in ,

Užíva si divné zvuky a na párty rada vidí lásku a pestré publikum – DJ Transmisia

Foto: Pohoda festival

Bratislavská DJ-ka Transmisia sa vyznačuje zmesou postklubového zvuku elektronickej hudby ovplyvnenej queer zvukom, soundcloudovými remixami a dekonštruktívnymi setmi. Čerpá z vplyvov undergroundu a hyperpopu, hlavne od umelkýň ako SOPHIE, Arca alebo Laura Les, a je zárukou kombinovania rytmických melódií a smiešnych zvukov.

Čo ťa motivovalo k tomu, aby si sa začala venovať dídžeingu?

Ono sa to stalo viac-menej náhodou, kamarátka organizovala malú párty len pre kamošov a ponúkla mi, že tam môžem popúšťať nejaké pesničky. Chytilo ma to a uvedomila som si, že tento typ hudby, ktorý sme hrali, nie je veľmi často počuť na mainstreamových párty, tak som sa s tým postupne začala viac hrať a medzi ľuďmi sa to osvedčilo.

Ako si prišla k menu Transmisia?

Chcela som sa hrať so slovami a nejako latentne do svojho mena vsadiť transtematiku. Nakoniec to veľmi latentné nezostalo. Transmisia je podľa slovníka cudzích slov prevod, alebo rozvádzanie hnacej sily. Prišlo mi to symbolické, pretože DJ sa tiež hudbou snaží preniesť nejakú „silu“ alebo energiu na ľudí, ktorí ho počúvajú. Zároveň som trans a moja misia je priniesť niečo zábavné pre spoločnosť.

Bolo náročné vypracovať sa?

Stále pochybujem o tom, či vypracovaná som. Začiatky boli naozaj iba o hraní pre pár kamošov a bolo to strašne zlaté. Postupne si ľudia podávali informáciu, že hrám, a nejako po známostiach si ma niekde začali volať.

Užíva si divné zvuky a na párty rada vidí lásku a pestré publikum – DJ Transmisia
foto Oleksandra Sherhina

Ako by si nazvala štýl hudby, ktorý hráš? Čo môžu ľudia čakať pri tvojom DJ sete?

Asi by som to jedného slova nezhrnula. Mám rada hardcore, ale zmiešaný s niečím veľmi popovým a queer. Hardcore remixy Ariany Grande alebo Britney Spears. Taktiež mám rada hyperpop, ktorý sa stáva čím ďalej, tým populárnejším, a hlavne medzi mladými queer ľuďmi. Priekopníčkami tohto žánru boli transženy, tak mi to veľmi imponuje. Od môjho setu môžu ľudia čakať hocičo, mám rada divné veci, ktoré niekedy znejú čudne, ale zároveň veľa gejskej hudby. Niekedy aj operu a klasiku. 

Povedz mi o svojom prvom gigu.

Môj prvý väčší gig, na ktorý si spomínam, bola Hyperpop párty v Kulturáku v Bratislave. Jeden kamarát tam robil a dal na Instagram, že chce organizovať hyperpopovú párty, tak som mu odpísala, že mixujem hyperpop. Prišlo tam nesmierne množstvo mladých queer ľudí a všetci tancovali a spievali si. Vznikla tam veľmi príjemná energia. Cítila som, že niečo také chýba na scéne. Priestor pre nepochopených mladších queer ľudí, kde môžu byť sami sebou a vyblázniť sa.

Ktorý z tvojich gigov bol tvoj najobľúbenejší?

Každý môj gig je niečím špeciálny a neviem označiť ten najlepší. Vždy keď vidím svojich kamarátov sa zabávať, tancovať a spievať si, myslím, že ide o vydarený gig.

Užíva si divné zvuky a na párty rada vidí lásku a pestré publikum – DJ Transmisia
foto: Oleksandra Sherhina

Čo rada vidíš na párty, na ktorých hrávaš?

Rada vidím lásku a zábavu. Inkluzivitu. Čo najviac ľudí z komunity. Pozitívnu energiu. Safe space.

Stretávaš sa ako transdídžejka s niečím nepríjemným?

Stáva sa mi pri väčších akciách, že ma pracovníci misgenderujú. Taktiež niekedy sa nestretne to, čo vytváram, s pochopením, keďže ma baví využívať divné, smiešne zvuky. Raz mi počas setu bolo povedané, že je to strašné. Taktiež sa ako transosoba nie v každom priestore cítim príjemne a určite sú miesta, kde nikdy hrať nebudem, lebo by to nebolo bezpečné pre queer osobu. 

Aká hudba a umelci/umelkyne ťa inšpirujú?

Veľkú inšpiráciu beriem z hyperpopu a kolektívu PC Music. Od transumelcov ako Sophie, Arca, Fraxiom, Laura Les a aj rôzni iní ako COUCOU CHLOE alebo Eartheater.

Festival Pohoda oznámil, že budeš budúci rok jednou z vystupujúcich. Ako k tomu došlo?

Po teroristickom útoku na Tepláreň Pohoda organizovala festival Slovenská Tepláreň. Keďže Matúš rád chodil na moje sety, asi sa dostalo slovo k organizácii a zatvárala som svojím setom úvodný Koncert pre Juraja a Matúša. Zjavne sa im zapáčil natoľko, že sa so mnou dohodli na spolupráci aj na Festivale Pohoda.

Na čo sa môžu návštevníci festivalu tešiť?

Na veľa gejskej hudby zmiešanej s hardcorom. Pravdepodobne si pripravím aj nejaký kostým a mejkap. Chcem priniesť veľa pozitívnej energie, zábavy a taktiež ukázať, že ako queer ľudia sme tu a sme nezastaviteľní.

Aký je tvoj hudobný sen, čo sa týka tvojej kariéry?

Chcela by som začať produkovať vlastnú hudbu a možno začať organizovať nejaké queer párty.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk


Čo si myslíš o článku?