in ,

Vďaka burlesque som prekročila vlastný tieň, hovorí Lady Vivian

Foto: Dorota Holubová

Jej vystúpenia na Tep La Ren Cabarete patria vždy medzi vrcholy večera. Je taká sexy, že dokonca aj gejovia hlcú očami každý jej pohyb. S Lady Vivian sme sa rozprávali o tom, čo pre ňu znamená burlesque a ako veľmi je tento svet prepojený s queer komunitou. 

Ako si sa dostala k burlesque?

Osud. Nič viac a nič menej. Náhodou som sa dozvedela, že sa u nás v Bratislave otvára kurz burlesque, a viac nebolo treba. Okamžite som sa prihlásila. Niečo ma na tom neuveriteľne lákalo. Po prvej tanečnej hodine som vedela, že do tohto sveta patrím. A odvtedy žijem svoj sen.

Ako ti burlesque zmenil život?

Nebojím sa povedať, že od základov. Okrem super komunity a kamošiek som precestovala veľkú časť Európy a vystupovala na najrôznejších miestach. Život umelca je každý deň úplne iný, áno, priznávam, občas vie byť zložitý. Ale to k tomu patrí. Vďaka burlesque som zmenila pohľad nielen na seba, ale aj na okolie. Začala som viac vnímať, že krása je skutočne v každom z nás, len sa treba prestať pozerať povrchne. Moje sebavedomie a sebaláska sa dostali na zdravú úroveň. Burlesque mi otvoril dvere do rôznych komunít, tanečných či kabaretných. Keď to tak zhrniem, tak som si vďaka nemu dovolila prekročiť vlastný tieň, naučila som sa žiť.

Je burlesque doménou žien?

Chcela by som povedať, že vôbec nie, ale to by som nebola úprimná. Ne je to však až také výrazné. Paradoxne u nás na Slovensku áno, ale v zahraničí vôbec. Ak je performer muž, hovoríme o boylesque performerovi. Treba spomenúť aj drag queens. Queer komunita má silné zastúpenie. Nedočkavo čakám, kedy aj u nás budeme mať takýchto performerov. Treba ale podotknúť, že BURLESQUE JE PRE VŠETKÝCH, ktorí chcú. Neplatia tu žiadne obmedzenia, práve naopak. Jediné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať, sú tie o nahote. 

V čom sú podľa teba zahraničné scény pestrejšie?

Rozmanitosť performerov. Rozmanitosť štýlov na každej show. Oveľa väčšia otvorenosť. Na show môžete vidieť nielen burlesque tanečnice, ale aj boylesque, drag queen, travesti… Môžeme hovoriť o umeleckej slobode. Nikto tam nikoho a nič nerieši.

Je teda bežné, že sa burlesque scéna prepája s queer komunitou? 

Úplne bežné. Až tak, že ma, popravde, táto otázka zaskočila. Je to jej prirodzená súčasť.

Vďaka burlesque som prekročila vlastný tieň, hovorí Lady Vivian
Foto: Dorota Holubová

Ktorá krajina je podľa teba top v rámci burlesque? 

To by bola veľmi subjektívna odpoveď. Zaujímavejšie však je, že aj keď sa pýtaš na burlesque, ktorý je v našej predstave niečo konkrétne, každá krajina ho prezentuje inak. Každá krajina v ňom má svoje špecifiká. Napríklad my, Poliaci a Česi robíme akoby viac na pohľad pekné show, lebo divák ešte nie je zvyknutý. Rakúšania sú tvrdí v pohyboch a výraze. Nemecko je tak pekne schmutzig. Ale aj severná Európa si vie užívať.

Ktorí účinkujúci či účinkujúce ti počas vystúpení v zahraničí najviac utkveli v pamäti? 

Tak to bude dlhý zoznam. Ale skúsim aspoň z každého smeru zopár mien. Moja burlesque obľúbenkyňa je Media Noche. Skvelá je Betty Q či Kalinka Kalaschnikov. Chris Oh! On je jednoducho wow. Russel Bruner bol prvý, s ktorým som mala tú česť stáť na javisku. A čo sa týka drag queens, tak jednoznačne Hayley The Strange (La Cuntessa, nehnevaj sa, ale spolu sme zatiaľ mimo SK nevystupovali :D).

Treba však povedať, že aj naša slovenská scéna ma skvelé performerky. A budem veľmi rada, ak k nim pribudne aj u nás viac rozmanitosti. (Poznámka pod čiarou. K tejto otázke sa vraciam už 458.-krát… a stále to mením. Pretože jednoducho si neviem vybrať, kto je naj, lebo všetci sme naj!)

Cítiš rozdiel, keď vystupuješ v zahraničí a na Slovensku?

Slovenské show sú v našej Bratislava Burlesque produkcii a nebojím sa povedať, že sme latku nastavili vysoko. Rozdiel medzi nami a zahraničím nie je v profesionalite, ale v rôznych drobnostiach, napríklad v počte performerov v krajine. Vtedy máš pestrú paletu, z ktorej si môžeš vyberať. Alebo v témach, ktorým sa venujú. V odvahe byť pekne nepekný. A v publiku. V publiku zvyknutom trošku viac na takéto show. V publiku, ktoré je odvážnejšie.

A ako hodnotíš vystúpenia u nás v kabarete v Teplárni?

Spýtaj sa ktorejkoľvek burlesque tanečnice na to, kde sa jej najlepšie vystupovalo, a som presvedčená, že medzi odpoveďami bude Tepláreň. Je to najmenší a zároveň najväčší stage na svete. Ja osobne som sa do kabaretu v Teplárni zamilovala. Nielen ako vystupujúca, ale aj ako divák. Ten malý priestor, vďaka ktorému cítiš vzrušenie od človeka vedľa teba. Tá istota, keď vieš, že nech by sa stalo čokoľvek, publikum a vystupujúci ťa podržia. A najmä to, že je to síce show, ale predovšetkým zábava. Show, kedy je úplne jedno, kto si, čo si, hlavné je, že si.

Vďaka burlesque som prekročila vlastný tieň, hovorí Lady Vivian
Foto: Dorota Holubová

Ak by sa niekto z queer komunity chcel naučiť burlesque, ako by mal začať?

Ktokoľvek sa môže na mňa obrátiť. Stále hovorím, že som tu pre všetkých, ktorí potrebujú pomoc alebo sa chcú iba zoznámiť, okúsiť troška aj z nášho sveta. Som presvedčená, že sa do burlesque zamilujú. Pokojne môžu začať tým, že sa na nás prídu pozrieť a zažijú celú tú atmosféru, ktorú má burlesque show. Alebo fungujú aj súkromné hodiny. V najbližšom čase budem práve robiť prvé stretnutie pre queer komunitu. Bude sa konať 16. júna o 18.00 v Teplárni. Každý je vítaný. A potom mám v pláne workshopy… kurzy… a potom snáď už príde aj stage. 

Kde ťa najbližšie môžeme vidieť? 

Keďže sa začalo opäť divadelne žiť, celé leto ma môžete vidieť v Red Cat Cabarete. S Bratislava Burlesque opäť pripravuje rôzne show. Ale s určitosťou viem povedať, že toho 16. júna sa vidíme v Teplárni na našom prvom queer-burlesque stretnutí (túžim dopísať aj body positivity, ale je mi jasné, že to už je dlhý názov). Ak by sa tam náhodou niekto hanbil prísť, tak sa vidíme na sociálnych sieťach. Ale verím, že spolu ukážeme svetu, aká je krása rozmanitá a aké je umenie slobodné.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

FFi uvádza: Teplé stredy v bratislavskom Kine Lumière

FFi uvádza: Teplé stredy v bratislavskom Kine Lumière

Všetci na palubu, čaká vás šialená jazda! Pinkbus vás zoberie na queer úlet

Všetci na palubu, čaká vás šialená jazda! Pinkbus vás zoberie na queer úlet