in ,

Čo majú spoločné Vondráčková a Madonna? Vysvetlí vám to nový queer song

Foto: Marek Sybal

O vyrastaní v telocvičniach v 70. rokoch sa spieva v novej teplej pesničke. Skladba je o všetkých chlapcoch, ktorí bežia domov zo školy, potajomky si oblečú maminu nočnú košeľu a topánky s podpätkami, chytia hrebeň a krútia sa pred zrkadlom na playback z domáceho magnetofónu.

Na sociálnych sieťach zverejnil minulý týždeň český reklamný profesionál a hudobník Radek Horáček pesničku s názvom Vondráčková Madonna, ktorá zaujme chytľavým rytmom, nadhľadom a videoklipom s neónovou estetikou 70. rokov. Za týždeň si ju na YouTube prehralo takmer 10 tisíc divákov.

 „Zámerom bolo vytvoriť  iluzórny svet chlapca, z ktorého všetci chcú mať športovca, pretože by to tak malo byť, on sa však vidí len v trblietavom kostýme v žiare reflektorov. Text je, samozrejme, čiastočne autobiografický, takže prostredie a estetika odkazujú na obdobie môjho detstva,“ vysvetluje Horáček.

Madonna ma inšpirovala pri comingoute

Hudbu vníma ako jeden zo svojich najväčších koníčkov. Už v minulosti zverejnil cover verziu piesne od francúzskeho speváka Woodkida s pôvodným českým textom, ktorá zaujala tisícky divákov.

„Mojou ambíciou je len to, aby mi písanie pesničiek a spievanie prinášalo radosť a dávalo zmysel. Zároveň preto chcem, aby bola moja tvorba otvorene spojená s queer témami, o ktorých má pre mňa zmysel sa vyjadrovať.“

V texte sa spomína Madonna aj Vondráčková. Obe sú populárne v queer komunite. Je pesnička poctou ikonám? 

„Nie priamo, ale Madonna pre LGBT+ komunitu v zahraničí aj u nás spravila obrovský kus práce. Spomínam si, že keď som na strednej škole videl film s Madonnou v posteli a v ňom scénu, v ktorej sa bozkávajú dvaja tanečníci, inšpirovalo ma to k prvému comingoutu kamarátke. Myslím si, že nielen mne dodala odvahu. Nezabudnime však ani na to, že podpora bola myslená predovšetkým aj tak, aby jej samej priniesla prospech.“

Na rozdiel od nej Vondráčková verejne na podporu práv LGBT+ ľudí nevystupovala. „Na gejských diskotékach je veľmi populárna, otázkou však je, do akej miery z recesie. Osobne ju vnímam ako technicky virtuóznu speváčku s krásnym hlasom a hudobným nadaním, od ktorej sa môžem veľa naučiť, osobnostne mi ale blízka nie je.

V Česku prebieha zvláštna retro vlna

Horáček si všíma, že gejovia majú radi silné a nezávislé ženské postavy, ktoré dokážu zvíťaziť aj v mužskom svete.

„V Česku dlho prebiehala taká zvláštna retro vlna, kedy boli obdivované práve Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Marika Gombitová, neskôr Lucie Bílá. Pokiaľ však viem, jedinou lokálnou hviezdou, ktorá opakovane vystupuje ako LGBT+ ally, je Dara Rolins.“

Horáček však dodáva, že cieľom piesne nebolo na tieto osobnosti poukázať. Jeho dielom je v piesni námet, text a spev. Nahrávka a video boli, samozrejme, skupinovou prácou. Režisérom klipu je všestranný umelec JQr, ktorý pôsobí v divadle aj v televízii. S aranžovaním spevu pomáhal hlasový pedagóg Karel Korsa a nahrávalo sa v štúdiu BeLoud u zvukára Petra Kalaba. Beat zložil a na produkcii spolupracoval Jiří Burian.

„Pre postavu Vondráčkovej Madonny som objavil talentovaného a charizmatického choreografa a tanečníka Eduarda Adama Orszulika, pomáhal nám i tanečník Marek Strýček v role heterosexuálního idola Příme Góly Rozdáva. Klip točil a strihal čerstvý maturant a „LGBT+ ally“ Mikuláš Hrdlička,“ dodáva Horáček.

Text piesne:

Vondráčková Madonna, v paneláku zrozená, před diváky s diáky, do hřebenu zahouká. Jenom před ním trému mám, proč, to zatím netuším, že přímé góly rozdává, moje srdce rozbuší.

Chodník je dnes molem mým, tóny ze snů přehrávám, boky svůdně rozvlním, tvým očím já zamávám. Chodník je dnes molem mým, tóny ze snů přehrávám, boky svůdně zavlním, městem zní mé lálalála.

Vondráčková Madonna, z pouťouvých snů stvořená, na žíněnce ze slámy, vymýšli hry pro pány. V zadním koutě bludiště, hltám něhu jeho strniště, co se má stát staniž se, rozpálený sídliště – moje tajný jeviště.

Chodník je dnes molem mým, tóny ze snů přehrávám, boky svůdně rozvlním, tvým očím já zamávám. Chodník je dnes molem mým, tóny ze snů přehrávám, boky svůdně zavlním, městem zní mé lálalála.

Vondráčková Madonna, v dederonu oděná, rtěnku štípne potají, zrcadlo si podmaní.

Chodník je dnes molem mým Tóny ze snů přehrávám Boky svůdně zavlním Tvým očím já zamávám Chodník je dnes molem mým Tóny ze snů přehrávám Boky svůdně rozvlním Městem zní mé laa la laa la


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Online prenos PRIDE Košice

Východné Slovensko je dnes dúhové, porozumenie a lásku prináša PRIDE Košice

Hrmavica na Homomate, pozrite si fotky zo soboty

Hrmavica na Homomate, pozrite si fotky zo soboty