in ,

Hovorme o súhlase: Zákony o znásilnení na Slovensku sú zastaralé, upozorňuje Amnesty International

Foto: Pixabay.com

Podporiť zmenu právnej definície znásilnenia a posilniť verejnú diskusiu o súhlase v sexuálnych vzťahoch – to je cieľ kampane Hovorme o súhlase, ktorú dnes spustila organizácia Amnesty International Slovensko. Táto téma sa týka aj LGBTI komunity, preto považujeme za dôležité o nej informovať. Sex bez súhlasu je znásilnenie a mal by byť trestným činom, myslí si to aj väčšina opýtaných v najnovšom prieskume verejnej mienky.

Len 11 z 31 krajín v Európe považuje sex bez súhlasu za znásilnenie. Situácia sa však postupne mení a za uplynulých 5 rokov zmenili právnu definíciu znásilnenia Dánsko, Grécko, Švédsko a Island. V Španielsku a Holandsku sa zmeny očakávajú tento rok. „Slovensko patrí ku krajinám, ktorých zákony neobsahujú definíciu znásilnenia založenú na súhlase, ale kladú dôraz najmä na použitie násilia či hrozby násilia,“ vysvetľuje Amnesty International v tlačovej správe. 

Riaditeľ združenia Rado Sloboda vyzýva politickú scénu na okamžité a reálne zmeny v tejto téme: „Slovensko má šancu rozšíriť počet krajín, ktoré pochopili, že deliacou čiarou medzi sexom a znásilnením je súhlas. Je to však šanca, ktorá môže byť využitá, len ak ukončíme dekády trvajúcu politickú ignoranciu či hanebnú toleranciu násilia na ženách a dievčatách v našej krajine.“

Hovorme o súhlase: Zákony o znásilnení na Slovensku sú zastaralé, upozorňuje Amnesty International
Zdroj: Amnesty International Slovensko

Združenie publikovalo aj výsledky online prieskumu od agentúry Focus, podľa ktorých aj slovenská verejnosť vníma sex bez súhlasu ako znásilnenie. Konkrétne až 93 percent ľudí na Slovensku považuje sex bez súhlasu za znásilnenie. Napriek tomu ako krajina zaostávame v úprave potrebnej legislatívy. „Zákony by mali chrániť ľudí, ktorí prežili znásilnenie, a zabezpečiť im prístup k spravodlivosti, ale tiež ovplyvňujú postoje spoločnosti. Zákon uznávajúci, že sex bez súhlasu je znásilnenie, je nevyhnutné minimum a dobrý začiatok pre zmeny v praxi. Ženy, ktoré prežili znásilnenie, musíme zbaviť stigmy, ktorú im spôsobuje tak často opakovaná formulka, že si za to môžu samy,“ vysvetľuje Alexandra Demetrianová, kampaňová koordinátorka Amnesty International Slovensko.

Hovorme o súhlase

Ako uvádza organizácia, každá dvadsiata žena v Európskej únii zažila znásilnenie vo svojom živote v období od 15-ich rokov. Dohromady je to 9 miliónov žien. Jedna z desiatich žien v EÚ zažila v období od 15-ich rokov nejakú formu sexuálneho násilia. Podľa tlačovej správy sa na Slovensku so sexuálnym násilím stretlo v priebehu svojho života približne 100 tisíc žien vo veku 18 – 70 rokov (4,9 percenta). Čísla v oblasti rodovo podmieneného násilia sú však v skutočnosti zrejme oveľa vyššie. Väčšina žien, ktoré prežili znásilnenie, sa s tým nikomu nezverí, zo strachu a pre stigmu, ktorá by ich v spoločnosti sprevádzala.

Hovorme o súhlase: Zákony o znásilnení na Slovensku sú zastaralé, upozorňuje Amnesty International
Zdroj: Amnesty International Slovensko

„Jedným z najrozšírenejších mýtov o znásilnení je, že sa deje v tmavých uličkách, kde ženu napadne neznámy útočník. Avšak väčšina sexuálneho násilia sa deje medzi známymi, a to aj v najbližších kruhoch: v rodinách a partnerských vzťahoch. Sexuálne násilie v partnerských vzťahoch rovnako nevyrieši len zmena zákona. V intímnych vzťahoch sa ľudia zažívajúci sexuálne násilie od partnera či partnerky môžu zdráhať nahlásiť znásilnenie z obáv pred dôsledkami, ale aj preto, že si sami neuvedomujú, že o znásilnenie ide,“ vysvetľuje Amnesty International. Podľa nich za to môže práve nedostatok povedomia o súhlase ako nevyhnutnej súčasti všetkých sexuálnych vzťahov a práva na telesnú autonómiu. Verejná debata o potrebe súhlasu v sexe by mohla výrazne dopomôcť k zmene škodlivého stereotypu, že sex je manželská či partnerská povinnosť.

O nevyhnutnosti obojstranného súhlasu sa dočítate viac aj v týchto dvoch článkoch: 

Zažil som znásilnenie? O tabu v LGBT+ komunite treba hovoriť.

Darkroom Diaries: O rúčkach šmátralkách a dvojakých metroch


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?