Veríme v pestrosť. Farba pokožky či etnicita nemôžu byť dôvodom na vylúčenie zo spoločnosti. A keďže je dnes Medzinárodný deň Rómov a Rómiek, chceli by sme podporiť aj našich priateľov a priateľky z rómskej komunity. Náne lač the sal táto, nie je hanba byť teplý.
Sme radi, že na akcie Queer Slovakia či do nášho baru Tepláreň chodili s obľubou aj Rómovia a Rómky. Veríme, že dúhová komunita je miestom, kde je základnou hodnotou rešpekt a ohľaduplnosť. Rasismus tam určite nepatrí, koniec-koncov ten nepatrí nikam.
Je nám aj nesmiernou cťou, že môžeme poznať aktivistu Richarda Langdona, ktorý je Róm a zároveň trans. Pôsobí ako sociálny pracovník v košickom komunitnom centre Prizma. Jeho osobný príbeh je veľmi inšpiratívny a nesie posolstvo nádeje. V minulosti ťažko zvládal, že pre svoju identitu nevedel nájsť miesto vo väčšinovej spoločnosti, no nezapadal ani do rómskej či dúhovej komunity.
Dnes sa majú veci inak a aj vďaka práci v Prizme objavil, čo je bezpečný priestor a zázemie. „Moja identita mi viac neubližuje, tvorí hrdú a šťastnú súčasť môjho ja,“ uviedol v článku pre magazín Pride Košice. Minulý rok vystúpil s príhovorom aj v rámci online prenosu Dúhového Pride Bratislava.
Richard stojí aj za ďalšou prínosnou aktivitou. Inicioval vznik letáku v rómskom jazyku o LGBTI ľuďoch. Cieľom bolo priniesť osvetu aj do rómskej komunity, v ktorej queer osoby stále čelia predsudkom a žiaľ aj vylúčeniu. Pozrieť si ho môžete v online podobe na tomto linku. Vytvorenie letáku umožnil Fond pre podporu LGBT+ komunity v Nadácii Pontis.
Spôsob, ako môžeme pomôcť iným Rómom a Rómkam, je v podstate jednoduchý. Ak chceme, aby sa cítili prijatí, mali by sme sa prestať pozerať zvrchu. Namiesto súdenia skôr počúvať. Namiesto toho nafúkaného postoja, že „my predsa vieme, čo sú všetci Rómovia zač“, sa skúsiť radšej zaujímať o príbehy ozajstných ľudí a nie len čítať hoaxy na Facebooku. A najmä zabudnite na na vetu „Nie som rasista, ale…“, ak totiž naozaj nie ste rasista, tak tam to „ale“ nepatrí.
Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o LGBTI ľuďoch v rómskej komunite, tak téme sa venoval tento článok na SME a tento rozhovor na Denníku N.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk