in ,

Si bez nálady? Máme pre teba 5 tipov, ako si ju vylepšiť

Foto: Pixabay

Zlé počasie, aktuálna situácia okolo pandémie alebo si sa skrátka zle vyspal? Dali sme dokopy niekoľko nápadov, vďaka ktorým sa môžeš cítiť lepšie.

Staň sa dobrovoľníkom

Už sa doma nudíš, hľadáš priateľov a zároveň chceš pomôcť alebo využiť voľný čas zmysluplne? Staň sa dobrovoľníkom v organizácii na podporu LGBTI. Pomôžeš tam, kde je to naozaj treba, zapojíš sa do konkrétneho projektu a výsledky svojej práce uvidíš na vlastné oči. A s tým prichádza aj dobrý pocit, ktorý je na nezaplatenie. Množstvo zaujímavých online aktivít pre dobrovoľníkov robí pravidelne napríklad Pride Košice.  

Poď s farbou von

Nevedia tvoji kolegovia v práci alebo priatelia o tvojej orientácii? Ukáž, kým ozaj si. Prestaň sa skrývať, je veľká pravdepodobnosť, že už to je len verejné tajomstvo. Čím úprimnejší k sebe a svojmu okoliu budeš, tým voľnejšie sa ti bude dýchať. Ak by si potreboval poradiť pri comingoute, tak dobrú radu nájdeš v komunitnom centre Prizma a téme sme sa venovali vo viacerých článkoch.

Založ si denník vďačnosti

Berieš väčšinu vecí vo svojom živote ako samozrejmosť? Možno ti toho veľa uniká. Skús si každý deň ráno po zobudení alebo večer pred spaním zapísať niekoľko vecí či udalostí, za ktoré si vďačný. Vďačnosť nás robí šťastnejšími, posilňuje emócie, máme pozitívnejší pohľad na svet a viac si uvedomujeme maličkosti.

Staraj sa o seba

Venuj si dostatočnú pozornosť. Ak dlho odkladáš niečo, čo je pre tvoju pohodu dôležité, skús si na to vyhradiť čas. Poriadne sa vyspi po náročnom dni. Navar si svoje obľúbené jedlo. Dopraj si horúci kúpeľ s éterickými olejmi, pusti si príjemnú hudbu. Sprav si chvíľu pre seba s obľúbenou knihou. Popros frajera či frajerku, aby ti dal masáž. Sebavedomie ti zdvihne aj žiarivý úsmev, o ktorý sa ti postarajú napríklad v ArtDentistic. Ak sa budeš hýčkať, prejaví sa to okamžite na nálade.

Si bez nálady? Máme pre teba 5 tipov, ako si ju vylepšiť
Foto: Hans Braxmeier

Upriam pozornosť na radosť

Vypni správy, prestaň dookola komentovať statusy na Facebooku a zameraj svoju pozornosť na to, čo ťa teší. V nastaveniach si vieš dokonca odkliknúť, aby ti appka pripomenula, keď si tam pridlho. Namiesto toho, aby si sa rozčuľoval nad tým, čo by tu mohlo byť lepšie, si radšej vyberaj obsah, ktorý chceš „konzumovať“. Skús si dať pár dní offline alebo prestaň komunikovať s ľuďmi, ktorí ti berú energiu. Upriam svoju pozornosť na to pozitívne a čo ťa teší. Nemusíš neustále hltať, čo sa na teba valí zo všetkých strán, vyberaj si, čo je pre teba dobré a pri čom sa cítiš dobre.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?