in ,

LGBTI ľuďom pomáha InPoradňa, teraz však potrebuje aj ona vašu podporu

Foto: inPoradňa

Vyše 320 ľudí sa obrátilo v ťažkých chvíľach na InPoradňu. Ide o projekt Iniciatívy Inakosť, ktorý poskytuje bezplatné poradenstvo LGBTI ľuďom v sociálnych, psychologických a právnych otázkach. Poradňa sa však ocitla v zložitej situácii, keďže získané granty stačia na fungovanie do konca októbra.  Pomôcť môžete jednorazovým aj pravidelným darom.

Na priblíženie činnosti poradne prinášame vyjadrenie klientky poradne aj právničky, ktorá je súčasťou tímu.

Klientka InPoradne: 

„V InPoradni som absolvovala skupinu osobnostného sebarozvoja, využívala som psychologické služby a niekedy som chodila na podpornú skupinu pre transrodových ľudí a ľudí s otázkami o svojej identite.

V skupine osobnostného sebarozvoja som spoznala nových ľudí, ktorí tiež patria do LGBT+ skupiny, naučila som sa viac otvoriť ľuďom, naučila som sa efektívnejšie riešiť konflikty, vyjadriť veci, ktoré ma zranili. S účastníčkami a účastníkmi skupiny som sa mohla rozprávať o našich spoločných problémoch. Navyše ma daná skupina podnietila ku comingoutu u mamy. 

Psychologické služby som začala využívať asi od apríla, kedy som si hľadala novú psychoterapeutku. Tá v InPoradni mi veľmi sadla, lebo má humanistický prístup, nie je direktívna a taktiež pri nej nemáte pocit, že psychoterapia je iba rozhovor, kde len rečníte o nepríjemných veciach a nehľadáte riešenia problémov, čiže vás vedie k hľadaniu spôsobu, ako sa vyrovnať s ťažkosťami, deštruktívnymi zlozvykmi. Niekedy vám aj konkrétne poradí, ale na druhej strane to nepreháňa a dá vám dostatok priestoru nato, aby ste si vy samé/-i našli vnútorné zdroje, cesty, ako riešiť problémy alebo im čeliť. 

V podpornej skupine pre transrodových ľudí som spoznala veľa skvelých ľudí, pri ktorých som prestala mať pocity osamelosti. Vždy po skupine sme si niekde sadli, viedli zaujímavé rozhovory, pri ktorých som sa aj veľa nasmiala. Celkovo mi InPoradňa za ten krátky čas, čo som využívala jej služby, dala veľmi veľa a dúfam, že mi ešte aj niečo dá v budúcnosti.“

Súčasťou tímu inPoradne je aj Lucia Plaváková. Venuje sa právnemu poradenstvu. Priblížila nám, s akými problémami sa na ňu obracajú LGBTI ľudia.  

„Najväčší záujem o právne poradenstvo v inPoradni majú páry rovnakého pohlavia, ktoré hľadajú cestu, ako dosiahnuť právne usporiadanie svojho partnerského vzťahu či vzťahu k svojim deťom. Na jednej strane ich trápia právne problémy, ktoré im Slovensko spôsobuje absenciou inštitútu pre páry rovnakého pohlavia, na druhej strane túžia po samotnom obrade, ktorý je významným míľnikom každého partnerského vzťahu. Preto sa často zaujímajú aj o možnosť uzatvorenia registrovaného partnerstva či manželstva v zahraničí. Napriek tomu, že si uvedomujú, že takýto zväzok nebude na Slovensku uznaný, mnohým záleží aspoň na jeho symbolickom význame. 

Ďalšou výraznou skupinou právnych problémov, s ktorými sa LGBTI ľudia obracajú na inPoradňu, sú rôzne formy diskriminácie či nenávistných prejavov, s ktorými sa stretávajú vo svojich životoch. inPoradňa ponúka priestor, v ktorom majú LGBTI ľudia pocit bezpečia a cítia, že sa môžu zdôveriť bez toho, aby sa stretli s dešpektom. V tom spočíva jedinečná misia inPoradne.“


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Letný úlet, sloboda a veľa energie, prinášame obľúbené letné songy DJ Sancheza

Letný úlet, sloboda a veľa energie, prinášame obľúbené letné songy DJ Sancheza

Dúhové festivaly v menších mestách: sledujte diskusiu o odvahe a odhodlaní

Dúhové festivaly v menších mestách: sledujte diskusiu o odvahe a odhodlaní