in ,

Nádej môžeme hľadať v mladšej generácii, ktorá LGBTI komunitu viac akceptuje, myslí si Ondrej z portálu Dúhy.sk

Pred deviatimi mesiacmi sa spustila sociálna sieť Dúhy.sk, ktorá sa snaží vytvoriť v online svete bezpečný priestor pre queer komunitu. S Ondrejom Vráblom, ktorý sa tomuto projektu venuje, sme prebrali, ako hodnotí predošlé mesiace. Objasnil nám aj to, ako vníma v súčasnosti postavenie LGBTI ľudí na Slovensku, a či sa podľa neho situácia zlepšuje alebo dokonca zhoršuje.

Čomu presne sa venuješ na portáli Dúhy.sk?

Mám na starosti hlavne technickú stránku portálu – programovanie, údržba, vývoj aplikácií a ďalšie veci s tým spojené. Taktiež však moderujem obsah, riešim prípadné nahlásenia alebo pomáham našim užívateľom, ak majú nejaký problém. Je to moja primárna aktivita v našom občianskom združení Mladí.

Čo bola vaša hlavná motivácia, aby ste založili Dúhy.sk?

Portál Dúhy.sk som založil spolu s Marekom Machom – na projekte Mladí proti fašizmu dostával viaceré správy od queer komunity – príbehy a problémy LGBTI ľudí. Viedli sme dlhé debaty o tom, čo by sme vedeli urobiť. Vznikol z toho nápad na projekt Dúhy.sk. Chceli sme vytvoriť bezpečné miesto na internete, kde sa bude môcť každý queer človek pripojiť a bez obáv zdieľať svoje myšlienky a názory. Miesto, ktoré bude tolerantné, akceptujúce a bude podporovať budovanie komunity.

Darí sa vám váš cieľ naplniť?

Myslím si, že áno. Sme najväčšia LGBTI sociálna sieť a online komunita na Slovensku, každý deň nám pribúdajú užívatelia, príspevky, komentáre, odoslané správy a neevidujeme takmer žiadne hlásenia nevhodného správania, obťažovanie a podobne.

Nádej môžeme hľadať v mladšej generácii, ktorá LGBTI komunitu viac akceptuje, myslí si Ondrej z portálu Dúhy.sk

Ako hodnotíš tieto prvé mesiace existencie portálu?

Spusteniu Dúh predchádzala crowdfundingová kampaň na StartLab-e, ktorú sme s podporou ľudí úspešne zvládli. Dúhy sme spustili pred približne deviatimi mesiacmi. Za ten čas sa u nás zaregistrovalo 7 500 ľudí, ktorí vytvorili takmer 12 000 príspevkov, 23 000 komentárov a poslali si vyše 500 000 správ. Po spustení mobilných aplikácií sme na Slovensku v obchodoch s aplikáciami dokonca na krátku chvíľu predbehli Instagram či Facebook. Osobne toto všetko považujem za obrovský úspech a úprimne sa z toho teším. Nesmieme však zaspať na vavrínoch, stále je čo zdokonaľovať.

S akou spätnou väzbou sa stretávate zo strany užívateľov a užívateliek?

Ozývajú sa nám ľudia s príbehmi, ako si na Dúhach našli kamarátov, niektorí dokonca aj partnerov. Alebo si prečítali príspevok o tom, ako niekto zvládol comingout a motivovalo ich to, aby sa „outli“ pred svojimi rodičmi a kamarátmi. Na Valentína sme spustili virtuálne valentínky, ktoré si medzi sebou mohli užívatelia anonymne posielať. Ľuďom sa to veľmi páčilo.

Čo je podľa teba najsilnejšia stránka portálu a v čom by ste sa chceli zlepšiť?

Za mňa je to vyváženie anonymity, bezpečnosti a dôveryhodnosti užívateľov. Každý si môže určiť, do akej miery odhalí svoju identitu ostatným užívateľom na portáli. Vďaka nášmu systému overenia profilov sa ľudia cítia na Dúhach bezpečne a dovoľuje to vytvárať akýsi duch komunity.

Nádej môžeme hľadať v mladšej generácii, ktorá LGBTI komunitu viac akceptuje, myslí si Ondrej z portálu Dúhy.sk

Zlepšiť chceme mobilnú aplikáciu, chceme vychytať jej muchy, ktoré vznikli jej urýchleným spustením – aplikáciu sme plánovali až do budúcna, no ľudia o ňu doslova prosili, tak sa urýchlene riešil jej vývoj.

Ako vnímaš v súčasnosti postavenie LGBTI komunity na Slovensku, zlepšuje sa?

Bohužiaľ, čísla a činy ukazujú opak. Podpora komunity u verejnosti klesá, za čo môžu do veľkej miery rôzne dezinformačné kampane, popularita extrémistov je stále pomerne silná, v parlamente sedia poslanci, ktorí sú za život, no len za život heterosexuálny a v súlade s ich náboženským presvedčením. Čaká nás ešte dlhá cesta, no ak sa obzrieme späť, vyzerá to, že sa od rovnoprávnosti vzďaľujeme. Myslím si však, že nádej môžeme hľadať v mladšej generácii, ktorá LGBTI komunitu viac akceptuje.

Myslíš si, že LGBTI komunita je dnes sebavedomejšia a ochotná bojovať za svoje správa?

Nedovolím si porovnávať, ako to bolo so sebavedomím a ochotou bojovať za naše práva v minulosti a ako je to dnes. V dnešnej dobe má komunita viac možností – vďaka internetu v tom už nie sme sami. Mladí ľudia si skôr uvedomia, prečo akosi nezapadajú do tej bežnej hetero-rovnice a vďaka informáciám dokážu ľahšie spracovať sebaprijatie. Myslím, že vďaka tomu môže mať dnes LGBTI komunita silnejší hlas.

Napríklad na Instagrame vnímame veľký nárast rôznych queer profilov. Myslíš si, že tento instagramový aktivizmus má aj potenciál na reálnu zmenu v spoločnosti?

Tieto aktivity vnímam pozitívne. Sám sledujem niekoľko takých profilov a myslím si, že potenciál na reálnu zmenu tam je – veľa mladých ľudí sa už nepozerá na LGBTI ľudí cez prsty a uvedomujú si, že svoju orientáciu si nikto nevyberá. Pomáha to aj queer ľuďom – vidíme akceptáciu, šťastné príbehy, comingouty, praktické rady do života.

Aké máte plány s portálom Dúhy.sk?

Chceme nadväzovať viac spoluprác v rámci LGBTI komunity, priviesť k nám nových užívateľov a stále sa zlepšovať. Dúhy.sk už teraz zoskupujú veľkú skupinu queer ľudí, ktorí do nás vkladajú dôveru. Nechceme ich sklamať.

Nádej môžeme hľadať v mladšej generácii, ktorá LGBTI komunitu viac akceptuje, myslí si Ondrej z portálu Dúhy.sk

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Slovenský queer Instagram: objavte LGBTI organizácie

Slovenský queer Instagram: objavte LGBTI organizácie

Epidémia vo filme! O odhodlaní žiť, keď siahame na dno síl, rozprávajú tieto filmy a seriály s témou HIV/AIDS

Epidémia vo filme! O odhodlaní žiť, keď siahame na dno síl, rozprávajú tieto filmy a seriály s témou HIV/AIDS