in ,

Na gejského superhrdinu z Eternals útočia homofóbnymi recenziami či dokonca zákazom premietania

Foto: Variety.com

Po neuveriteľných dvadsiatich piatich filmoch, ktoré nám štúdio Marvel vo svojom filmovom vesmíre dalo, sme sa konečne dočkali aj prvej otvorene queer postavy na striebornom plátne. Nemá to však vôbec ľahké. 

Touto postavou je člen vesmírnych Eternals – Phastos (Brian Tyree Henry). Technicky zameraný hrdina, ktorý tisícročia ľudstvu pomáhal s rôznymi technológiami, si na staré kolená založil rodinu a od zložitých kozmických lodí a iných prístrojov sa presunul radšej k oprave pokazeného bicykla či hračiek svojho syna. Rodinu tvorí so svojím ľudským partnerom Benom (Haaz Seiman) a spolu si v pokoji nažívajú v dome na predmestí, až kým ho nepovolajú ostatní členovia Eternals, aby im pomohol v boji proti predátorským Deviants.

Na gejského superhrdinu z Eternals útočia homofóbnymi recenziami či dokonca zákazom premietania
Komiksový Phastos / Zdroj: Marvel

Podľa môjho skromného názoru ide zrejme o najkrajšie zobrazenie LGBTI+ postáv a ich vzťahu v komerčnom filme. Vo filme Thor: Ragnarok sa síce objavuje Valkýra, ktorá je vraj bisexuálka, no nikdy to tvorcovia explicitne divákom nekomunikovali. Tento rok sme sa dočkali aspoň malého vyautovania Lokiho v rovnomennom seriáli Loki, keď bolo potvrdené, že je bisexuál. To bola však televízna obrazovka. Tu ide o filmový priemysel, ktorý sa často bojí podobné postavy či scény do filmu dať, keďže hollywoodske štúdia sa obávajú, že prídu o príjmy na veľmi silných trhoch. 

Príkladom sú niektoré arabské krajiny ako Saudská Arábia, Kuvajt alebo Katar, ktoré tento film zakázali okamžite a celý. Iné arabské krajiny sa snažili vyjednať so štúdiom Disney, ktoré vlastní štúdio Marvel, aby bola scéna, kde sa gejský manželský pár pobozká, vystrihnutá, no režisérka Chloé Zhao s tým nesúhlasila, keďže by sa stratila dosť podstatná pointa. „Neviem všetky detaily, ale viem, že sa o tom viedli diskusie. Ja aj Marvel si myslíme, že táto scéna by nemala v konečnom strihu filmu chýbať. Je potrebné túto rodinu umiestniť do príbehu tak, aby pôsobila autenticky. Publiku musí na týchto postavách záležať, inak nemá zmysel to do kín uviesť,“ hovorí Zhao.

Na gejského superhrdinu z Eternals útočia homofóbnymi recenziami či dokonca zákazom premietania
Zdroj: Marvel Studios, Disney

Disney a Marvel sa teda zhodli, že aj za cenu straty časti zisku tento film v arabských krajinách neuvedú. Je to obrovský krok pre filmový priemysel, a hlavne pre Hollywood, v ktorom mali vždy najväčšiu váhu peniaze. Vyzerá to tak, že časy sa menia k lepšiemu. 

Spomínaný zákaz z dôvodu teplého bozku však ani zďaleka nebol jediným homofóbnym aktom, ktorý tento film sprevádzal. Ešte pár dní pred samotnou premiérou filmu pribúdali na internete a na IMDB.com negatívne recenzie a nízke hodnotenia od homofóbov, ktorí film ani nevideli. Človek si musí byť naozaj veľmi neistý svojou sexualitou, keď dá zlé hodnotenie filmu, ktorý ešte ani nevyšiel. 

Pár dní po premiére našťastie hodnotenia stúpli a začali pribúdať reálne recenzie fanúšikov i kritikov. Film sa teší veľkej popularite a vďaka pestrosti a rozmanitosti postáv (vo filme je aj prvá nepočujúca hrdinka) podľa mňa patrí medzi to najlepšie, čo štúdio Marvel zatiaľ vyprodukovalo. 

Chcel by si spoznať aj ďalších teplých hrdinov a hrdinky z komiksov? Mrkni aj na tento článok. Téme sme sa venovali aj v tomto článku.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Slovenská národná galéria sa zaoberá queer umením, no výstavu zatiaľ neplánuje

Slovenská národná galéria sa zaoberá queer umením, no výstavu zatiaľ neplánuje

Rebel bez príčiny James Dean: Teplá ikona bez nálepky

Rebel bez príčiny James Dean: Teplá ikona bez nálepky