in ,

Britney Spears má dnes 39 rokov. Ako sa z nej vlastne stala gay ikona?

Foto: Ashley Scott

Mnohí z nás vyrastali na jej hudbe a stotožnujú sa s istým aspektom jej života. A rovnako mnohí z nás dodnes utekajú na parket v momente, kedy začne hrať skladba Toxic. Britney Spears oslavuje 2. decembra 39. narodeniny. A radi by sme oslavovali s ňou, keďže je to gay ikona. To, že má Britney špeciálne puto s gay komunitou, nemôže nikto zaprieť. Prečo je to ale tak?

Milujeme jej hudbu

Britney Spears je po celom svete známa ako princezná popu už viac ako 20 rokov. Prvýkrát sa preslávila v roku 1998 s debutovým singlom …Baby One More Time. Počas nasledujúcich piatich rokov vydala 4 albumy (…Baby One More Time, Oops!… I Did It Again, Britney a In the Zone) a obrovské hity ako napríklad Stronger, I’m a Slave 4 U či Toxic. Jej kariéra pokračovala až do roku 2018, odvtedy má od hudby pauzu.

Ikonické hudobné videá a kostýmy

Britney bola jednou z prvých celebrít, ktorá priniesla fenomén skvelých a prepracovaných tanečných videoklipov. Školská uniforma v …Baby One More Time, červená latexová kombinéza v Oops!… I Did It Again či modrý outfit letušky sú legendárne kostýmy, ktoré sú každoročným halloweenskym essentials. Okrem toho je Britney známa ako kráľovná MTV Video Music Awards, kde sme videli aj nezabudnuteľné vystúpenie s hadom.

Ovláda svoju sexualitu aj zraniteľnosť

Už od svojich tínedžerských rokov vedela, ako ovládať svoju sexualitu a použiť ju vo svoj prospech. Jej hudba a klipy sú sexy a provokatívne, časť spoločnosti ju pre to aj odsudzovala. Na druhej strane sa nikdy nebojí byť sama sebou, neskrýva ani svoju zraniteľnosť. Počas kariéry sme sledovali aj jej ťažké obdobia. Je to niečo, s čím sa ako LGBTI komunita dokážeme stotožniť a práve preto je našim idolom.

Vie, aké je to byť terčom posmeškov 

Áno, všetci vieme, že Britney nemala ľahký rok 2007. Mnoho ľudí si do dnešného dňa z tohto nešťastného obdobia robí posmešky a nechápe, čím všetkým vtedy Britney prechádzala. V roku 2007 zistila, že má bipolárnu poruchu, mala problémy s drogovou závislosťou a bola nekonečným terčom médií, ktoré sledovali každý jej pohyb. Bolo to obdobie, ktoré možno označiť za “Hon na Britney Spears“. Média sa ju snažili zobraziť ako zlú a nezodpovednú matku a je úplne pochopiteľné, že to psychicky nezvládla.

Britney Spears má dnes 39 rokov. Ako sa z nej vlastne stala gay ikona?
Foto: Marcen

Najväčší comeback minulého desaťročia

Po tomto ťažkom období bola schopná dať svoj život a kariéru dokopy. Vydala tri ikonické albumy – Blackout, Circus a Femme Fatale. Blackout je jeden z prvých komerčných popových albumov, ktorý použil elektronickú hudbu a ide o dielo, ktoré je posvätné pre tisícky gayov na celom svete. Taktiež priniesol pieseň Gimme More a hlášku “It’s Britney, bitch”. Okrem novej hudby predstavila v tomto období aj parfum a stala sa porotkyňou v druhej sérii amerického X-Factoru. Seriál Glee venoval 2 epizódy jej hudbe. A taktiež začala svoju Las Vegas šou, ktorá trvala dlhé štyri roky. Takto sa robí comeback.

Otvorene podporuje LGBTI komunitu

V roku 2017 počas Pride mesiaca napísala Britney zamilovaný list pre celú teplú komunitu, v ktorom sa vyjadrila: „Počas celej mojej kariéry ste mi vždy vraveli, aký mám na vás pozitívny vplyv, a že vám prinášam radosť, nádej a lásku v časoch, keď ju necítite od nikoho iného. Tiež ste hovorili, že moja hudba je pre vás inšpiráciou a že môj príbeh vám dáva nádej. Musím vám ale povedať tajomstvo. V skutočnosti ste to vy, kto mi pomáha. Vaša lojalita, žiadne súdenie, to, že ma prijímate. Vaše príbehy ma inšpirujú, prinášajú mi radosť a vďaka vám sa snažím byť lepšou osobou.“ Britney dokonca získala v roku 2018 ocenenie GLAAD’s Vanguard Award. To dostávajú osobnosti, ktoré sa síce neidentifikujú ako LGBTI, ale ich činy zviditeľňujú boj za rovnaké práva pre queer komunitu.

Britney Spears má dnes 39 rokov. Ako sa z nej vlastne stala gay ikona?

#FreeBritney

Od januára 2019 má Britney pauzu od hudby. Jej fanúšikovia si začali všímať, že niečo nie je v poriadku. Pomaly sa na verejnosť dostávali informácie o tom, že Britney je už 12 rokov v nútenej opatere svojho otca, ktorý má na starosti všetky jej financie, kariéru a dokonca celý jej súkromný život. Jej otec totiž pred súdom vyhlásil, že Britney je v skorej fáze demencie, aj keď dokázala vydať niekoľko albumov, absolvovať viacero turné a mnoho ďalších projektov. Momentálne prebieha súdne konanie medzi jej otcom a Britney, ktorá sa snaží získať naspäť svoju slobodu. Fanúšikovia vytvorili hnutie #FreeBritney, ktoré verejne podporili aj celebrity ako  Cher, Paris Hilton a Miley Cyrus.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Vedomosti sú sexy, dnes je ideálny deň dozvedieť sa viac o HIV

Vedomosti sú sexy, dnes je ideálny deň dozvedieť sa viac o HIV

„Terapie“ na zmenu orientácie sú týraním, u nás si ale biskupi nedajú pokoj

„Terapie“ na zmenu orientácie sú týraním, u nás si ale biskupi nedajú pokoj