie Jiří predpokladá opätovné spustenie niekedy v máji. Podľa informácií z bezplatnej linky AIDS pomoci je problém s testovaním aj v iných častiach Slovenska. O ďalších možnostiach testovania sa dozviete v tomto článku.

Jiří vníma, že PrEP nemajú všetky lekárne na sklade, ale v mestách, ktoré počítajú s výdajom liekov na HIV, by sa dali nájsť. Podľa štatistík by tieto preventívne lieky mohli pomôcť znížiť epidémiu, podarilo sa to už v niektorých veľkých mestách západnej Európy. 

Napríklad PrEP sa považuje za dôvod výrazného zníženia počtu nových prípadov HIV v Londýne v roku 2016. Pre porovnanie Jiří dopĺňa, že podľa štatistík HIV vo východnej Európe stále nie je na ústupe. „Ideálne je kombinovať rôzne druhy ochrany. Kondóm chráni aj pred prenosom iných infekcií, PrEP len pred HIV. Žiaľ, nič nie je úplnou ochranou. Aj kondóm môže zlyhať, roztrhnúť sa, skĺznuť a PrEP si zas klient môže zabudnúť vziať.“


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?