in

Gay hity súčasnosti: Týchto 10 skladieb miluje teplá komunita

Foto: Flickr CC

Napriek tomu, že mnoho queer ľudí obľubuje staršie hity od ikon ako sú Madonna či Cher, mladšia generácia si našla veľa gay piesní aj v dnešnej popovej hudbe. V tomto článku sme pre vás prichystali 10 súčasných teplých hitov.

Lady Gaga – Born This Way

Tento rebríček sa nedá začať inak ako s Born This Way. Lady Gaga bojuje za LGBTI práva od začiatku kariéry a titul gay ikony potvrdila v roku 2011, keď vydala tento nesmrteľný song, ktorý sa stal okamžite hymnou pre všetkých mladých queer ľudí po celom svete. Gaga buduje do dnešného dňa hudobnú utópiu pre každého, kto sa cíti, že nezapadá do heteronormatívneho sveta.

Sara Bareilles – Brave

Sara napísala pieseň pre kamaráta, ktorý mal problém s comingoutom. Dodnes ju na koncertoch venuje práve dúhovej komunite. Ide o hymnu pre každého, kto cíti, že nemôže byť sám sebou. V jednom rozhovore sa vyjadrila: „Je dôležité byť odvážny, pretože tým dávate povolenie ostatným, aby robili to isté.“

Kacey Musgraves – Follow Your Arrow

Country hudba nie je známa progresívnym prístupom k menšinám a súčasným svetovým problémom. Všetko sa ale zmenilo so speváčkou Kacey Musgraves, ktorá síce na Slovensku nie je ešte známa, no v Amerike ju mladí queer ľudia uznávajú ako všeobjímajúcu kráľovnú, ktorá na vystúpeniach často spolupracuje s drag queens. Follow Your Arrow je jeden z jej prvých hitov, v ktorom podporila LGBTI komunitu so slovami: „Bozkávaj veľa chlanov. Alebo bozkávaj veľa báb, ak je to niečo, čo ťa láka.“

Scissor Sisters – Let’s Have A Kiki

Scissor Sisters je známa americká skupina, ktorá začala kariéru v nočných gay kluboch v New Yorku a mnoho rokov podporuje LGBTI práva. Pieseň Let’s Have A Kiki je populárna pre teplé slová a frázy, ktoré mnohí z nás používajú dennodenne. V roku 2012 ju ľudia mohli spoznať aj vďaka seriálu Glee, kde si ju zaspievala gay ikona Sarah Jessica Parker.

Taylor Swift – You Need To Calm Down

Veľa teplých ľudí má ohľadom Taylor Swift zmiešané pocity. Napriek tomu treba uznať, že v posledných rokoch urobila pre komunitu mnoho dobrých vecí. Začalo sa to v júni 2019, kedy vyšla skladba You Need To Calm Down, venovaná queer ľuďom. Klip je taktiež ikonický, pretože sa v ňom objavujú známe LGBTI osobnosti ako Laverne Cox, Billy Porter či RuPaul. Na konci videa Taylor iniciovala petíciu v prospech zákona „Equality Act“, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe pohlavia, sexuálnej orientácie alebo rodovej identity.

Sia – The Greatest

V roku 2016 zažila LGBTI komunita jednu z najväčších tragédií vo svojej histórii, keď počas streľby v nočnom gay klube Pulse zomrelo 49 ľudí. Tragédia zasiahla celý svet a mnoho celebrít sa snažilo čo najviac pomôcť queer ľuďom. Sia vydala pieseň The Greatest. V klipe k piesni sa objavila tanečníčka Maddie Ziegler a ďalších 48 ľudí, ktorí predstavujú obete teroristického útoku.

Robyn – Dancing On My Own

Pieseň sa v roku 2010 stala zo dňa na deň gay hitom, témou však tento raz nebola oslava individuality či sily komunity. Zatiaľ čo produkcia piesne je tanečná, text je o neopätovanej láske a samote. Sú to veci, s ktorými sa mnoho teplých ľudí dokáže stotožniť. Aj z tohto dôvodu sa pieseň stala hymnou pre mnohých osamelých gayov na tanečnom parkete.

Troye Sivan – Bloom

Jeden z najobľúbenejších gay spevákov súčasnosti v roku 2018 prekvapil fanúšikov s piesňou Bloom. Samotný Troye sa vyjadril, že ide o najviac queer pesničku z jeho nového albumu. Po pozornom počúvaní viacerým ľuďom došlo, že text piesne je o pasívnej polohe pri análnom sexe, čo neskôr potvrdil. V krásnom klipe sa objavuje v gender free oblečení a s výrazným mejkapom.

Ariana Grande – Break Free

Tento rebríček by nebol kompletný bez Ariany Grande, ktorá je pre mnohých mladých gayov najväčšia queer ikona súčasnosti. Komunita si mnoho jej piesní vysvetlila po svojom, napríklad song Side To Side je hymna pre pasívov, zatiaľ čo Positions pre versatilov. Vybral som ale Break Free, ktorá symbolizuje snahu komunity prekonať odsudzovanie zo strany spoločnosti. Dá sa taktiež pochopiť ako song všetkých ľudí, ktorí sa rozhodli pre comingout.

Tegan and Sara – Closer

Kanadské indie dvojičky, ktoré sú taktiež aj lesby. Ich najznámejší hit je práve Closer, ktorý je o túžbe byť nablízku budúcemu milencovi alebo milenke. Ide o pozitívnu tanečnú skladbu, ktorú si zamilovala celá queer komunita.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Pre Máriu s dúhovou svätožiarou im hrozila basa, poľský súd ich nakoniec zbavil obvinení

Pre Máriu s dúhovou svätožiarou im hrozila basa, poľský súd ich nakoniec zbavil obvinení

Prestaňte rozhodovať o našich telách, odkazujú intersexuálni ľudia, medzi nimi aj slávna modelka

Prestaňte rozhodovať o našich telách, odkazujú intersexuálni ľudia, medzi nimi aj slávna modelka