in ,

Veľmi osobný a úprimný, taký je nový album Child od speváka ERØ

Foto - Monika Mahútová

Erik Žigmund alias ERØ patrí k najtalentovanejším slovenským queer spevákom. V roku 2021 vydal debutový album Utópia, ktorý sa dočkal úspechu a obľuby nielen v queer komunite. Minulý mesiac vydal druhý album s názvom CHILD, ktorý si môžete vypočuť na všetkých streamovacích platformách. V rozhovore nám porozprával o tvorbe, o inšpirácii pri niektorých skladbách a o svojom budúcom vystúpení na festivale Pohoda.

Sú to dva roky od vydania tvojho debutového albumu. Čo sa v tvojom živote odvtedy udialo?

Keďže to bol prvý album, nemal som veľmi veľké očakávania. Vyšlo to ale veľmi dobre, podarilo sa mi dostať aj do alternatívnych rádií. Najviac ma potešil krst, na ktorý prišlo veľa ľudí, a veľa koncertov aj mimo Bratislavy. Bol to dobrý štart hudobnej kariéry. 

Kedy si začal pracovať na novom albume?

Asi tak priebežne, niektoré skladby vznikli hneď po prvom albume a niektoré až neskôr. Celý priestor tých dvoch rokov som venoval tomuto albumu. 

Čo ťa inšpirovalo? Aké životné situácie ťa v tvorbe ovplyvnili?

Najviac asi pár vzťahov a rozchodov. 

Si ako Taylor Swift a budú sa môcť tieto osoby nájsť v tvojich skladbách?

Dajme tomu, že hej. Podľa mňa sa už aj našli. Je to aj pre mňa také veľmi očisťujúce. Z týchto situácií sa najviac čerpá a najlepšie píše. To ma vždy tak nakopne, aby som ďalej písal. Ale samozrejme ma ovplyvnila aj vražda v Teplárni. Aj keď veľa vecí bolo v tom čase už nahratých, je to v tom albume cítiť.

Veľmi osobný a úprimný, taký je nový album Child od speváka ERØ
Foto – Monika Mahútová

Viem, že pre teba bola Tepláreň veľmi dôležitá, keďže si tam v minulosti aj pracoval. Dva dni po teroristickom útoku si spieval na veľkom zhromaždení na SNP, kde bolo viac ako 15 tisíc ľudí. Aké to pre teba bolo?

Bolo to ťažké. V deň teroristického útoku som tiež plánoval ísť do Teplárne, no zrazu mi začali chodiť správy, čo sa stalo, a ľudia sa ma pýtali, či som v poriadku. Keď som zistil, čo sa stalo, bol som v šoku, pretože Juraj a Matúš boli moji kamaráti a Tepláreň je mi neskutočne blízka. Potom ma oslovili, aby som zaspieval na tom pochode, a samozrejme som súhlasil, aj keď som netušil, čo všetko to bude obnášať. Keď som sa začal zvučiť, mal som žalúdok až niekde v krku. Nebola to ani tak tréma, iba na mňa dopadlo, čo všetko sa vlastne stalo. Bolo to ťažké vystúpenie, ale stálo to za to a chcel som podporiť komunitu. 

Kedy si sa dostal od skladania nových veci k ich nahrávaniu?

Začalo sa v októbri a šlo to veľmi rýchlo. Mali sme skladby dobre nacvičené, čiže niektoré sme nahrali aj na prvýkrát. To urýchlilo proces a celý album sme nahrali asi za dva týždne. 

Chcel by som sa ťa spýtať na inšpirácie pri konkrétnych skladbách, ktoré sú moje obľúbené. Ako vznikala pieseň Včera?

Budem úprimný a poviem pravdu. Zaľúbil som sa do heterosexuála. Začali sme sa stretávať a boli tam stále nejaké impulzy z oboch strán, čiže som nevedel, čo sa deje. Ale keďže je heterák, tak sa nič nestalo a prestali sme sa časom aj stretávať. Bol som na tom zle a v tomto období vzniklo veľa piesní. Vo Včera porovnávam, aké je to dnes a aké to zvyklo byť, keď sme sa ešte stretávali. Je to pre mňa veľmi úprimná a osobná skladba. 

Vieš, či aj počul tú skladbu?

Hej, určite ju počul, ale neviem ako reagoval. 

Aká je inšpirácia pri piesni Afraid to Love?

Táto skladba sa takisto týka tej osoby. Keď sme sa prestali stretávať, veľmi som sa bál spoznať niekoho nového. Bál som sa sklamania a toho, či sa dokážem znovu zaľúbiť. Aj som to skúšal, ale nešlo to. A o tomto je táto skladba.

Ešte mi povedz o piesni Child, tá je moja najobľúbenejšia z albumu.

Je to odkaz môjmu mladému ja, čoho sa má vyvarovať, ako sa má správať. Aby sa nehanbil prejaviť pred ostatnými a aby bol sám sebou. Aby pokračoval vo svojej ceste, aj keď sa stanú zlé veci. To, že som gej, neznamená, že musím byť iný ako ostatní, moja orientácia ma nemusí v ničom obmedzovať. To je aj odkaz tejto piesne. To, že sme inak orientovaní, neznamená, že sa musíme skrývať.

Prečo si album nazval akurát po tejto piesni?

Prvý tvorivý moment bol taký, že celý album bude o detstve. Nedalo sa z toho ale až tak veľa vytiahnuť, tak som použil momenty aj zo širšieho obdobia. Myslím si, že táto titulná pieseň Child sa týka aj všetkých ostatných piesní. Tie spôsoby, ako si v tej skladbe radím, sú aj odpoveďou na ostatné skladby. Je to pre mňa uspokojenie, že to takto má byť.

Veľmi osobný a úprimný, taký je nový album Child od speváka ERØ
Foto – Monika Mahútová

Podľa čoho sa zvykneš rozhodnúť, či bude skladba v slovenčine alebo v angličtine?

Niekedy mi napadne najprv melódia a hneď to chytí takú atmosféru, že viem, v akom jazyku to bude. Neviem presne, čím to je, ale viem to vždy hneď vycítiť. V angličtine to viem zaobaliť, že nemusím ísť do detailov ako v slovenčine. Je to o tom prvom pocite z hudby. Niekedy si viem predstaviť dopredu, ako to bude znieť. 

Aké sú reakcie na album?

Blízki ľudia hovoria, že je to na vyššej úrovni ako prvý album. A ja sám počujem, že viac pracujem s hlasom, harmóniami. Je to osobné, na nič sa nehrám, dokážu sa v tom nájsť, a to sa im páči.

Bolo oznámené, že budeš tento rok vystupovať na festivale Pohoda. Ako k tomu došlo?

Na pochode proti nenávisti ma počul hrať Michal Kaščák a na koncerte pre Matúša a Juraja ma oslovil, či by som chcel hrať na Pohode. To ma veľmi potešilo, stále tomu neviem uveriť. 

Čo môžu ľudia očakávať?

Zatiaľ nemám konkrétne detaily, ale budem hrať v prvý deň Pohody. Budem spievať hlavne piesne z nového albumu. Týmto sa mi splnil sen. 

Najbližšie ťa ešte čaká krst albumu, ktorý sa koná túto stredu 5. apríla.

Áno, bude sa konať na Pink Whale v Bratislave. Budem hrať hodinový koncert spojený s krstom. Bude to pestré. Po krste bude hrať DJ Vesnu. Najbližšie mesiace ma potom čakajú ďalšie živé vystúpenia, rozhovor na Devíne a chcem urobiť koncerty aj mimo Bratislavy.

Veľmi osobný a úprimný, taký je nový album Child od speváka ERØ

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?