in ,

Queer talent, na ktorý môže byť Slovensko hrdé. Viktor Tisci patrí medzi tanečnú špičku!

Keď som sa začal zaujímať o vogue pred siedmimi rokmi, tak som googlil, či vôbec niekto tento štýl tancuje aj na Slovensku. Keď som objavil Viktorove videá, bol som nadšený.

Doteraz ma fascinuje, ako sa hýbe na parkete, je to celé také… dokonalé. Som rád, že si na mňa našiel čas a súhlasil s rozhovorom pred sobotným Ball of Shame, kde však bude vystupovať najmä ako DJ. Viktor je bez debaty obrovský talent! 

Keď ideš v súčasnosti na párty, vieš ešte tancovať tak, že ti automaticky nenaskočia pohyby z vogue? 

Áno aj nie. Čo sa týka vogue ako tanca, tak ho vo mne (ako aj pri ostatných štýloch) vyvoláva hlavne hudba. Pri vogue na párty je pre mňa ešte dôležitá aj atmosféra. Ak cítim podvedome, že sa nachádzam v “safe space” a beaty mi dávajú život, tak vogue je už len prirodzenou odpoveďou na tú situáciu. Nie vždy je to teda okamžité. Niekedy ale áno.

Venuješ sa aktuále aj inému žánru ako vogue? 

Okrem vogue mám rád všetky streetové tance, ale najaktívnešie sa z nich venujem waackingu, hip-hopu a house dance.

Pred vogue si sa venoval najmä hip-hopu. Majú tieto štýly možno niečo podobné?

V základe áno, ale vo výsledku maju odlišný vizuál. Oba vznikli na rovnakom mieste v podobných spoločenských pomeroch a problémoch, ktoré ale dve komunity uchopili rôznym spôsobom a teda výsledný efekt je navonok rozdielny.

Čo ti najviac rezonuje na vogue? 

To, že môžem byť bez akýchkoľvek zábran na moment tou najlepšou verziou samého seba a nikto mi na to nemôže siahnuť alebo ma o ten pocit obrať.

Queer talent, na ktorý môže byť Slovensko hrdé. Viktor Tisci patrí medzi tanečnú špičku!

Keď porovnáš svoje začiatky a súčasnosť, v čom je najväčšia zmena? 

Ak ide o zmenu vo mne, tak je to určite v tom, že kedysi som hlavne riešil techniku, pohyby, presnosť a veľmi som si dal záležať na dokonalosti v každom pohybe. Dnes nad tým uvažujem trochu inak. Omnoho menej drillujem. Stále sa snažím zachovať si sväté kombo “precision, style & grace”, ale viac sa sústredím na vizuálne vyjadrenie hudby a na to aby som mal zo seba dobrý pocit.

A ako sa podľa teba najviac vyvinula scéna za ten čas?

Keď som začínal, tak scéna u nás pre vogue neexistovala. Vogue sa u nás a v Európe len pomaly objavoval. Dostať sa k akýmkoľvek informáciám bolo veľmi zložité. Na workshopy ešte zložitejšie. K tomu všetkému bol u nás vogue spojený so stigmou a stretával sa s nepochopením, často aj s výsmechom. 

Dnes sa už vďaka výrazným osobám, ktoré sú v komunite dlhšiu dobu, veľa vecí zmenilo. Môžeme si hrdo povedať, že máme scénu. Ak sa chceš vzdelávať, nemusíš rok čakať na workshop alebo za ním cestovať cez polovicu Európy. V každom väčšom meste sú lekcie. Niekedy aj viackrát do týždňa. Ostatní tanečníci nás nepovažujú za menejcenných (česť výnimkám, ktorých toto precitnutie ešte len čaká. Na bally už tiež netreba čakať veľmi dlho a dokonca párkrát do roka sme ich už schopní aj zorganizovať u nás.

Vnímaš novú generáciu vogue tanečníkov na Slovensku ako sľubnú? 

Vnímam, že potenciál máme veľký. Ľudia sa ho len častokrát boja odomknúť, pretože pri vogue to znamená čeliť sebe.

Obstojí slovenská scéna v porovnaní s inými v Európe? 

Určite. Je nás síce málo, ale o niektorých našich lokálnych ľuďoch už scéna vie, o čom svedčí aj to, že dostávame LSS, keď niekam prídeme. Plus občas prinášame domov grand prizes z kategórií. (LSS je “ceremoniál”, ktorým sa začínajú bally. Je to zároveň warm up eventu a aj vyjadrenie rešpektu ľuďom, čo sú významní na scéne.)

Ktorá krajina drží momentálne prím vo vogue?

V Európe je to určite Francúzsko. Paríž sa vo všeobecnosti momentálne považuje za centrum ballroomu v Európe. 

Okrem tancovania si aj začal hrať. Ako si sa k tomu dostal?

S tou myšlienkou som sa pohrával už dlhšie. Cítil som, že mi kreatívne chýba hudba (hrával som dlhé roky na klavíri) a hranie ma lákalo. Chýbalo mi len akési postrčenie. Tým bol práve Ball of Shame vol. 2, ktorý bol zároveň prvý event, kde som hral. S mojou sestrou Monikou sme už dlhšiu dobu cítili potrebu lokálneho ballroom DJ-a pre efektívnejší rast scény. Tak som oslovil svoju crewmate Denisu z High Edition, ktorá už DJovala dlhé roky. Each one teach one spôsobom sme sa dopracovali k výsledku dvoch ballroom DJs. Ona ma naučila hrať a ja som jej pomohol hlbšie pochopiť kultúru.

Dá sa u nás tancovať vogue profesionálne či je to pre teba skôr hobby? 

Tancom vo všeobecnosti sa u nás profesionálne živiť dá, ale ľahké to ani náhodou nie je. Ak by sme to mali stiahnuť len na vogue, tak asi nie. 

Na čo sa najviac tešíš na sobotnom Ball of Shame? 

Atmosféru!

Ball of Shame si môžete užiť vďaka podpore od Fondu na podporu umenia, Absolut a iSexShop.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?