in ,

Teplá zoznamka iBoys: Snažíme sa zasahovať proti rasizmu a podvodom

Foto: Iboys.cz

Pre tých, ktorí vyrastali v menších slovenských mestách a dedinách, môžu byť online zoznamky a aplikácie jedinou možnosťou, ako stretnúť iného queer človeka. Je to fenomén, ktorý výrazne ovplyvňuje život LGBTI komunity.

Téme queer zoznamiek sme sa rozhodli venovať pravidelne. Na internete sme najprv zverejnili anonymný dotazník, kde sa nám ľudia zdôverili so svojimi skúsenosťami ohľadne zoznamiek ako iBoys, iGirls, Grindr, Boom, Tinder, GayRomeo. Z odpovedí vyplynulo, že tu môžete nájsť nové vzťahy a kamarátstva, ale že si treba dať pozor na diskrimináciu, obťažovanie a klamstvá.

Neskôr nám psychologička Katarína Franeková z inPoradne vysvetľovala, aký vplyv môžu mať na duševné zdravie. Zážitky zo zoznamiek môžu napríklad zablokovať comingout. A priveľa času na nich sa môže spájať s depresiou a paradoxne, aj väčšou osamelosťou.Teraz sme oslovili portál iBoys.cz s niekoľkými otázkami, aby sme zistili, ako reagujú na negatívne skúsenosti užívateľov.

Každý nový profil schvaľujeme

iBoys patrí rozhodne k najznámejším gej zoznamkám v našich končinách. Vznikla v roku 2006 a pravidelne ju navštevuje 25 tisíc užívateľov, pričom tých českých je päťnásobne viac oproti slovenským.

„Noví musia vždy prechádzať procesom schvaľovania. Hlavnými kritériami sú, či profil zodpovedá Podmienkam serveru,“ hovorí Jiří Koubek z iBoys.

Podmienky serveru má zoznamka zverejnené, dokument zakazuje napríklad písať sexuálne návrhy na verejnom čete alebo sa vulgárne vyjadrovať.

Taktiež píše, že fotografie profilov, ktoré môžu byť ukradnuté, budú zmazané. Používateľ tiež nesmie sprostredkovať erotický obsah osobám mladším ako 18 rokov.

Nenávistné prejavy treba hlásiť

„Snažíme sa zasahovať proti protiprávnemu konaniu, akým je napríklad rasizmus, proti podvodom alebo podobným prípadom. Pomáhajú nám v tom užívatelia, ktorí nevhodné profily nahlasujú,“ dopĺňa Koubek.

Registruje prípady obťažovania užívateľov, myslí si však, že ich výskyt zodpovedá počtu ľudí na stránke. Zároveň nevie presne odhadnúť, či pribúda v komunikácii hejtu. 

„Väčšina komunikácie medzi užívateľmi prebieha súkromne v správach, do nej nevstupujeme a teda nemáme veľa dát k porovnaniu. Verejný čet nie je často využívaný a nezdá sa mi, že by sa trendy nejako zvlášť menili.“

Koubek dopĺňa, že iBoys je dodnes financovaný hlavne z príjmov z reklamy a čiastočne z platieb užívateľov. Príjmy z reklamy však priebežne klesajú.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Túžim vytvoriť nový štýl, zastrája sa mladý queer talent Ero

Túžim vytvoriť nový štýl, zastrája sa mladý queer talent Ero

Lesbické love story: 5 kníh o láske a vášni

Lesbické love story: 5 kníh o láske a vášni