in ,

Mnoho skvelých queer filmov prináša tento rok Filmový festival Cinematik

20.000 especies de abejas

Cinematik je medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná v Piešťanoch a patrí medzi najväčšie filmové podujatia na Slovensku. Vznikol v roku 2006 a po rýchlom raste zaznamenal už počas svojho 4. ročníka viac ako 16 000 návštev. Každý september prináša vyše 70 celovečerných a množstvo krátkometrážnych filmov s dôrazom na európsku a slovenskú kinematografiu. 

Osemnásty ročník Cinematiku sa koná od 12. do 17. septembra. V ponuke má aj nasledujúce queer filmy.

Bludičky (15. 9. 23:00, DOM UMENIA)

Na smrteľnej posteli sa jeho kráľovská výsosť Alfredo, kráľ bez koruny, vracia do vzdialených spomienok na mladosť a do obdobia, keď sníval o tom, že sa stane hasičom. Stretnutie s inštruktorom Afonsom z hasičského zboru otvára novú kapitolu v živote dvoch mladých mužov oddaných láske, túžbe a vôli zmeniť status quo.

Zvláštny spôsob života (17. 9. 20:00, DOM UMENIA)

Po dvadsiatich piatich rokoch ide Silva na koni cez púšť, aby navštívil svojho priateľa, šerifa Jakea. Stretnutiu sa obaja tešia, avšak na druhý deň ráno Jake Silvovi oznámi, že vie, že dôvodom jeho cesty nie je kráčať po stopách ich dávneho priateľstva.

Modrý kaftan (16. 9. 19:00, ELEKTRÁRŇA)

Marocký obchodík s odevmi je dejiskom nečakaného milostného trojuholníka v subtílnom a krehkom príbehu o rôznych podobách lásky. Mina a jej manžel Halim prevádzkujú v Maroku obchod s tradičnými odevmi – kaftanmi. Mina sa stará o predaj, Halim šije kaftany s láskou k tradičnej ručnej výrobe. Aby stihli vybaviť všetky objednávky, prijmú mladého učňa. Mina si postupne začína uvedomovať, ako veľmi jeho prítomnosť pôsobí na jej manžela…

Úsvit (12. 9. 19:00, DOM UMENIA)

Je rok 1937 a mladá tehotná lekárka Helena prichádza s manželom, riaditeľom továrne, do Svitu. V rozvíjajúcom sa meste baťovského typu chcú vybudovať utopický svet uprostred čistej prírody. Nález mŕtveho tela novorodenca na pozemku továrne však jej predstavami o vysnívanej budúcnosti značne otrasie. Jej vrodená empatia, ktorú tehotenstvo ešte zosilní, jej nedovolí uspokojiť sa s nápadne rýchlym vyriešením záhady. Pútavý detektívny príbeh je dnes aktuálny rovnako ako bol tesne vypuknutím vojny.

20 000 druhov včiel (14. 9. 14:00, FONTÁNA)

Osemročné dieťa bojuje s tým, ako ho ľudia mätúco oslovujú. Počas leta v Baskicku medzi úľmi skúma svoju identitu po boku žien z rodiny, ktoré sa zároveň zamýšľajú nad vlastnými životmi a túžbami. Sabavedomý celovečerný debut a zároveň citlivé dielo, ktoré otvára tému vnútorného pochopenia detí a zároveň je zamyslením sa nad tým, ako rodina a spoločnosť potrebujú zmeniť svoje predsudkami narušené vnímanie.

Sisi a ja (13. 9. 20:00, FONTÁNA)

Koncom 19. storočia žije cisárovná Alžbeta Bavorská – známa ako Sisi – v aristokratickej ženskej komúne v Grécku. Grófka Irma, ktorú tam pošlú ako spoločníčku Sisi, je uchvátená touto výstrednou a extravagantnou samotárkou. Vonkajší svet sa však snaží Sisi zlomiť. Akokoľvek sa Irma a Sisi bránia, nakoniec im ostáva len jedna osudová cesta, ktorá obe ženy navždy spojí.

Šťastný človek (13. 9. 17:00, FONTÁNA)

Skutočný príbeh človeka, ktorý v snahe žiť pravdivo a autenticky riskuje stratu toho najcennejšieho. Film Šťastný človek sa začína spomínaním českého grafického dizajnéra a spisovateľa Marvina Horvata na nedávnu minulosť vo švédskom Göteborgu, keď pôsobil ako bežná česká žena vo vzťahu so slovenským manželom, psychiatrom Ivanom a ich dvoma deťmi. Život rodiny mal byť takmer predvídateľný. No vďaka písaniu kvír románov Marvin postupne odhalil a spoznal samého seba. Čoraz intenzívnejšie cítil potrebu byť tým, kým naozaj je – mužom. 

Eismayer (13. 9. 23:00, DOM UMENIA)

Hlavný seržant Eismayer je známy a obávaný ako najtvrdší výcvikový dôstojník rakúskych ozbrojených síl, nemilosrdný voči nováčikom a neochvejný v disciplíne a poriadku. Keď sa však zamiluje do nováčika Falaka, ktorý sa bez ostychu hlási k svojej homosexualite, otrasie to základmi Eismayerovej uzavretej existencie. Pre muža ako Eismayer sa láska k inému mužovi nedá zladiť s chápaním toho, aký by mal byť ako vzorný vojak. Rozhodne ochrániť svoj drsný imidž pred všetkým ostatným alebo dokáže nasledovať svoje srdce a skutočnú túžbu?

Pracháči (16. 09. 20:00 FONTÁNA)

Fei sa vo veľkomeste živí ako sexuálny pracovník pre bohatých mužov. Jeho svet sa zrúti, keď si uvedomí, že jeho rodina akceptuje jeho peniaze, ale nie homosexualitu. Feiovi to zlomí srdce a snaží sa začať svoj život nanovo.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?