in ,

Ani rodina a ani učitelia im nemôžu brániť, aby slobodne žili svoju sexuálnu a rodovú identitu

Adam

Dva silné príbehy prináša na svojom webe PRIDE Košice. Rozprávajú o odhodlaní mladých LGBTI ľudí, ktorí sa rozhodli žiť svoj život v pravde. A to napriek tomu, že okolnosti nie sú vždy priaznivé.

Príbeh 21-ročného Adama z malej obce Ružiná je najmä rozprávaním o tom, ako spiatočnícke cirkevné názory ničia rodiny aj životy jednotlivcov. V detstve ho tlačili, aby chodil do kostola, aj keď mu to bolo proti srsti. Konflikt s pobožnosťou mamy a starej mamy však naplno prepukol po tom, ako im povedal, že je gej. „Keď čítate správy od najbližších, v ktorých vám posielajú články o tom, že vaša orientácia je ‘proti Bohu’, zlá alebo vám povedia do očí, že je to satanistické, zvnútra to človeka ničí. Len na základe toho, že dokážem preukázať lásku človeku rovnakého pohlavia, je táto moja časť identity považovaná za chorú, neprijateľnú, neprirodzenú,“ zdôveril sa Adam pre PRIDE Košice.

Adam
Adam | Foto: Barbora Likavská

O tom, že rodina môže reagovať aj úplne inak, svedčí osud 16-ročného Viktora z Košíc. Je trans, no rodičia ho rešpektujú a podporujú. Zázemie má aj medzi spolužiakmi. S učiteľmi má prevažne dobrú skúsenosť, nie však so všetkými. Nájdu sa aj takí, ktorí sa rozhodli jeho identitu ignorovať. „Vlastne to ani nemôžem riešiť, ak sú súčasťou učiteľského zboru. Oháňajú sa tým, že mám legálne meno a určený rod, tak by som mal na ne reagovať, čo je úplná hlúposť,“ hovorí Viktor, “ak by som od nich vyžadoval prezývku, vôbec by sa to neriešilo.“

Viktor
Viktor

Adama a Viktora spája jedna dôležitá vec. Za svoju identitu sa odmietajú hanbiť a nechcú ju už skrývať. Aj vďaka tomu majú dnes okolo seba množstvo ľudí, ktorí ich berú takých, akí sú. Cítia sa pri nich slobodne a šťastne. O svojej skúsenosti chcú otvorene hovoriť, dúfajú, že tak povzbudia ďalších LGBTI ľudí k životu v pravde. Ich príbehy spracovala pre PRIDE Košice Alex Michelčíková.

Adamov príbeh si môžeš prečítať tu. Ak ťa zaujal Viktorov osud, klikni sem.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Dosť bolo nudy, táto banda ukazuje Slovákom a Čechom, čo je sloboda a štýl

Dosť bolo nudy, táto banda ukazuje Slovákom a Čechom, čo je sloboda a štýl

Chmáry zaženieš športom! Tieto videá ťa rozpumpujú

Chmáry zaženieš športom! Tieto videá ťa rozpumpujú