in ,

9 filmov z Filmového festivalu inakosti, ktoré si môžete pozrieť doma

Filmový festival inakosti prináša každý rok bohatú ponuku queer filmov z celého sveta. Toto je 9 filmov z minulých ročníkov, ktoré si momentálne môžete pozrieť na Netflixe alebo HBO GO.

Rocketman (2019, réžia: Dexter Fletcher) – HBO GO

Film Rocketman priniesol minulý rok do kín životný príbeh legendárneho speváka Eltona Johna. Dočkali sme sa veľkolepých muzikálových čísel a všetkých známych piesní od Your Song až po Tiny Dancer. Rocketman ale v prvom rade prináša citlivý pohľad do života mladého muža, ktorý nechce nič viac, ako byť milovaný.

Pokušiteľ (2016, réžia: John Butler) – Netflix

V roku 2017 sme mali na 11. ročníku Filmového festivalu inakosti príležitosť vidieť írsky film Pokušiteľ. Príbeh dvoch spolužiakov Neda a Connora sa odohráva v maskulínnom prostredí chlapčenskej internátnej školy, kde sú všetci posadnutí rugby. Je to dráma, ktorá sa venuje témam dospievania a coming outu.

Prevýchova Cameron Postovej (2018, réžia: Desiree Akhavan) – HBO GO

V roku 2018 štartoval Filmový festival inakosti s týmto filmom, v ktorom si hlavnú postavu zahrala Chloë Grace Moretz. Ide o filmovú adaptáciu uznávaného románu Emily M. Danforth sledujúcu príbeh mladej lesby Cameron, ktorú rodičia zatvoria proti jej vôli do inštitúcie, kde liečia teenagerov z homosexuality pomocou kresťanskej viery. V roku 2018 vyšiel taktiež film Boy Erased (réžia: Joel Edgerton), ktorý rozpráva podobný príbeh, ale z pohľadu mladého gaya.

Flákači (2017, réžia: Eliza Hittman) – Netflix

Harris Dickinson (ktorého sme minulý ročník FFi mohli vidieť vo filme Matthias a Maxime od Xaviera Dolana) hrá postavu Frankieho, strateného teenagera, ktorý trávi dni túlaním sa s kamarátmi a noci flirtovaním so staršími mužmi na internete. Film prináša originálny pohľad na gejskú postavu, ktorá skrýva svoju orientáciu pri každodennom fungovaní vo svete, v ktorom vládne toxická maskulinita a homofóbia.

Hľadanie (2016, réžia: Andrew Haigh) – HBO GO

Seriál Looking, ktorého dve série mali premiéru v rokoch 2014 a 2015, mal bohužiaľ na HBO krátku životnosť. Po otvorenom konci druhej série bol seriál zrušený pre nízku sledovanosť. Fanúšikovia ale nezostali sklamaní a v roku 2016 sa dočkali celovečerného filmu, v ktorom sme mali možnosť poslednýkrát vidieť osudy Patricka, Agustina a Doma.

Neposlušnosť (2017, réžia: Sebastián Lelio) – Netflix

Ronit (Rachel Weisz) prichádza na pohreb svojho otca – rabína židovskej komunity, kde sa znovu stretáva s Esti (Rachel McAdams), ktorej prítomnosť znamená potlačovanie emócií a vášne. Dve ženy musia bojovať so starými milostnými citmi, ktoré v nich zostali až dodnes.

Genesis (2018, réžia: Philippe Lesage) – HBO GO

Minulý rok sme uzatvárali FFi kanadským filmom Genesis. Ide o veľmi citlivo vyrozprávaný príbeh dvoch súrodencov. Charlotte sa otvárajú nové možnosti v momente, keď jej priateľ navrhne otvorený vzťah. Na druhej strane máme Guillauma, ktorý sa tajne zamiluje do svojho najlepšieho kamaráta. Genesis prináša pocity zamilovanosti, mladej lásky a zlomeného srdca.

Neónový chlapec (2018, réžia: F. Matzembacher, M. Reolon) – HBO GO

Pedro si zarába v chatroomoch. Pod prezývkou NeonBoy vystupuje pred kamerou, kde sa vyzlieka a natiera farbami. Má veľa rodinných a súkromných problémov. Veci sa ale zmenia, keď spoznáva Leeho. Lee je Pedrova konkurencia, talentovaný tanečník, ktorý Pedrovi ukradol nápad s farbami. Postupne medzi nimi ale vzniká citlivý vzťah, ktorý im dočasne pomáha zahnať samotu a úzkosti.

Dievča (2018, réžia: Lukas Dhont) – HBO GO

Napriek tomu, že sa režisér rozhodol obsadiť namiesto transherečky cismuža, ide o jeden z najlepších filmov roku 2018, ktorý veľmi realisticky zobrazuje každodenný život Lary, ktorá podstupuje hormonálne a chirurgické procesy a plní si sen stať sa baletkou. Dievča pracuje s inakosťou moderne a tak, ako ju divák dnes už bežne vníma.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Je čas na žúr! Streda patrí Queer Beer na Dunaji

Je čas na žúr! Streda patrí Queer Beer na Dunaji

Podporme naše deti na PRIDE, hovorí mama dcéry po comingoute

Podporme naše deti na PRIDE, hovorí mama dcéry po comingoute