in ,

Som hetero! Tieto slová mnohých gejov vyburcujú k vášni. Je však OK, ak robíme z heterákov fetiš?

Foto: Pixnio

Veľa homosexuálov dodnes fetišizuje heterosexuálnych mužov. Netvrdím, že to robíme všetci, no v každom z nás je niečo, čo nás k nim priťahuje. Je mnoho dôvodov, prečo to tak je, a ešte viac, prečo by sme s tým mali prestať.

Prvá láska

Nemôžem hovoriť za dnešných mladých teplých chlapcov a mužov, ale viem, že moja generácia gejov zažila prvú lásku k heterosexuálnemu mužovi. Stalo sa to aj mne. Na strednej škole som sa skamarátil s chlapcom, ktorý mi nikdy neprejavil žiadne romantické city, napriek tomu bol na mňa vždy veľmi milý a ja som sa do neho zamiloval. Postupom času som sa „odvážil“ mu povedať, že som do neho zaľúbený. Jeho reakcia bola našťastie veľmi milá, náš vzťah sa nepokazil a sme najlepší kamaráti do dnešného dňa. 

Keď som bol mladý, neexistovala Grindr kultúra, zoznamovanie nebolo také jednoduché, a preto som sa upäl k jedinému mužskému vzoru, ktorý som mal nablízku. V súčasnosti môže byť pre mnoho mladých gejov jednoduchšie zoznámiť sa s rovesníkmi rovnakej orientácie na sociálnych sieťach alebo na zoznamkách. Preto dúfam, že sa neopätovaná láska prestáva romantizovať.

Ako heteromuži vnímajú nás?

Som si istý, že sa každému z nás stala nasledujúca situácia: Objavil som sa v skupine nových ľudí, keď sa ma zrazu cudzí heterosexuálny muž spýta, či mám frajerku. Odpoviem mu, že nemám, pretože som gej. Jeho úsmev na chvíľu zamrzne a potom povie: „Veď ja s tým nemám problém, kým ma nebudeš baliť.“ Napriek tomu, že mám v tom momente chuť prevrátiť očami najviac, ako sa dá, iba sa nasilu pobavene usmejem. Som si istý, že toto by bolo každému z nás nepríjemné. Prečo si heteráci automaticky myslia, že nás priťahujú? A čo je dôležitejšie, prečo im ako komunita dávame dôvod, aby si to mysleli? 

Mnohí heteromuži si stále nie sú istí svojou maskulinitou a obávajú sa, že prítomnosť geja z nich môže robiť o niečo „menšieho“ muža. Myslia si, že nad nami musia mať istú prevahu, preto často nevedia, ako reagovať. Zatiaľ čo ich partnerky sú čoraz častejšie chápavé, oni sami si stále potrebujú dokazovať svoju heterosexualitu. Mali by sme sa teda báť rozprávať sa s nimi alebo im napríklad dať kompliment? Určite nie. Je v poriadku, keď gej považuje heteromuža za atraktívneho. Myslím si totiž, že by sme sa mali dostať do stavu, v ktorom vieme pochváliť vzhľad heteromuža bez toho, aby ho to urazilo a aby si okamžite myslel, že sa ho snažíme zbaliť alebo „zmeniť na geja“. Tieto veci samozrejme prichádzajú postupne. Ja som si tiež časom dokázal nájsť mnoho heterosexuálnych kamarátov, ktorí sa pri mne necítia ohrození a vedia prijať aj povedať kompliment.

Pornopriemysel

„Straight“ je v USA v posledných piatich rokoch jedným z piatich najhľadanejších výrazov na gejskom Pornhube. Tento fakt dosvedčuje, že mnoho homosexuálnych mužov fetišizuje heterosexuálnych mužov. Súvisí to zrejme s tým, že veľa gejov priťahujú isté črty stereotypnej maskulinity, či už ide o hlboký hlas alebo mohutnú postavu. Aj keď pojem „maskulinita“ znamená v dnešnom svete pre mnohých už čosi iné ako v minulosti, gejovia, ktorí majú, dajme tomu, jemnejšie správanie a vystupovanie, často túžia po tom, čo je ich úplným opakom.

Som hetero! Tieto slová mnohých gejov vyburcujú k vášni. Je však OK, ak robíme z heterákov fetiš?
Screenshot: Pornhub

Môže ísť aj o to, že heteromuži sú tabu a reprezentujú niečo, čo nemôžeme mať. Tým, že fetišizujeme maskulinitu a „heterosexuálne správanie“, dostávame samých seba do nepríjemnej situácie, ak naše správanie a výzor nezapadajú do toho, čo ľudia definujú ako maskulinitu. Mnohým z nás sa nepáči, ako heterosexuáli fetišizujú lesby a ich predstavy o lesbickom sexe, čo má slúžiť len na ich vlastné uspokojenie. Nerobme teda my to isté im. 

Predátorské správanie

V dnešných médiách sa často nájdu prípady, keď sa homosexuáli dopustia až predátorského správania voči heterosexuálom. Známym prípadom je napríklad kauza youtubera Jamesa Charlesa spred dvoch rokoch. Vtedy sa prevalilo jeho nevhodné správanie voči heteromužom, keď ich balil a častoval sexuálnymi narážkami napriek tomu, že vedel o ich heterosexualite.

Problém je v tom, že heteroľudia vykresľovali gejov ako predátorov celé desaťročia. Nielen v médiách, ktoré mali veľký vplyv na to, ako nás spoločnosť vníma, ale aj v reálnom živote. Prestaňme teda ako komunita dávať heterosexuálom dôvod nato, aby nás mohli odsudzovať a škatuľkovať. Samozrejme si nemyslím, že by sme od heterosexuálov mali dostávať povolenie na vlastnú autentickosť. My sa kvôli viacerým heterosexuálom cítime nepríjemne každodenne. Ale nemusíme to robiť preto, že to robia aj niektorí z nich.

Bieli cisrodoví heteromuži

Na internete sa často stretávame s tvrdením, že bieli cisrodoví heteromuži to majú v dnešných časoch ťažšie ako ostatní, pretože nemôžu byť sami sebou a všetci ich odsudzujú za ich správanie. Toto iba dokazuje, že mnoho heteromužov stále nechápe progres a toleranciu, ktorú si sami pýtajú. Každý jeden človek to má ťažké, bez ohľadu na pohlavie, rasu alebo sexuálnu orientáciu. Bieli cisrodoví heteromuži si ale často neuvedomujú svoje privilégium a ich život rozhodne nie je ťažký preto, že by mali byť ohľaduplní k iným. Ako som vravel na začiatku, nie každý gej fetišizuje heteromužov. Ale to veľké množstvo, ktoré to robí, by s tým malo prestať pre dobro komunity.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Dosť bolo frflania, aj ty môžeš pomôcť, aby bolo Slovensko dúhové

Dosť bolo frflania, aj ty môžeš pomôcť, aby bolo Slovensko dúhové

Legendárne trans bojovníčky za práva LGBTI komunity: Marsha P. Johnson a Sylvia Rivera

Legendárne trans bojovníčky za práva LGBTI komunity: Marsha P. Johnson a Sylvia Rivera