in

Už sú to desaťročia, čo sa objavili na scéne tieto gay hity. Ani roky im neubrali na sile

Foto: Michel Linssen/Redferns

Počas minulého storočia si LGBTI komunita zamilovala mnoho skladieb, s ktorými sa dodnes spája a považuje za svoje hymny. V tomto článku sme pre vás vybrali 10 najznámejších gay hitov, na ktoré sa tancovalo v teplých kluboch, keď mnohí z nás ešte ani neboli na svete.

Gloria Gaynor – I Will Survive 

Pravdepodobne najväčšia a najznámejšia gay hymna všetkých čias. Ide o teatrálnu a dramatickú skladbu, do ktorej sa LGBTI komunita zamilovala počas AIDS pandémie. Vyjadruje všetky emócie, ktoré počas týchto ťažkých časov cítili queer ľudia. Okrem toho prináša dôležité posolstvo o sile a boji za vlastné práva.

Madonna – Vogue

Každý gay playlist obsahuje určite aspoň jednu skladbu od kráľovnej popu. Mnohí ľudia považujú za jej najväčšie teplé hity piesne Like a Virgin alebo Express Yourself. Vogue bol inšpirovaný ballroom scénou a kultúrou, dovtedy známou hlavne pre queer Afroameričanov. Klip je samozrejme plný homoerotických momentov a skvelej choreografie.

Diana Ross – I’m Coming Out

Vydaním singlu vyvolala Diana Ross škandál, pretože mnoho ľudí z jej publika si myslelo, že ide o jej verejný comingout. V skutočnosti sa snažila poslať správu LGBTI fanúšikom a ukázať im podporu. Diana bola vždy považovaná za jednu z najväčších gay ikon a potvrdila to práve piesňou I’m Coming Out. Tá je dodnes súčasťou takmer každého dúhového Pride.

Whitney Houston – I Wanna Dance With Somebody

Dnes ide už o klasický hit, ale pre queer komunitu nebol okamžite hymnou. Stal sa ňou až postupom času. Tak ako mnoho iných piesní od Whitney Houston (napríklad Saving All My Love for You alebo So Emotional), aj táto sa nesie v rodovo neutrálnom duchu. Mladá generácia queer ľudí objavila skladbu vďaka novodobej filmovej a seriálovej tvorbe, či už v teen filme Love Simon alebo v prvej epizóde seriálu Pose.

Queen – I Want To Break Free

Hoci počas svojho života neurobil Freddie Mercury verejný comingout, tvorba jeho kapely Queen je dodnes zbožňovaná celou LGBTI komunitou. V roku 1984 vyšiel k skladbe I Want To Break Free legendárny videoklip, inšpirovaný britskou televíznou reláciou Coronation Street. Všetci členovia kapely sú oblečení v ženskom oblečení, čo vtedajšiu Ameriku neuveriteľne pobúrilo, zatiaľ čo v Európe sa zo skladby stala okamžitá gay hymna.

Abba – Dancing Queen

Disco hit od švédskej skupiny dodnes donúti všetkých ľudí vyštartovať na tanečný parket. LGBTI komunita bola jedným z hlavných dôvodov, prečo bola ABBA vo svojom čase nesmierne populárna. Mnoho hitov je takisto súčasťou drag scény, čoho dôkazom je napríklad film Priscilla, kráľovná púšte z roku 1994.

Cyndi Lauper – True Colors

Text piesne je o neskrývaní svojho skutočného ja. A s tým sa vie celá LGBTI komunita stotožniť. Aj práve preto sa z nežnej a inšpiratívnej skladby True Colors stal okamžite Pride hit. V roku 2007 Cyndi absolvovala True Colors Tour, na ktorom vystúpili mnohé celebrity ako Rufus Wainwright, Lea Michele či Jonathan Groff. Všetky zisky z turné boli venované LGBTI organizáciám PFLAG a Matthew Shepard Foundation

Village People – Y.M.C.A.

Koncom 70. rokov bola Y.M.C.A. hraná v každom gay klube v Amerike, neskôr sa začala hrať na všetkých oldies párty. Pieseň je pre komunitu špeciálna z mnohých dôvodov. Zobrazuje rôzne gay fetiše a odkazy na homo kultúru. A navyše, klip sa natáčal na miestach, kam teplí muži vyrážali po nociach za „láskou“.

Cher – Strong Enough

Hudba aj text sú inšpirované skladbou I Will Survive, tentokrát z pohľadu Cher pre podvádzajúceho partnera. Text sa dá samozrejme interpretovať aj z perspektívy queer komunity, ktorá zostáva stále silná a odmieta byť utláčaná spoločnosťou. Cher je obrovská gay ikona a mnoho hitov (Believe, If I Could Turn Back Time) má pre nás veľký význam.

Sylvester – You Make Me Feel

Sylvester bol známy androgýnnym a gender-queer vzhľadom a vystupovaním. You Make Me Feel je dynamická disco pieseň, ktorá bola obľúbená už počas boja za práva LGBTI komunity v 70. rokoch.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Hovorme o súhlase: Zákony o znásilnení na Slovensku sú zastaralé, upozorňuje Amnesty International

Hovorme o súhlase: Zákony o znásilnení na Slovensku sú zastaralé, upozorňuje Amnesty International

Dušan a Michal sú manželia, pri sčítaní ale nemôžu odkliknúť, že sú ženatí

Dušan a Michal sú manželia, pri sčítaní ale nemôžu odkliknúť, že sú zosobášení