in ,

List poslancom od rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí označila Inakosť za počin roka

Združenie rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí získalo Cenu Inakosti za otvorený list, ktorý poslali poslancom a poslankyniam a ku ktorému sa pridalo takmer 10 000 ľudí. Inakosť považuje verejnú obhajobu práv svojich detí a priateľov za počin roka, ktorý významným spôsobom pomohol dúhovej komunite. 

Slovenská LGBTI+ komunita zostala na jar v šoku, keď hlasovalo 44 poslancov a poslankýň za návrh zákona ĽSNS, podľa ktorého by homosexuálne páry nemali mať na Slovensku žiadne rodičovské práva a ktorý by zakázal právnu tranzíciu. Hoci zákon neprešiel, u mnohých vyvolal pobúrenie. Zareagovali aj rodičia a priatelia LGBTI+ komunity. Napísali otvorený list, ku ktorému sa mohli pridať aj ďalší občania. 

„Sme milujúci rodičia a starí rodičia LGBTI+ detí, ich blízki príbuzní a priatelia. Vaša podpora návrhu novelizácie Ústavy SR predloženého extrémistickou stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko sa nás hlboko dotýka. Takáto novelizácia by mala ďalekosiahle dôsledky nielen pre náš život, ale aj pre celú spoločnosť. V dôvodovej správe k tomuto návrhu sú naše deti, naši blízki a priatelia označovaní ako devianti, pričom ich rodinné zázemie je charakterizované ako „zvrátené prostredie“. Takéto znevažovanie a nálepkovanie považujeme za neprijateľné a dôrazne proti tomu protestujeme,“ píšu v liste. 

Poslancom a poslankyniam pripomenuli, že zastupujú všetkých občanov a občianky našej krajiny, a preto nemôžu ktorýmkoľvek skupinám spomedzi nich úmyselne ubližovať a otvorene popierať ich ľudské práva. Takéto návrhy právnych predpisov nemajú mať miesto vo vyspelej spoločnosti, pretože popierajú ľudskosť i výsledky vedeckého poznania.

Hlavnými iniciátorkami Združenia rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí sú Pavlína Fichta Čierna, matka transrodového syna, vysokoškolská učiteľka a vizuálna umelkyňa, Zlatica Maarová, matka LGBTI+ dcéry a stará mama, Lenka Martinčoková, matka geja, učiteľka na dôchodku. Vo svojej aktivite pokračujú ďalej. Spájajú rodičov, ako sú ony. A pravidelne sa objavujú v médiách, kde rozprávajú o svojich deťoch z queer komunity. Sú dôležitým hlasom, ktorý pomáha tvoriť férové podmienky na život aj pre LGBTI+ ľudí. 

„Naše združenie vzniklo na zaklade toho, že sme sa ako rodičia rozhodli, že nebudeme ticho. Museli sme vytvoriť bezpečný priestor pre rodičov a blízkych ľudí. Sme podporná skupina pre nás všetkých. Potrebovali sme odkomunikovať, že sme tu aj my, rodičia, a celá téma ohľadom LGBTI+ komunity je aj o rodinách týchto ľudí,“ vyjadrila sa Zlatica Marová.

Zoznam všetkých nominovaných na Ceny Inakosti nájdete tu.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Miniséria Herec od Petra Bebjaka ukázala, ako komunistický režim lámal charaktery. Odniesla si Cenu Inakosti

Miniséria Herec od Petra Bebjaka ukázala, ako komunistický režim lámal charaktery. Odniesla si Cenu Inakosti

„Vieme, že láska je tým, čo robí rodinu,“ odkazuje občianske združenie Dúhové rodiny, ktoré získalo Cenu Inakosti

„Vieme, že láska je tým, čo robí rodinu,“ odkazuje občianske združenie Dúhové rodiny, ktoré získalo Cenu Inakosti