in ,

Poznáš ho z teplých kabaretov a erotickej rubriky. Šikovný autor Marek Majzon plánuje vydať debut

Foto: Dorota Holubová

Najlepšie poviedky z projektu Do sto slov si budeš môcť prečítať knižne. 

Keď mu dáš päť ľubovoľných a vzájomne nesúvisiacich slov, Marek Majzon okolo nich vymyslí poviedku, ktorá ich však bude mať dokopy len sto. 

Pôvodom novozámocký novinár a autor je slovenskej queer komunite známy, s projektom, ktorý nazval Do sto slov, pravidelne vystupuje na kabaretoch v Teplárni, na tejto stránke si mohol čítať jeho erotickú rubriku, spolupracoval aj na festivale Drama Queer. V minulosti ti možno nalieval víno v bratislavskej Vanesse či v Spirit of wine.

Výber jeho najlepších krátkych poviedok si teraz budeš môcť prečítať aj knižne. Zbierku si vieš predobjednať a podporiť na Startlabe.

Poznáš ho z teplých kabaretov a erotickej rubriky. Šikovný autor Marek Majzon plánuje vydať debut

Čo najviac obsahu na čo najmenšom priestore

„Pôvodne som sa chcel učiť písať väčšie žánre. Uvedomujem si, že mojou slabosťou v písaní je neschopnosť dotiahnuť pointu do zrozumiteľného konca na väčšej ploche,“ uznáva Marek. 

Keď si teda pred časom pýtal pätice slov od priateľov v statuse na Facebooku, jeho pôvodným zámerom bolo spojiť ich do jednej dlhej poviedky. Jeden kamarát mu navrhol limitovať dĺžku na sto slov. 

Mnohí autori a autorky sa v minulosti venovali limitovaným formám, ako napríklad haiku, aby sa naučili povedať čo najviac obsahu na čo najmenšom priestore. Je to dobré cvičenie. „Nakoniec som akoby vykľučkoval: nemusím sa učiť písať na veľkej ploche, keď viem urobiť niečo na malej,“ vysvetľuje Marek. V projekte Do sto slov nemal žiadne inšpirácie, skôr sa modlil, aby nič podobné neexistovalo.

Cez slová sa spájame s inými

„Napísal som asi 200 poviedok. Niektoré nikdy nevyšli, niektoré som vymazal a niektoré vychádzali v SME ako spoločenský komentár. Uvažoval som nad koncom, ktorý príde organicky s vydaním knihy,“ vraví, no zároveň vníma, že jeho skalných fanúšikov tento formát stále baví a zvažuje, či v ňom nepokračovať popri iných projektoch. V súčasnosti si pripravuje nápady na román.

Poznáš ho z teplých kabaretov a erotickej rubriky. Šikovný autor Marek Majzon plánuje vydať debut

Zaujať slovenské vydavateľstvá sa pokúša už dlho, no neúspech ho neodradil, knihu si nakoniec vydá sám. Fanúšikov má viac než dosť, nové poviedky na Instagrame a Facebooku číta viac ako tisíc sledovačov a sledovačiek. 

„Aby som bol úprimný, občas motiváciu strácam. Neraz si hovorím, či má vôbec zmysel vydávať túto zbierku. Vždy sa potom vrátim na začiatok. Do Sto Slov je spájanie slov, a tak sa aj ja spájam s inými. Aj keď len s jedným človekom, má to zmysel,“ dodáva. 

V poviedkach často rieši queer a spoločenské témy, vysmieva sa z hlúposti konzervatívnych politikov, absurditou reaguje na neutešenú situáciu menšín v krajine. Myslí si, že ak sa niekomu podarí nájsť nový priestor a poslucháčov či čitateľov, mal by prispieť svojou trochou k obrane tých, ktorí to potrebujú.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?