in ,

LGBTI komunita dobre pozná hrôzy pandémie, zažila ich už v 80. rokoch

“Poznáte meme o tom, ako jediní, ktorí sú prekvapení z arogancie a nekonania politických elít počas pandémie, sú heterosexuáli?” Týmito slovami uviedli tvorcovia a tvorkyne najnovší diel podcastu Kapitalx, ktorý sa venuje tomu, ako k pandémii HIV/AIDS pristupovali politickí lídri.

Pandémia HIV/AIDS v 80. rokoch bola na okraji záujmu vlád. Namiesto pomoci a hľadania riešení mnohí politici a političky skôr stigmatizovali queer komunitu. Až tisíce mŕtych ich presvedčili, aby zmenili prístup a nebojovali proti ľudom, ale proti chorobe.

Ochorenia a prístup k zdravotnej starostlivosti často nie sú len medicínskymi témami. Debaty o chorobách sú spojené aj s etickými či politickými otázkami, ktoré majú vplyv na životy konkrétnych ľudí. “Choroby a na ne naviazané zdravotnícke politiky sú spojené so štátom a tým pádom aj mocou. Od marca tohto roku máme možnosť tento dynamický vzťah pozorovať všetci. V jeho centre sú rodové, rasové i heteronormatívne predsudky a stigma, ktorá sa primiešava spolu so sexualitou. Poďme si povedať, ako to bolo v prípade počiatkov HIV aktivizmu,” píše sa v popiske k podcastu, ktorý nájdete na linku nižšie. 

Reláciu moderuje Veronika Valkovičová, ktorá k téme dodala: “Preventívna politika nemá byť o disciplíne. Mala by zahŕňať aj aktívny záujem odstraňovať bariéry a stigmy vychádzajúce z moralizujúcich prístupov k sexualite. Treba uznať, že kde je HIV, je zvyčajne aj sex a kde je sex je túžba a potreba.”

Veronika Valkovičová Foto: QYS
Veronika Valkovičová Foto: QYS

Páčia sa vám naše články? Nové texty môžu vzniknúť vďaka vašej podpore.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Diváci a diváčky na Tep La Ren Cabarete sú láska!

Publikum, ktoré ťa miluje, aj keď si trápny

LGBTI ľudia v slovenských filmoch sú často na smiech, upozorňuje dramaturg Filmového festivalu inakosti

LGBTI ľudia v slovenských filmoch sú často na smiech, upozorňuje dramaturg Filmového festivalu inakosti