in ,

Teplé kabarety sa tešia v Banskej Bystrici obľube, najbližšia šou bude vo februári

V banskobystrickom drag zoskupení House of Q ti môžu byť niektoré tváre povedomé. Z pôvodného tria Action sisters odišla jedna zo zakladajúcich členiek, zostávajúca drag matka a dcéra prišli s rebrandingom a ich drag rodina sa odvtedy rozrástla o nových členov. Spolu založili platformu Queertime, ktorá už tento február prinesie svoje šieste vydanie. Na čo sa môžeme tešiť? Viac nám o tomto projekte povedia jeho zakladateľky Chantal Licorne a Jasmine Richart.

V prvom rade by som sa chcel spýtať, v čom sa odlišuje House of Q od bývalých Action sisters.

Upustili sme od takých tých klasických napodobňovaní československých ikon, ktoré sme robili predtým, a snažíme sa robiť performatívne veci tak, aby mali aj hlbšiu myšlienku. Snažíme sa vo svojich vystúpeniach reflektovať aj súčasné dianie vo svete a spoločenské problémy.

Ako by ste v skratke opísali, o čom je Queertime večer? 

Queertime je platforma pre všetkých queer umelcov. Nemusia to byť drag queens, ale sú to aj rôzni performeri, speváci, burlesky atď. Mali sme pocit, že na Slovensku takéto platformy chýbajú. Je to miesto, kde sa môžu predviesť začínajúci performeri a performerky, ale vítaní sú, samozrejme, aj tí etablovaní. 

Veľkou inšpiráciou bola pre nás česká platforma Pinkbus, ktorá združuje rôznych queer umelcov a umelkyne. Po skvelej spolupráci s nimi sme si povedali, že aj u nás na Slovensku by sme mohli mať niečo podobné, a tak vznikol Queertime. Určite by sme sa chceli touto cestou poďakovať Maťovi Talagovi, ktorý je jedným zo zakladajúcich členov Pinkbusu a ktorý nám ukázal tento vtedy pre nás iný a nový pohľad na vystúpenia. Mali sme z toho skvelý zážitok, a to nás nakoplo k založeniu nášho Queertimu.

Teplé kabarety sa tešia v Banskej Bystrici obľube, najbližšia šou bude vo februári

Koľko Queertime večerov už máte teda za sebou?

Tento cirkusový bude už náš šiesty. Nasleduje po halloweenskej a vianočnej edícii. Ten debutový bol v banskobystrickej Záhrade a druhý sa konal počas banskobystrického pridu. S tretím vydaním sme šli na košický pride. Pred prvým Queertime sme sa dosť báli, či príde dosť ľudí, a ešte pred začiatkom sme kontrolovali, koľko ľudí si kúpilo lístky v predpredaji. Vypredalo sa len asi 60 lístkov, čo nebolo najhoršie, ale ďalších 60 sa predalo na mieste. 120 ľudí v Záhrade bolo krásne číslo a veľmi nás potešilo, že záujem o takéto udalosti tu reálne je. Na pridoch bolo už ľudí o niečo viac. V Banskej Bystrici asi 200 a v Košiciach 300 a odozva bola neskutočná. Dáva nám to energiu a chuť robiť to ešte lepšie.

A aké sú vaše plány s Queertime do budúcna?

Určite by sme sa chceli rozrastať a mať stále viac performerov. Teraz 25. februára bude už šieste vydanie Queertime s názvom Circus edition. Čo sa týka tohto roka, tak tam sa pohrávame s myšlienkou vydať sa s Queertime na turné po Slovensku. Chceli by sme navštíviť aj menšie mestá, nielen tie väčšie, a takisto aj rôzne zákutia Slovenska, ako napríklad skanzen v Martine. Uvidíme, čo z toho sa podarí, no veľmi by sme si priali priblížiť queer kultúru aj ľuďom z menších miest, ktorí možno nemajú príležitosť vycestovať za nami. Na druhej strane od toho možno očakávame aj účasť ľudí, pre ktorých nie sme úplne ich šálka kávy, ale prídu sa pozrieť na nás zo zvedavosti a možno z nich opadnú nejaké predsudky voči queer kultúre.

Toto turné bude aj zdokumentované a vznikne v spolupráci s Dorotou Holubovou. Prvé natáčanie máme už aj za sebou. Mal by z toho byť celovečerný dokumentárny film, sme veľmi zvedaví a tešíme sa, ako to dopadne.

Teplé kabarety sa tešia v Banskej Bystrici obľube, najbližšia šou bude vo februári

Na koho performance sa teda môžeme tešiť na Circus edícii Queertimu?

Moderovania sa ujme Arej a chýbať nebudeme samozrejme ani my, House of Q (Chantall Licorne, Jasmine RichArt a Kassandra). Veľmi sa tešíme na burlesque performerku Ivinitty, ktorú môžu návštevníci poznať aj z Tep La Ren cabaretu. Veľmi nás teší, že sa tohto vydania zúčastní aj Martin Talaga. Ďalej uvidíme Error Fatale, Trick Richard, LucAvedon, Emedi Productions a NØIR Dance Company.
Queertime: Circus edition
sa uskutoční 25. februára v Banskej Bystrici v centre nezávislej kultúry Záhrada. Lístky sú v predpredaji na tootoot.fm.

Teplé kabarety sa tešia v Banskej Bystrici obľube, najbližšia šou bude vo februári

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?