in ,

Kvôli láske obaja riskovali. Vyplatilo sa!

Jedného pozná celé Slovensko vďaka Superstar, druhý je „bežný“ človek z ľudu. Jakub Petraník (31) a Peter Klima (20) nedávno oslávili prvé výročie vzťahu. Práve silné puto a vzájomná podpora ich posilnila natoľko, že urobili svoj comingout. Láska nepozná hranice, a to platí aj pri nich. Dvaja milujúci partneri nám rozpovedali svoj zaujímavý príbeh plný dobrodružstva, strachu z nepoznaného, ale aj obrovskej odvahy a túžby po tom jedinom – láske.

Možno si o chvíľu pomyslíte, že čítate scenár nejakej presladenej americkej komédie. O to vtipnejšie a zároveň dojemnejšie je zistenie, že sa to naozaj stalo. Peter bol mladý vystrašený chlapec z východu. Ako sám hovorí, mal veľký problém ísť v Košiciach na rande, pretože nechcel, aby sa niekto dozvedel o jeho orientácii. Strach mu nedovoľoval vykročiť v ústrety novým kontaktom. „A tak mi jedného dňa napadlo napísať niekomu, kto z Košíc nie je, a zazrel som ho párkrát na Instagrame. Tým človekom bol Kubo,“ začína svoje rozprávanie Peter.

Prvé rande

Sám bol prekvapený, keď mu Kubo odpísal, a dokonca sa hneď na druhý deň dohodli na prvom rande. „Bol som v strese, či si nerobí len srandu, či je to reálne, a hlavne som do Bratislavy išiel prvýkrát v živote,“ priznáva Peter a v očiach mu vidieť stále to odhodlanie, ktoré tam bolo pred rokom. „Vzal som ho do reštaurácie, kde teraz pracuje, a potom sme si dali koláč v mojom obľúbenom podniku. Peťo miluje koláče,“ podpichne so smiechom Jakub.

Vynútený coming out

Vzájomné spoznávanie a Peťove výlety do Bratislavy pokračovali. Po pár mesiacoch prišlo rozhodnutie, že to spolu skúsia práve v hlavnom meste a začnú spolu bývať. Peter však musel vyriešiť jednu podstatnú vec – ako to vysvetlí rodičom. Nakoniec mu „pomohla“ sesternica, ktorá to jeho mame povedala na základe fotiek z Instagramu. „Mama sa to dozvedela deň pred mojím odchodom na „prázdniny“. Opýtala sa ma, kto je Jakub Petraník. Všetko som jej vyrozprával. Najprv prišli slzy, ale potom sa spýtala, prečo som jej to nepovedal, veď viem o tom, že by s tým nikdy nemala problém. Otec to zistil neskôr, ale ani jemu to neprekáža.“

Áno, sme pár, milé Slovensko

Hoci to najskôr nebolo príjemné, nakoniec bol Peter vlastne rád, že sesternica nedržala jazyk za zubami. Kubo už mal našťastie svoj comingout pred rodinou pár rokov za sebou, no keďže ho pozná celé Slovensko, bolo len otázkou času, kedy sa ho nejaký novinár spýta na vzťah. „Už som nemal čo skrývať. Skrátka som povedal, že Peter je môj partner,“ hovorí Kubo. Na druhý deň bol samozrejme internet, ale aj noviny, plné titulkov – Petraník priznal vzťah s chlapom! Petraník konečne prehovoril o svojej orientácii! Kubo s tým podľa vlastných slov rátal a Peťovi to neprekážalo. Asi aj tak v kútiku duše vedel, že ten deň príde.

Spoznanie rodín

Ani jeden z nich však svoj comingout neoľutoval. Netaja sa tým, že sa im oveľa ľahšie dýcha a našli vnútorný pokoj. Pre nich bolo najhlavnejšie to, že ich podržali tí najdôležitejší – rodina. „Jeho mama si so mnou potykala cez Facebook asi pri prvom písaní,“ smeje sa Kubo a dodáva, že bol u „svokrovcov“ na sviatky a bolo skvele. Rovnako aj Peter spoznal rodinu z Prešova, odkiaľ jeho polovička pochádza. Ako to už vo vzťahoch býva, aj Jakub s Petrom sa občas hádajú. Isté však je, že si jeden druhého vážia. „Každý deň sa učíme nové veci. Zvykáme si, pretože každý sme trošku iný, ale znamená pre mňa určite oporu,“ hovorí Kubo a Peťo je o niečo otvorenejší. „Kubo je pre mňa safe place, cítim sa s ním veľmi dobre a po veľmi dlhom čase mám pocit, že som našiel skutočnú lásku.“ Spoznali ste príbeh dvoch mladých ľudí. Ani jednému z nich nechýbala odvaha a obaja dokázali riskovať. Vyplatilo sa.

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Autor Eskimo

Často uteká do ríše snov, v ktorej sa cíti doma. To však neznamená, že realita je mu cudzia. Písaniu sa venuje už osem rokov a jeho články ste určite čítali. Identita Eskima zostáva zatiaľ pod rúškom tajomstva... A kto vie, možno raz zistíte, že je to niekto z vašej blízkosti.

Tvár mesiaca: veselý júl s Danielom

Tvár mesiaca: veselý júl s Danielom

Ako sa žije LGBTI ľuďom na Slovensku, komentuje sociólog Vašečka

Ako sa žije LGBTI ľuďom na Slovensku, komentuje sociólog Vašečka