Slovenských queer umelcov nie je nikdy dosť, preto sa tešíme, že vám môžeme predstaviť talentovaného slovenského speváka NaiKavols. V rozhovore pre Queer Slovakia prezradil viac o svojom umeleckom mene, tvorivom procese a aj to, ako vníma LGBTI situáciu na Slovensku.
Ako si prišiel k svojmu umeleckému menu?
Ako raz povedal Martin Staňo z rádia FM: „NaiKavols znie tak grécky, ale je to najslovenskejšie meno vôbec.“ Moje meno vzniklo po prehýrenej noci s myšlienkou vytvoriť slovo, ktoré každý pozná, no neexistuje. Moje meno nesie tajomstvo, ktoré nie je ťažké rozlúštiť, a preto nechcem ľudí obrať o tento zážitok.
Kedy si si uvedomil, že sa chceš venovať hudbe?
Už od malička som bol vystavený rôznym umeleckým ikonám, či už vo forme hudobnej (Queen, Abba, Schubert, Čajkovskij, Beethoven, Satie), alebo vizuálnej (Van Gogh, Lana a Lilly Wachowski, Rembrandt, Monet, kresťanská ikonografia). Podľa mňa bolo len otázkou času, kedy sa poddám a vydám sa rovnakou cestou. Začal som chodiť na hodiny herectva do miestnej umeleckej školy, kde som celkom dlho zotrval. Popravde, nebolo to to pravé orechové.
Neskôr, keď som mal 13, mi rodinná známa odporučila, aby som išiel na spev, že mám nesmierny potenciál. Učil som sa operné techniky s myšlienkou, že pôjdem na konzervatórium študovať buď operu, alebo muzikálové herectvo. Napokon od oboch zišlo a ja som študoval technické lýceum so zameraním na informatiku. Keď sa pozriem spätne, myslím si, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie. Počas školy som si sám vybavil pobyt v inej krajine cez Erasmus+, kde som sa venoval LGBTI tematike. Toto mi poskytlo veľký rozhľad a pochopil som, čo chcem v živote robiť. Spoznal som tam chalana, ktorý mi ukázal program FL studio, a odvtedy robím hudbu.
Ovplyvňuje tvoja sexuálna orientácia tvoju tvorbu?
Určite! Ľudia moje skladby popisujú ako melancholické a keďže celý môj proces tvorby je istým spôsobom vyrovnávaním sa s vlastnými traumami či spoločenskými vzorcami, majú asi pravdu. Už pri iných queer umelcoch ako Čajkovskij, Poulenc či Barber môžeme v rámci ich tvorby sledovať silnú emotívnosť, ktorá podľa môjho názoru vychádzala z istej opresie voči ich sexualite či spôsobu života.
Obľubuješ niektorý z procesov viac? Či už ide o písanie textov alebo tvorbu hudby?
Myslím, že sú rovnocenne vyvážené. Každé mám rád pre niečo iné. Pomocou slov či jazyka všeobecne môžem vždy opísať miesta, veci, ľudí alebo naše vzorce správania, pričom do nich vkladám (zašifrované) správy pre ľudí. Verím, že sme tým, čím sa obklopujeme, či už sú to ľudia, literatúra, hudba alebo umenie všeobecne. Tvorba hudby je pre mňa viac intuitívna. Pomocou nej dokážem vytvoriť priestor či pocit, ktorý zažívam. Uvedomujem si však, že ľudia nad umením nepremýšľajú tak, ako ja, no aj napriek tomu (ľudia v dnešnej dobe umenie skôr konzumujú) si myslím, že moje posolstvá niekto raz pochopí a dá mu to niečo do života.
Čo ťa inšpiruje pri tvorbe?
Lepšou otázkou by bola skôr čo ma neinšpiruje, haha. Popravde, medzi niekoľko základných inšpiračných zdrojov patria spiritualita, príroda či ľudia a ich psychika. Toto sú aj hlavné oporné témy, ktoré riešime často s priateľmi. Ak mám pravdu povedať, nejedna skladba je založená na mojom rozhovore s blízkou priateľkou Mirkou Šefčíkovou.
Samozrejme, inšpirujú ma aj mnohé iné veci. Pri posledných dvoch albumoch som riešil spojenie futurizmu (ako idey či smeru, ktoré chcú odhodiť staré hodnoty, existovať v hypermodernej dobe a posúvať sa neustále ďalej v rámci vývoja ľudstva) a magického realizmu (zobrazuje reálny svet, v ktorom funguje a existuje magično či nadprirodzeno). Fascinuje ma najmä ten kontrast, ktorý je citeľný aj v dnešnej dobe, keď sa mladí ľudia utiekajú k dávnym učeniam pohanských národov a ich božstiev v dobe plnej technológií.
Ako vznikol tvoj album Woke?
Dvojčasťový album rozvíja koncept môjho sebapoznávania. Približoval som v ňom a riešil mentálne bariéry či vzorce, ktoré som si počas života vybudoval voči ľuďom či sebe samému ako spôsob ochrany pred nejakou možnou psychickou traumou. Pri tvobe tohto albumu som si však uvedomil, že to negatívne budem musieť prekonať a psychickým traumám musím čeliť, pretože inak v živote zostanem uviaznutý na jednom mieste bez možnosti úniku. Tvorba celého albumu trvala približne rok.
Jedným zo spôsobov tvorby bola snaha o pretransformovanie/zachytenie či vytvorenie priestoru a jeho atmosféry na základe auditívneho zážitku, pričom som si predstavoval, ako by jednotlivé farby či dimenzie priestoru zneli v rámci hudobného materiálu. Mojím najhlavnejším inšpiračným zdrojom boli moje sny. Jeden z nich by som opísal ako celestiálny boj medzi nebom a peklom, ktorý vyúsťuje v myšlienku existencie singularity. V období tvorby albumu som pociťoval, že už nie je v živote samostatne len dobre a zle a ani dobré v zlom a zlé v dobrom, ale akoby tieto dva pocity existovali v superpozícii, keď je aj zle aj dobre zároveň. Okrem snov som čerpal aj z vizuálneho umenia, napríklad z kresieb Gustava Dorého v Danteho Inferne, či kresťanskej ikonografie, keďže to je niečo, v čom som odmalička vyrastal.
Rád vystupuješ naživo?
Popravde, tento rok s tým ešte len začínam, ale celkom sa na to teším.
Myslíš si, že má homosexuálny spevák ťažšie fungovanie v hudobnom biznise?
Myslím si, že má rovnakú šancu ako každý iný spevák. Vždy však záleží hlavne na kvalite prevedenia diela verejnosti.
Ako vnímaš LGBTI situáciu na Slovensku?
Neviem, či som práve človek, ktorý sa môže na túto tému vyjadrovať, keďže sa veľmi neangažujem v LGBTI kruhoch na Slovensku. Zo skúsenosti však viem, že ľudia, predovšetkým teplí ľudia, využívajú najmä dating/hookup aplikácie na to, aby našli ľudí, s ktorými by radi trávili čas. Ľudia sa môžu napokon vďaka týmto aplikáciám cítiť ako produkt, ktorého hlavnou zložkou je sex. Myslím si, že to môže prerásť do istej obsesie, keď má človek pocit, že jedine krátkodobá intímnosť je vlastne tá výhodná.
Čo od teba môžeme čakať v budúcnosti?
Plánujem niekoľko albumov a hlavne koncerty cez leto. Dúfam, že to vyjde, keďže situácia v kultúre je pre koronu neustále otázna.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk