in ,

Nová hudobná senzácia! Vojtik spieva o tom, aké je byť mladým queer človekom na Slovensku

Tento týždeň si mladý spevák Vojtik (19) získal srdcia slovenského publika. Jeho nová pieseň Detviansky sen sa stala okamžitou senzáciou a slúži ako obrovská inšpirácia pre mnoho mladých ľudí. V exkluzívnom rozhovore pre Queer Slovakia prezradil, čo tejto skladbe predchádzalo.

Ako dlho sa už venuješ hudbe?

Spievať som začal, keď som mal tri roky, ale vlastné skladby som začal písať, keď som mal asi tak jedenásť. 

Povedz mi o procese tvorby piesne Detviansky sen.

Inšpiráciou bola pieseň American Teenager od Ethel Cain, ktorá vo mne veľa vyvolala. Celým jej albumom Preacher’s Daughter som posadnutý už tak rok a napadlo mi, že by som mohol urobiť cover. A tak vtipne a ironicky mi napadlo nazvať ho Detviansky sen, bola to pre mňa šanca znovu žartovne vytrollovať nepriateľov. Prišlo mi to ako strašne dobrá téma, na ktorú by som mohol urobiť vlastnú pesničku. Mal som to hotové za dva dni.

Takže text si si písal sám. A čo samotná hudba?

Pre tento konkrétny projekt som chcel isté gitarové riffy. Som internetový človek, šiel som na YouTube, kde som ich našiel, a na nich som potom skladal celú pieseň.

Čo je pre teba hlavnou témou tejto piesne?

Detviansky sen má zobrazovať moje mladé roky queer človeka a queer Róma. Myslím, že pesnička je najviac zameraná na mladosť a na to, aké je ťažké vyrastať na Slovensku. Nielen pre queer ľudí a Rómov, ale pre všetkých. Pre všetkých, ktorí nezapadajú do škatuľky bežného slovenského občana, čo väčšinou znamená bieleho heterosexuálneho muža. Všetci to máme ťažké.

Aká je situácia u teba?

Ja pochádzam z malého mesta. Detva je taká malá bodka na Slovensku. Ľudia ako ja, ktorí pochádzajú z malých miest, nedostávajú také príležitosti ako ostatní. Čo sa týka vzdelania, kariéry. Sme nútení snažiť sa prežiť, nie je to užívanie si života. Treba premýšľať, čo dať do úst. Je to taká slovenská mentalita. My vôbec nepremýšľame, ako si užiť život, ako byť slobodný, ako mať zo života niečo viac. Detviansky sen je o tom, ako veľmi nechcem žiť v takomto režime, nechcem byť napospas. A do toho prichádza aj tá queer a rómska zložka. Poznám veľa prípadov, keď boli LGBTI+ ľudia odsúdení na prostitúciu, pretože nemali iné možnosti. A to isté platí aj pre Rómov. Ja mám šťastie v tom, že pochádzam z rodiny, ktorá je síce nižšia vrstva, ale moji rodičia chcú pre svoje deti všetko, čo oni nemali. A to veľa rómskych detí, najmä v osadách, nemá. Nie je príležitosť, aby sa z tohto prostredia dostali, pretože ich ľudia hneď odsúdia.

Koľko máš rokov?

19.

Ja som tiež queer rómskeho pôvodu, ale v tvojom veku som takto nad týmito vecami ešte nepremýšľal. Ty mi prídeš veľmi sebavedomý v týchto vlastnostiach.

Vieš čo, za to môže moja stará mama. Vždy som taký bol. Keď som vydal Detviansky sen, čakal som samé zlé ohlasy. Mne je jedno, ako ma ľudia vidia, ale akonáhle môžem urobiť nervy nejakému náckovi, tak ma to extrémne baví. Životne mi to prospieva.

Za dva dni máš na YouTube viac ako 27 tisíc pozretí. Nečakal si teda takýto úspech?

Určite nie. Maximálne 500 som čakal. Moju hudbu doteraz počúvali iba moji kamaráti. 

Čo myslíš, kde nastal tento zlom, že sa to takto rozbehlo?

Ja neviem. Ja som išiel do školy, ukázal som spolužiakovi, že som vydal pesničku, a myslel som si, že to je koniec. Cez deň som nebol na mobile a keď sa mi skončila škola, všimol som si, ako to na internetoch vybuchlo. Nechápal som, čo sa deje. A stále to veľmi nechápem. 

Podľa mňa je to tým, že je tá pieseň niečo, s čím sa naozaj dokáže veľa ľudí stotožniť. Chceš, aby si práve to ľudia odniesli z tejto pesničky?

Chcem, aby si z nej vzali niečo všetci ľudia, aj tí, ktorí nenávidia queer a rómsku komunitu. Chcem, aby mali ľudia a spoločnosť nastavené zrkadlo. Neopisujem nič neobyčajné. Je to pochmúrne a smutné, ale to je realita. Keď som bol mladší a hľadal som sa, mal som pocit, že nemám nikoho a že na svete neexistuje nikto ako ja. Queer celebrity neexistovali, okrem slovenských karikatúr, a dodnes tu nie je žiadna reprezentácia, ktorá by išla mimo niečoho zosmiešňujúceho. Cítil som sa sám, a preto dúfam, že Detviansky sen pomôže iným ľuďom uvedomiť si, že nie sú sami a že existuje aj niekto iný ako oni.

Aký je život v Detve pre queer ľudí?

Detva je veľmi zvláštna svojou queer scénou. Žije tu mnoho rómskych transrodových žien, ktoré sú izolované v tomto rómskom priestore. Všetci Rómovia sa medzi sebou poznajú v celom meste a tieto ženy boli pre mňa prvý pohľad na queer svet. Veľa som si od nich zobral, pretože žijú veľmi ťažké životy pre to, kým sú. Nie je to jednoduché, hlavne v meste, ktoré je pilierom politickej strany ĽSNS. Detva a Hriňová, to sú všetko Kotlebovci. ĽSNS je v týchto mestách veľmi propagovaná. Všimol som si to už v detstve, keď bolo pár mojich učiteľov homofóbnych a rasistických. Nemohli sme povedať nič, nemali sme žiadnu moc. Odmalička vyrastám v prostredí, kde som tabu.

Cítiš sa v Detve v nebezpečenstve?

Nie, lebo ja sa nikoho nebojím. Ja sa vysmejem aj do očí, mne je to jedno. Vždy som taký bol. Ale samozrejme, veľa ľudí sa bojí a ja to chápem. Vidím to, je to ťažké. Ja som sa vyautoval, keď som mal dvanásť rokov, a celá detvianska komunita sa mi otočila chrbtom. Je to pochopiteľné, keď sa ľudia boja, ale ja sa nebojím.

Čo hovorí na Detviansky sen tvoja rodina?

Moja rodina je veľmi šťastná a podporuje ma. Vždy si vraveli, že robím hudbu, chodím na herectvo, ale že je to len koníček. Ale teraz, ako to celé vybuchlo, ich to potešilo. Delím sa o to celé hlavne so svojou starkou.

Aké boli všeobecné reakcie z celého Slovenska?

Ja neviem, čo sa deje. Sú ľudia, ktorí mi píšu svoje príbehy, ako sa stotožňujú s pesničkou, a veľmi ma to teší. Som šťastný. A žiaden hejt! Som normálne sklamaný, ale ja si na to počkám. 

Ako sa ti počúvajú osobné príbehy ľudí?

Je to ťažké. Ja mám privilégium rodiny, ktorá ma podporuje. Ale veľa mladých queer ľudí to nemá a majú to ťažké. Je to smutné, ale zároveň viem, že sme generácia, ktorá bude svoje deti vychovávať správnym spôsobom. Ľuďom dodáva nádej práve vedomie, že ich budúcnosť môže byť niečo viac. Ja len dúfam, že sa situácia zlepší. 

Chceš po maturite zostať v Detve alebo plánuješ odísť preč?

Môj sen je ísť na vysokú školu a do päťdesiatky bývať vo veľkom meste. Potom sa vrátiť do Detvy, kúpiť si dom a žiť so svojimi pätnástimi mačkami v mieri a v súlade.

Ako sa ti točil klip?

Bol to super zážitok. Najprv som si spísal nejaké nápady, napríklad ten dres MFK Detva a sukňa, čo mám oblečené, bol taký škodoradostný nápad. Keďže chlapci, ktorí ma kedysi šikanovali, chodievali do tohto tímu, tak som z neho spravil crop top. Kamarátka navrhla, aby som mal ešte aj slovenskú vlajku, a ten nápad sa mi zapáčil. Zavolal som kamarátku von, dal som jej mobil do ruky, aby ma točila, a za jeden deň vznikol klip.

Okrem hudby sa teda venuješ aj dragu. Je tvoja drag osobnosť Kassandra úplne oddelená od tvojho skutočného ja?

Úplne! Vojtik som ja, mám pocit, že autentickosť je niečo, čo Slovensko potrebuje. Za nič sa neskrývam, som šťastný taký, aký som. Ale keď ide o Kassandru, to je irónia a výsmech. Je to stereotypná rómska žena. Niektorí ľudia ju berú vážne, čo je o to vtipnejšie. Ja pred každým drag vystúpením poviem publiku vetu: „Aby ste zdochli!“, a začnem ich preklínať. Neviem, ako som si vybudoval takú menšiu fanúšikovskú základňu v Banskej Bystrici, a teraz ľudia chodia za mnou a preklínajú ma.

V tvojej drag persone je teda veľmi cítiť vplyv rómskej kultúry. Inšpiruje ťa aj po hudobnej stránke?

Takto vlastne vznikol môj drag. Ja som ako Votjik spravil hyperpop EP, ktoré je veľmi inšpirované rómskou kultúrou. Ja som totižto začal prvýkrát spievať s rómskym súborom, ktorého originálnou zakladateľkou je moja starká, a teraz ho vedie moja mama. Ja tým žijem a dýcham. A chcel som svojím prvým EP spraviť poctu rómskej kultúre. Čiže Kassandra bude aj v budúcnosti reprezentovať takú rómsku stránku mňa, ale teraz ma veľmi baví byť aj sám sebou.

Ako si predstavuješ svoju hudobnú kariéru?

Budem rád, keď sa uživím hudbou. Neočakávam obrovskú slávu, chcem sa iba venovať hudbe. 

Momentálne chystáš aj album, však?

Áno, práve sa dokončuje. Je dokončený na 85 % a plánujem ho vydať v lete. Bude sa volať Lovesick, má 15 piesní, zhruba 45 minút. Tri single sú už vonku, a to Na daždi v októbri, Krv a Detviansky den. Posledný singel s názvom Lovesick vyjde v deň vydania albumu, bude to sranda. 

Aké sú tvoje sny do budúcnosti?

Chcem, aby ľudia vedeli viesť dialóg, aby Detviansky sen začal konverzáciu. Aby táto pesnička reprezentovala nádej. Chcem, aby sa Slovensko stalo bezpečným miestom.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?