in ,

Monika Prikkelová

Prečo si sa zamilovala do vogue? 

Ja a vogue, to bola láska na prvý pohľad. Alebo skôr pocit.

Najprv som si začala na sebe všímať silnú ženskú energiu, ktorú som potrebovala vyjadrovať v tanci. Vŕtalo mi v hlave, odkiaľ taký druh pohybu pochádza, až som sa dopátrala k vogueu. Keď som objavila prvé videá, ohromilo ma všetko. Tá hudba, energia ľudí, výraz, sebavedomie a šialené veci, ktoré sa tam diali, ako hádzanie sa na chrbát z otočky bez úrazu… Dnes už viem, že je to spin a dip a robím to aj ja, haha. Milovala som to a vedela som, že sa to za každú cenu chcem naučiť. Úprimne som mala pocit, že nie je možné naučiť sa to a v okolí piatich štátov nebol nikto, kto o tom niečo vedel. No moja túžba bola našťastie silnejšia ako ten pocit.

Keď tancujem vogue dnes, cítim sa nesmrteľne. Mám pocit, že som krásna, že neexistujú problémy, že sa všetci majú radi a že ten moment nikdy neskončí.

Keď vogueujú iní, veľmi silno vnímam ich krásu, ktorá v tom momente vychádza z ich sebavedomia.

Čo je podľa teba dôvod, že vogue je opäť taký populárny?

Podľa mňa to spôsobila najmä dostupnosť informácii a pár nadšencov, ktorí sa rozhodli cestovať do USA a potom odtiaľ volať učiteľov do celého sveta. Začali sa organizovať workshopy a neskôr bály v menších mestách, čím sa zvýšila motivácia študentov aj záujem verejnosti.

Videá a fotky z týchto akcii sa šíria po internete, a tak sa nimi inšpiruje čoraz viac ľudí. Väčšinou sú to veľmi emočné energické videá a fotografie podobné tým z prehliadkových mól. Teraz v posledných rokoch objavilo vogue aj pár známych osobností, a svetových značiek. Napr. Sam SmithCalvin Harris mali vogue show na Brit Awards mesiac dozadu, Nike robí kampaň s Leiomy, čo je transžena, Balmain zorganizoval celú prehliadku na fashion weeku len s voguermi, Rihanna si vzala Dashauna Wesleyho na turné a mnoho ďalších príkladov.

Hudba sa stala dostupnejšou, dokonca sa objavili lokálny producenti vogue beatov.

Veľmi k tomu prispieva aj momentálny trend nekonvenčného vzhľadu modelov a modeliek. V kurze sú všetci „tí iní“.

Ako hodnotíš slovenskú vogue scénu? 

Slovenská vogue scéna je stále v začiatkoch, ale pomaličky rastie a najmä silnie. Za svoj veľký úspech považujem, že sa v komunite nachádzajú už aj queer ľudia, ktorí neboli pôvodne tanečníci. Máme gayov, bisexuálov, a niekoľko transľudí. Som nesmierne vďačná, že sa to pomaly darí približovať práve im.

Ballroom kultúra („vogue“ pomenovanie patrí najmä tancu, ballroom pomenováva aj tie netanečné kategórie) vznikla totiž v černošskej queer komunite a Američania si veľmi zakladajú na tom, aby sa to v každej krajine dostalo práve k nim. Bohužiaľ my si na Slovensku ešte počkáme na prvého queer černocha, ktorý sa k nám bude chcieť pridať.

Zatiaľ je nás však tak málinko, že sa radíme s bratmi Čechmi pod jednu scénu (na instagrame @ballroomsceneczsk).

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa ballroomsceneCZ&SK (@ballroomsceneczsk),

Veľmi často sa ešte vnímame ako jedna centrálnoeurópska scéna spolu s Chorvátmi, Srbmi, Maďarmi a asi aj Rakušanmi. Vyrastáme totiž spolu, učíme sa navzájom a máme rovnaké podmienky na rozvoj v našich krajinách.

Sme zatiaľ veľmi súdržná komunita, ktorá nepustila medzi seba nenávisť. Mojou víziou je to tak udržať čo najdlhšie. Je to niečo, čo nám ostatné scény (v Paríži alebo Štokholme) závidia.

Priblíž nám vogue bál, o čo ide?

Vogue bál je súťaž. Je to udalosť, kde sú diváci, ktorí sa pozerajú na tých, čo súperia o trofej. Súťaží sa vo veľmi zaujímavých kategóriách. Nájdete tu tanečné, módne aj realness kategórie. Ináč povedané, súťaží sa o to, kto chodí najlepšie ako model, modelka, kto má najženskejšie pohyby, kto je najzvodnejší, kto počuje najlepšie beat, kto vie najlepšie rukami rozpovedať príbeh do hudby, kto má najextravagantnejší outfit a podobne.

Súťažiacich hodnotí porota, ktorá postupným vyraďovaním v battloch vyberie víťaza. Pre diváka je to fascinujúce. Vidí veľa kostýmov, ktoré vyzerajú ako od dizajnérov, veľa gender-free ľudí, ľudí bez predsudkov, so závideniahodným sebavedomím, ktoré si vždy so sebou vezmú na mólo.

Vraví sa, že v ballrome môžete byť čímkolvek len chcete. Ak sa rozhodnete, že dnes budete vyzerať ako manažér nadnárodnej firmy alebo hollywoodskou hviezdou na červenom koberci, môžete. Je to hra. Je len na vás, aký rod si vyberiete a aké oblečenie si oblečiete. To, čo sa v ten večer ráta, je to, ako sa odprezentujete.

Aj keď v reálnom živote nie ste napríklad modelka, ktorú obliekol dizajnér, dnes ňou byť môžete. Stačí sa naučiť tak vyzerať a kráčať a najmä cítiť.

Čo všetko nás čaká na 4. vydaní slovenského Ball of Shame?

Tento ročník bude výnimočný po viacerých stránkach. Prvá zaujímavá vec, je samotný priestor, ktorým je Undead Aréna v Petržalke. Toto netradičné až strašidelné miesto zanechá na každom divákovi stopu. Ja som tu túžila zorganizovať bál od momentu, ako som ho objavila. Neviem si predstaviť miesto s lepšou atmosférou pre Ball of Shame.

Druhou veľkou vecou sú porotcovia. Zavolali sme troch významných predstaviteľov priamo z európskej mekky vogueu: z Paríža. Runway diva Rim Yamamoto, momentálne jeden z top predstaviteľov BQ vogue femme Kendall Mugler a najzapamätateľnejší old way tanečník Yanou Ninja. Myslím si, že ich prítomnosť našu scénu veľmi posunie.

Diváci sa môžu tešiť aj na výbornú selekciu hudby od Viktora Yamamoto a DeNise. Ja s Jannym Yamamotom budeme na mikrofóne.

V neposlednom rade by som chcela všetkých navnadiť na nové kategórie. Tento rok ich máme až 12! Extravagantná kategória Bizarre je veľkou raritou v Európe, a ja si myslím, že máme na ňu skvelých kandidátov na našej scéne. Takisto otvárame Face, čiže budeme hľadať najkrajšie črty tváre a obľúbenú kategóriu z minulého roka Sex Siren, počas ktorej bude platiť prísny zákaz fotenia a točenia a bude určená výhradne pre prítomných. O čo v nej ide? Byť zvodný a predať sa. Veď príďte, my vám všetko povieme aj ukážeme. Bude horúco. Alebo aj poznáte dokument o vogueu Paris is burning dovolím si povedať, že we will make Bratislava burn.

13. Apr Ball of Shame

Dresscode je povinný pre súťažiacich a  dobrovolný pre divákov. Je to priestor, kde sa môžete módne odviazať. Ball of Shame má večnú inšpiráciu BDSM, ale vítaní ste aj v róbach, teplákoch alebo nahí.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?