in ,

V mladosti nemohla čítať knihy o láske dvoch žien. Preto vytvorila teplú knižnicu

Vo Švajčiarsku vznikol pekný projekt, ktorý nechce cenzurovať ani temnejšie stránky queer dejín.

Mnohé knižnice v konkurencii nových technológií budujú komunitné centrá a cez priateľskú atmosféru motivujú ľudí, aby sa vrátili ku knihám. Táto myšlienka inšpirovala aj Švajčiarku Floru Gagnerie, ktorá sa rovnako ako magazín Queerslovakia zúčastnila projektu BOWIE.

V priestore organizácie Alpagai vytvára knižnicu pre queer ľudí z alpského kraja Valais v juhozápadnom Švajčiarsku. Nateraz má zbierku takmer piatich stoviek kníh, ktoré čakajú na svojich čitateľov. Nechýbajú beletristické či populárno-náučné knihy vo francúzštine, nemčine, ale aj v angličtine. 

Flora v súčasnosti buduje online databázu na ich ľahké vyhľadávanie. Knihy by sa mali vyhľadávať na základe kľúčových slov. „Keď budú niekoho zaujímať tituly špecificky zamerané na transľudí, bude ich môcť vyhľadať podľa tohto hesla.“

V mladosti nemohla čítať knihy o láske dvoch žien. Preto vytvorila teplú knižnicu

Väčšina kníh bola darovaná

Organizácia Alpagai funguje na dobrovoľníckej báze a keďže nedostáva štátnu podporu, darí sa jej prežiť z členských príspevkov. Práve tie budú aj registračným poplatkom knižnice. 

Väčšina kníh pochádza zo súkromnej zbierky človeka, ktorý pred vyše desiatimi rokmi umrel na AIDS. „Je to dobrá zbierka, no chcem ju doplniť aj o novšie tituly. Na druhej strane chcem aj staršími knihami ukázať, ako sa menilo zobrazenie a vnímanie queer ľudí,“ vysvetľuje Flora. 

„Každá vznikala v konkrétnom čase a dlho som rozmýšľala, či do knižnice zaradiť aj tituly, ktoré na queer ľudí reagujú nenávistne, homo alebo transfóbne. Nechcela by som projekt cenzurovať, no je to zložitá otázka. Keď sa ľudia chcú dozvedieť viac o vojne, musia čítať aj o jej temných stránkach, holokauste.“

V priestore organizácie si pripravuje vlastný kútik, ktorý sa má už čoskoro otvoriť pre verejnosť. V týchto dňoch rieši práve zakúpenie nových políc, pretože knihy sú zatiaľ uložené v bedničkách na ovocie, čo je praktické na prenos, ale nie na uskladnenie. 

Queer strana

Hoci výpožičky budú fungovať na základe registračného poplatku, návštevníctvo knižnice si bude môcť čítať aj na mieste. „Samozrejme, nie všetci mladí majú peniaze. Určite nájdeme aj v takom prípade spôsob, ako sa dohodnúť,“ dopĺňa Flora.

V mladosti nemohla čítať knihy o láske dvoch žien. Preto vytvorila teplú knižnicu

Valais vníma ako jeden z uzavretejších regiónov Švajčiarska. Väčšina ľudí pracuje v poľnohospodárstve a queer ľudia často odchádzajú do najbližšieho veľkého mesta Lausanne. „Situácia sa však mení, v kraji vznikli už dve queer organizácie a snažia sa naše problémy lepšie zviditeľňovať,“ vraví. 

Najväčšou motiváciou pre Floru však bola jej skúsenosť z mladosti. Neexistoval internet a nevedela nájsť knihy, ktoré by ju uistili, že láska dvoch žien je v poriadku. „Zdalo sa mi, že jedinou správnou cestou je zaľúbiť sa do muža.“

Jej projekt sa nazýva Queer Pâdze, je to slangový výraz, ktorý znamená „queer strana“, teda strana v knihe.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?