in ,

Čo sa oplatí vidieť na Filmovom festivale inakosti? Pozrite si tipy dramaturga

Femme

Sedemnásty ročník Filmového festivalu inakosti je už za rohom! Tento rok sa koná od 22. do 28. 11. 2023 až na piatich miestach – v Slovenskej národnej galérii (Kino Lumière x SNG), v kinosále FTF VŠMU a v kinách Mladosť, Nostalgia a Film Europe. Aj tentoraz sa môžete tešiť na mnoho skvelých filmov. V tomto článku vám prinášam tipy, ktoré si nemôžete nechať ujsť.

1946: Zlý preklad, ktorým to začalo (1946: The Mistranslation That Shifted Culture, réžia: Sharon Roggio)

Celovečerný dokument o neúnavných výskumníkoch, ktorým sa v snahe zistiť, kde sú korene homofóbie medzi kresťanmi a kresťankami, podarí objaviť závažnú chybu v preklade Biblie z roku 1946. Film zaznamenáva objavenie doposiaľ neznámych archívnych dokumentov na Yaleovej univerzite, z ktorých vyplývajú nové odhalenia, výrazne spochybňujúce akýkoľvek biblický základ pre predsudky voči LGBTI+ ľuďom. Obsahuje komentáre popredných vedcov, ako aj oponujúcich pastorov, ale aj osobné príbehy tvorcov a tvorkýň filmu. Zatiaľ čo iným dokumentárnym filmom sa darilo pomenúvať chorobné príznaky homofóbie v cirkvi, tento sa snaží diagnostikovať a liečiť chorobu nazývanú „biblická doslovnosť“.

Nesmiernosť (L’Immensità, réžia: Emanuele Crialese)

Rím, sedemdesiate roky. Mesto rozkročené medzi rozostavanými štvrťami a stále ešte čiernobielou pestrosťou, sociálnymi výdobytkami a zastaranými rodinnými stereotypmi. Clara a Felice sa práve presťahovali do nového bytu. Ich manželstvo sa skončilo: už sa nemilujú, ale nemôžu sa rozísť. Držia ich pokope len deti, na ktoré Clara prenáša všetku túžbu po slobode. Najstaršia Adriana má práve dvanásť rokov a je pozorným svedkom Clariných nálad a rastúceho napätia medzi rodičmi. Adriana odmieta svoje meno, identitu, chce všetkých presvedčiť, že je chlapec, a táto jej tvrdohlavosť privádza už tak krehkú rodinnú rovnováhu k bodu zlomu. Hlavnú rolu hrá Penélope Cruz. 

Film sa hral na Filmovom festivale v Benátkach.

Blue Jean (réžia: Georgia Oakley)

V homofóbnej thatcherovskej Británii 80. rokov stojí nevyautovaná učiteľka telocviku na životnej križovatke. Na novú cestu životom ju môže nasmerovať odhodlanie novej generácie, ale najskôr musí nájsť odvahu sama v sebe.

Film bol nominovaný na Cenu BAFTA v kategórii Najlepší filmový debut.

Miešanec (Mutt, réžia: Vuk Lungulov-Klotz)

Tento deň sa mladému transmužovi Feñovi čoraz viac komplikuje. V priebehu 24 hodín sa mu do života vráti otec, heterosexuálny bývalý a ešte aj 13-ročná nevlastná sestra. Keďže s nimi Feña od tranzície neudržiava kontakt, snaží sa orientovať v novej dynamike týchto starých vzťahov a zároveň sa popasovať s každodennými výzvami, ktoré prináša život medzi nimi.

Film sa premietal na Berlinale 2023 a Sundance Film Festivale 2023.

Sisi a ja (Sisi & Ich, réžia: Frauke Finsterwalder)

Sisi vstúpila do poslednej polovice svojho života. Grófka Irma ju nájde v gréckej aristokratickej ženskej komúne, celý vesmír vzdialenej od prísnej etikety rakúsko-uhorského dvora. Sisi žije v absolútnej slobode, v ktorej nehrajú žiadnu úlohu ani jej deti, ani jej manžel, cisár František Jozef. Dôležité je len to, aby sa nikto nikdy nenudil a aby pravidlá hry určovala samotná cisárovná. Irma je uchvátená charizmatickou Sisi a jej modernými nápadmi. Vonkajší svet sa však snaží Sisi zlomiť. Akokoľvek sa Irma a Sisi bránia, nakoniec im ostane len jedna osudová cesta, ktorá obe ženy navždy spojí.

Film sa premietal na Berlinale 2023.

Femme (réžia: Sam H. Freeman, Ng Choon Ping)

Život a kariéru drag queen zničí Julesovi homofóbny útok. Keď sa však v gejsaune opäť stretne so svojím útočníkom, hlboko uzavretým Prestonom, naskytne sa mu šanca na pomstu. Bez parochne a mejkapu nerozpoznateľný Jules preniká do Prestonovho života a pritom objavuje silu v inom druhu dragu.

Film sa premietal na Berlinale 2023.

Tár (réžia: Todd Field)

Oscarová herečka Cate Blanchett zažiari v úlohe Lydie Tár, jednej z najslávnejších dirigentiek na svete. Tár je pôsobivou štúdiou človeka, ktorý zistí, že dirigovať obrovský orchester môže byť paradoxne oveľa jednoduchšie ako dirigovať vlastný život. Dirigentka Lydia Tár je na svojom absolútnom tvorivom vrchole. Siedmy rok diriguje prestížny nemecký orchester, pripravuje vydanie knihy a uvedenie Mahlerovej Piatej symfónie, ktorá má byť vrcholom hudobnej sezóny. Lydia pôsobí sebavedomo, sebaisto, dominantne a mocne. Pod touto zdanlivo pevnou maskou sa však skrýva normálny človek so svojimi obavami, neistotami, túžbami, potrebami. Zatiaľ čo s dirigentskou paličkou v ruke si Lydia stojí za každým svojím rozhodnutím, keď opustí orchestrálne pódium, často stráca pevnú pôdu pod nohami. Niekedy len mierne, inokedy úplne fatálne.

Film bol nominovaný na šesť Oscarov.

Tri noci v týždni (Trois nuits par semaine, réžia: Florent Gouëlou)

Baptiste je vo vzťahu so Samiou, keď stretne Cookie Kunty, mladú parížsku drag queen, ktorá ho okamžite očarí. S myšlienkou vytvoriť o Cookie fotografický projekt sa ponorí do sveta dragu, v ktorom nadviaže vzťah s Quentinom, mladým mužom stojacim za drag queen.

Film sa premietal na Filmovom festivale v Benátkach v roku 2022.

Marinette (réžia: Virginie Verrier)

Životopis Marinette Pichon, prvej francúzskej futbalistky, ktorá sa dostala do americkej profesionálnej ligy.

Film sa premietal na Tribeca Film Festivale.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?