in ,

Olympijský víťaz, otec, manžel a gej. Tom Daley očaril svet svojou dúhovou rodinou

Foto - Jim Thurston

Úspešný športovec a držiteľ mnohých medailí Tom Daley má s manželom syna vďaka náhradnému materstvu.

Olympijské hry v Tokiu priniesli niekoľko zaujímavých príbehov. Patrí medzi ne aj príbeh Toma Daleyho. Ten po svojom víťazstve v synchronizovaných skokoch povedal, že je nesmierne hrdý na to, že už nie je len gejom, ale aj olympijským víťazom: „Kedysi som si myslel, že ako gej nebudem mať šancu nič dokázať. Toto olympijské zlato je však dôkazom, že dosiahnuť sa dá všetko.“ Okrem olympijského úspechu Tom očaril svet aj pletením svetrov, no najmä svojou krásnou rodinou a pekným vzťahom, ktorý má so svojím synom Robbiem. Toho má s manželom vďaka náhradnému materstvu.

Tom Daley nie je jediným známym gejom, ktorý má deti vďaka náhradnému materstvu. Medzi najznámejších patrí Ricky Martin či Elton John. Dvoch synov majú aj manželia Ryan Murphy a David Miller. Medzi najznámejšie mužské páry s deťmi tiež patria Neil Patrick Harris a David Burtka. Príbeh ich rodiny pôsobí až rozprávkovo. Majú spolu dvojičky, z ktorých jednému dieťaťu je biologickým otcom Neil a druhému David. Sami sa však rozhodli nezisťovať, ktorému z nich patrí biologické otcovstvo ku ktorému dieťaťu, keďže cítia rovnakú rodičovskú lásku k obidvom deťom.

Ktoré krajiny umožňujú náhradné materstvo?

V Spojených štátoch amerických je náhradné materstvo legálne vo väčšine štátov. Podmienky, vrátane právnych, sa však medzi jednotlivými štátmi dosť rôznia. Napríklad v Kalifornii je súčasťou procesu náhradného materstva súdne rozhodnutie, ktoré ešte pred pôrodom určí zákonných rodičov dieťaťa. Náhradné materstvo je pritom v Kalifornii otvorené naozaj všetkým, či heterosexuálnym párom, párom rovnakého pohlavia alebo jednotlivcom. V prípade mužského páru má po narodení dieťa do rodného listu zapísaných priamo oboch otcov. 

Hoci existujú ďalšie krajiny, ktoré umožňujú náhradné materstvo (napr. Kanada, Ukrajina, Kolumbia), v prípade mužských párov sú s nimi zväčša spojené rôzne právne riziká a obmedzenia, napríklad neuznanie druhého otca v rodnom liste, prípadne nevynútiteľnosť dohody o náhradnom materstve. Ostatnou krajinou, ktorá otvorila náhradné materstvo, je Izrael, kde najvyšší súd rozhodol, že právo na prístup k inštitútu náhradného materstva musia mať všetci, vrátane mužských párov a jednotlivcov. 

Slovensko žiaľ inštitút náhradného materstva nemá nijako upravený. A aj v prípade, ak sa slovenskému mužskému páru narodí v zahraničí dieťa a bude mať obidvoch otcov zapísaných v zahraničnom rodnom liste, tak do slovenskej matriky bude zapísaný iba ten z nich, ktorý je jeho biologickým otcom.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?