Festival PRIDE Košice priniesol množstvo podujatí, ktoré ste mohli zväčša sledovať aj online. Vybrali sme pre vás záznamy akcií, ktoré sa oplatí pozrieť.
Neraz sme počuli hlúpu poznámku, že výchova deti homosexuálnymi pármi je nebezpečným experimentom na deťoch a tie vraj budú mať v živote preto ťažkosti. Nuž, tisíce deti už na Slovensku vychovali alebo vychovávajú gejovia či lesby. A deti žijú spokojným životom. O rodičovstve v LGBTI+ komunite sa otvorene rozprávalo aj v diskusii, ktorá bola súčasťou PRIDE Košice. Hlavnými hosťami boli Lucia Plaváková, Marián Čurilla a Ľubomír Šimášek zo združenia Dúhové rodiny, ktorí priblížili svoje príbehy.
Program PRIDE Košice sa venoval aj teplej literatúre. V rámci večera s názvom Vyteplenie organizátori predstavili autorov a autorky z našej komunity a takých, ktorí majú ku queer téme blízko. Debatovali o ich tvorbe, budúcich plánoch a samozrejme čítali aj ukážky z diel.
Ak sa vám žiada zabaviť sa a schuti sa zasmiať aj vlastných životných trápeniach, tak si určite pozrite záznam predstavenia Smútok v srdci, falafel v placke. Ide o inscenované texty o vzťahoch a všedných drámach zo zbierky facebookových statusov a blogu Troška Troska.
Riadna energia pôjde na vás aj z workshopu zameraného na tanečný štýl vogue. Zakladateľka slovenskej vogue scény Monika Prikkelová s veľkou vášňou a nadšením učila návštevníkov a návštevníčky v Košiciach, o čo presne ide v tomto štýle. Záznam je pútavou kombináciou tanečnej šou a kurzu.
Ako sa žilo LGBTI+ ľuďom počas socializmu? Tejto téme sa venovala diskusia, ktorá bola taktiež súčasťou programu PRIDE Košice. Hosťom bol Michal Mako zo Společnosti pro queer pamět, ktorý ponúkol pohľad queer historika na dejiny našej komunity.
Spomedzi diskusií je dobré pozrieť sa aj tú, ktorá sa venovala téme súhlasu vo vzťahoch a sexe. Počas debaty sa rozprávali o tom, ako sa táto téma dotýka LGBTI+ komunity a prečo sa ešte stále nájdu ľudia, ktorí nechápu, že nie naozaj znamená nie. Hosťami a hostkami boli burlesque tanečníčka a self love coach Šárka Nohelová, Daniela Mužíková z Amnesty International a Andrej Kuruc z inPoradne.
Počas festivalu PRIDE Košice však bolo zaujímavých podujatí oveľa viac. Určite si kliknite na Facebook alebo Youtube PRIDE Košice, kde nájdete veľa pútavých videí.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk