in ,

Diana Pruchnerovičová

Riaditeľka Dúhového PRIDE Bratislava

Posúva sa podľa teba Slovensko v LGBT téme?

Vnímam to v takých dvoch vetvách. Jedna je politická, alebo teda legislatívna, druhá vetva je “ľudská”. Tá prvá sa síce nehýbe, no tá druhá napreduje. Citeľnejšie je to určite v hlavnom meste, no aj tak celý výsledok a posun záleží od nás samých. Nič sa v tejto republike nezmení, kým nezačneme sami od seba a nebudeme tie otvorené životy žiť v prvom rade my. Ako dobre nám to pôjde, takou rýchlosťou sa budú meniť aj veci okolo nás.

A vidíš posun aj pri Dúhovom PRIDE Bratislava?

Posun sa dá merať rôznymi spôsobmi. Keď sa na to pozrieme z hľadiska účasti, tá jednoznačne narastá, dokonca rýchlejším tempom, ako som kedy očakávala. Veľká vďaka tu patrí nielen LGBT ľuďom, ale aj majorite, od ktorej podporu cítiť čoraz viac.  Rozširujeme aj program, snažíme sa pozývať zaujímavých interpretov a interpretky a vhodne vyvážiť počet príhovorov. Čo vnímam ako ďalší faktor posunu je, že sa zameriavame na skupiny účastníčok a účastníkov, ktoré sme v minulosti nemali šancu pokryť. Snažíme sa prinášať novinky ako napríklad detský kútik a ponúknuť sobotu zaujímavejšiu čo najširšiemu spektru ľudí.

Aká je tvoja vízia pri bratislavskom PRIDE?

Keďže Hviezdoslavovo námestie je nám už malé, chceme sa posunúť na väčšie námestie, na miesto, kde budú mať priestor trhy, kde sa bude dať dobre najesť, miesto ktoré bude pre všetky vekové kategórie a obsiahne čo najviac záujmov. Mojou víziou je spraviť podujatie, kde sa bude dať stráviť celá sobota a to nie len hudbou, nákupmi a jedením, ale trebárs aj diskusiami,  zábavou pre najmenších, proste taký plný sobotný deň spojený so sprievodom cez mesto zakončený dobrou párty.

Čo chystáte tento rok?

Prípravy sú v plnom prúde. Určite by sme chceli spraviť bohatší a zaujímavejší týždeň sprievodných podujatí. Samotný deň PRIDEu by sme chceli poňať viac festivalovo a aby bol oveľa dlhší a pestrejší.

A čím v súčasnosti žiješ vo svojom súkromí?

Po lete som prerábala byt, koncom roka som žila zásnubami a teraz pomaly ale isto, plánujeme rodičovstvo.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Martin – Tvár mesiaca február queer slovakia

Martin – Tvár mesiaca marec

Monika Prikkelová, zakladateľka vogue scény na Slovensku, tanečníčka

Monika Prikkelová