in ,

Ako sa správne chrániť pri posteľných radovánkach? Nechaj si poradiť od odborníka!

Foto: Pixabay

Možností, ako praktizovať bezpečný sex, neustále pribúda, za čo môžeme vďačiť napredujúcej medicíne, ktorá za posledné desaťročia pokročila naozaj míľovými krokmi. Aké sú možnosti ochrany a prevencie voči sexuálne prenosným chorobám a aké riziká hrozia, ak sa človek nechráni? Na tomto článku sme spolupracovali s Michalom Skurákom, slovenským lekárom pracujúcim na infekčnom oddelení v Českých Budejoviciach.

Zlyhanie ochrany alebo jej nepoužitie, ktoré vyústi do niektorého ochorenia, nemusí nijako definovať našu osobnosť alebo to, kým sme. Stať sa to môže naozaj každému a nie je to žiadna hanba, čím samozrejme nechceme povedať, že nechrániť sa je tá správna cesta. Ide o to, že nie všetky metódy ochrany môžu byť na sto percent spoľahlivé. A potom sú tu samozrejme ešte ďalšie faktory: priveľa vášne, ktorá popletie hlavu, sex po požití omamných látok, kedy sú zábrany nižšie, alebo ešte nešťastnejší dôvod ako znásilnenie, kde sa obeť nevedela ubrániť nechránenému styku. 

Ako sa chrániť a ako je možné sa nakaziť

Našťastie, od osemdesiatych rokov, kedy vírus HIV vyčíňal najviac, ubehlo už veľa času a dnešné možnosti ochrany ako PrEP (pre-exposure prophylaxis) alebo PEP (post-exposure prophylaxis) umožňujú brániť sa pred vírusom pravidelným braním tabletiek, alebo v prípade PEP najneskôr 72 hodín po možnom riziku nakazenia sa. Ide samozrejme len o ďalší stupeň ochrany. 

Ten prvý by mal byť prezervatív. Táto ochrana sa zíde hlavne osobám, ktoré nežijú v monogamnom zväzku. Keďže väčšina sexuálne prenosných chorôb sa prenáša aj orálne, je veľmi dôležité myslieť na to, aby ejakulát neskončil v ústach, nakoľko môže vzniknúť riziko nakazenia sa HIV vírusom. V prípade, že orálny sex prebieha bez kondómu a bez ejakulácie, tak je riziko nákazy HIV minimálne, keďže vírusová nálož je natoľko nízka, že nákaza takmer nehrozí. Nie je to však na 100 % isté.  

Vírusom HPV alebo kvapavkou sa vie človek nakaziť aj s ochranou, aj keď tá šanca je tam  pochopiteľne menšia. Syfilis je v tomto ešte prefíkanejší. Nakaziť sa ním dá hlavne pri nechránenom styku, ale možná je aj nákaza obtrením sa o hrčku nazývanú ulcus durum, čiže tvrdý vred, ktorá pri tejto chorobe vzniká. V prípade, ak mávate nechránený styk, odporúčame dať sa testovať na syfilis každý polrok.

Našťastie voči niektorým chorobám sú aj dostupné vakcíny. Ide o žltačky typu A a B. Proti typu B sa celoplošne začalo očkovať na Slovensku v roku 1998, takže tento typ žltačky by mohol postupom času vymiznúť. Každý sexuálne aktívny človek by sa mal dať očkovať proti HPV vírusu a žltačkám A a B. HPV vírus neznamená iba riziko krčka maternice u žien, ale takisto aj riziko rakoviny hlasiviek, penisu či análu u mužov.

Ako sa správne chrániť pri posteľných radovánkach? Nechaj si poradiť od odborníka!
Foto: Pixabay

Prejavom veľkej zodpovednosti voči sebe aj ostatným je pravidelné testovanie sa na pohlavné choroby. Ideálne každé tri mesiace alebo aspoň raz za pol roka. Či už je váš sexuálny život pestrejší alebo nie, pravidelné testovanie je tou správnou cestou. Otestovať sa môžete aj u svojho praktického lekára alebo u dermatovenerológa, ktorý sa okrem kožných chorôb vyzná práve aj do tých sexuálne prenosných. V prípade, že nechcete riešiť tieto veci so svojim lekárom, môžete sa obrátiť aj na Dom svetla, ktorý pôsobí v Bratislave a otestovať sa tam môžete anonymne každý piatok medzi 16:00 a 19:00. 

Priebeh ochorenia, možné komplikácie a spôsoby liečby

Pri bakteriálnych nákazach, ako sú chlamýdie, kvapavka alebo syfilis, prebieha liečba pomerne ľahko. Sú to samozrejme nepríjemné choroby, no vyliečiť sa z nich dá celkom rýchlo. Väčšinou ide o podanie antibiotík vo forme tabliet alebo injekcií. Vírusová nálož HIV vírusu sa vďaka správnej liečbe dokáže udržať tak nízko, že je prakticky nemožné pre HIV pozitívnu osobu nakaziť niekoho iného. Tým samozrejme nechceme zľahčovať situáciu, ale je potrebné si uvedomiť, že život s HIV dnes už neznamená koniec. Je to práve naopak, HIV pozitívni ľudia, pokiaľ správne berú predpísané lieky, vedú plnohodnotný život. 

V prípade včasného neodhalenia chlamýdií u žien je tu riziko neplodnosti alebo zápalu panvy. Neliečený syfilis môže spôsobiť vydutie aorty alebo neurosyfilis, kedy choroba doslova zožiera časť mozgu, alebo môže dokonca zapríčiniť zmenu osobnosti či navodiť rôzne psychiatrické ochorenia. Pri žltačke typu A sa tlmia príznaky a u pacienta sa sleduje, či nedochádza k zlyhaniu pečene, to je ale veľmi zriedkavé. Horšie je to pri type B, ktorý môže prejsť do cirhózy pečene a neskôr môže viesť aj k rakovine. Žltačka typu C kedysi spôsobovala problémy, nakoľko jej liečba nebola úplne efektívna, spôsobovala pacientom nevolnosti a vyliečenie nebolo zaručené. Dnes sa liečba tohto typu žltačky rieši antivirotikami, ktoré majú takmer sto percentnú účinnosť.

Ako sa správne chrániť pri posteľných radovánkach? Nechaj si poradiť od odborníka!
Foto: Pixabay

Spoločenská stigma

Väčšina hore spomenutých ochorení sa teda dá v dnešných časoch liečiť pomerne ľahko a aj s HIV je možné viesť normálny život. Horšie je to však so spoločenskou stigmou, ktorá je v prípade HIV najhoršia. Mnohí a mnohé majú stále v hlavách zakódované, že človek nakazený pohlavne prenosnou chorobou je istým spôsobom špinavý, nemorálny alebo promiskuitný. V skutočnosti to môže byť samozrejme naopak. Áno, v prípade častejšieho striedania partnerov je riziko vyššie, najmä ak si človek naozaj nedáva pozor a hazarduje so svojim zdravím a aj zdravím svojho okolia, ale stať sa to naozaj môže aj niekomu, kto nevedie až tak pestrý sexuálny život, len ma jednoducho smolu.

Ako sa správne chrániť pri posteľných radovánkach? Nechaj si poradiť od odborníka!
Foto: Pixabay

V prípade chorôb, ktoré sú ľahko prekonateľné, samozrejme nie je potrebné sa zdôverovať každému s históriou svojho sexuálneho zdravia, no v prípade HIV pravda skôr či neskôr musí vyjsť von, najmä ak chce dotyčná osoba viesť zdravý a úprimný vzťah. Tu nastáva zlomový bod, kedy to vie naozaj bolieť. Mnohí HIV pozitívni ľudia majú skutočne obrovský problém nájsť si partnera, pretože spoločenská stigma je tak obrovská, že strach z choroby bráni v zotrvaní vo vzťahu. Jediné, čo pomáha, je šíriť osvetu a vzdelávať sa aj v tomto smere. Možno sa už kamarátiš s niekým, kto má HIV, iba o tom nevieš. 

V prípade otázok či nejasností môžete kontaktovať Michala na jeho pracovnom e-maile: skurak.michal@nemcb.cz


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?