in ,

Mať veľa sexuálnych partnerov! Prečo je to vlastne hanba?

Foto: Huffpost.com

Hoci sme ako homosexuáli často terčom posmeškov alebo ponižovania, sami neraz skĺzneme k tomu, že súdime iných ľudí. Pravidelne sa to ukazuje hlavne pri sexuálnom apetíte gej komunity. Existuje totiž stereotyp, že všetci teplí sme promiskuitní a máme sex s mnohými partnermi. Moja otázka ale znie: Čo je na tom zlé?

Monogamia verzus otvorený vzťah

Som si vedomý faktu, že mnoho ľudí uprednostňuje monogamný vzťah. Na druhej strane sa ale veľa gejov nechce viazať, to však neznamená, že netúžia po sexe. Ten hľadajú na aplikáciách alebo v kluboch. Vec sa má tak, že ak sa človek rozhodne mať sex na jednu noc a nikomu s tým neubližuje, nie je na tom nič zlé. Odsudzovanie tohto správania prichádza často od ľudí, ktorí sú v monogamnom vzťahu. 

Z mojich vlastných skúseností však viem, že aj ľudia vo vzťahoch niekedy zažili obdobie, kedy uprednostňovali náhodný sex. Prečo teda v momente, keď si nájdu partnera, automaticky začnú tento spôsob života súdiť? To, že máte monogamný vzťah, z vás nerobí lepšieho človeka. To, že uprednostňujete sexuálny život s jednou osobou, neznamená, že vaše životné rozhodnutia sú lepšie, a nedáva vám to nárok na odsudzovanie tých, ktorí striedajú sexuálnych partnerov častejšie.

Nepoužívajme „kurva“ ako urážku

Slovo kurva bolo príliš dlhú dobu používané pre ženy, ktorých sexuálny život sa vymedzoval istej spoločenskej norme. Aj keď pre mužov platil iný meter, teda pre heteromužov. Toto slovo sa udomácnilo už aj v gej komunite. Niekedy si dvaja kamaráti takto medzi sebou zo žartu nadávajú. No častejší prípad je, keď jeden gej napadá sexuálny život druhého geja.

Mať veľa sexuálnych partnerov! Prečo je to vlastne hanba?

Aj pri tomto slove však môžeme obratiť jeho význam vo svoj prospech. Tak ako sme začali používať slovo buzerant, aby sme z neho odobrali silu, keď ho urážlivo používajú heterosexuáli, snažme sa zmocniť slova kurva, aby nemalo rovnaký efekt, keď sa niekto snaží druhých zhadzovať pre počet partnerov. Podľa internetového časopisu Think Queerly slová ako slut či whore (alebo slovenské kurva či štetka) menia svoj význam s vývojom spoločenským noriem. Zmena teda príde v momente, kedy si ako spoločnosť uvedomíme, že nemá zmysel nadávať osobe, ktorá má rada sex.

Prečo máme potrebu zahanbovať iných pre promiskuitu?

Rovnako ako ženská populácia, aj homosexuáli museli bojovať za svoje právo mať slobodný sex a preskúmať všetky stránky sexuality, ktoré život ponúka. Je všeobecne známe, že sa v 80. a 90. rokoch počas HIV/AIDS epidémie rozširovala táto choroba aj kvôli faktu, že mnoho ľudí odmietalo mať bezpečný sex, pretože sme ako komunita za slobodu sexuálneho vyjadrenia dlho bojovali. Zachytil som, že ľudia začnú slut shamovať (zahanbovať pre striedanie partnerov), keď niekto stratí kontrolu nad svojimi vlastnými činmi a začne zneužívať vlastné telo. 

Samozrejme, že sa ľudia môžu dostať do nepríjemných situácií a stratia kontrolu nad životom, osobne však premýšľam nad tým, do akej miery naozaj strácajú kontrolu nad svojim telom. Keď sa niekto rozhodne mať sex na jednu noc, je to jeho rozhodnutie. Osoba so svojimi sexuálnymi činmi nikomu neubližuje, ak je dospelá, používa ochranu a má súhlas od človeka, s ktorým má sex. Nikto iný nemá právo starať sa do sexuálneho života inej osoby. Sexuálny akt sa deje medzi dvoma (alebo viacerými) ľuďmi a u nich to aj zostáva. Ako spoločnosť musíme začať o sexe uvažovať otvorenejšie, pretože mlčaním nič nezískavame. Práve naopak, budeme sa ako hrdí gejovia hanbiť za naše bohaté sexuálne životy, pretože nám to prikázala spoločnosť a bojíme sa jej reakcie.

Grindr a ľahšie hľadanie úletov

Zoznamovanie sa s inými gejmi je v súčasnosti jednoduchšie. Sme ohľadom sexuálnej orientácie otvorenejší na verejnosti, čo nám dáva väčšiu možnosť spoznať niekoho, kto je taktiež homosexuál. Najväčší posun prišiel vďaka internetu. Grindr, Tinder a iné aplikácie na zoznamovanie nám dovoľujú rýchlejšie interakcie a prípadne nájsť niekoho na nezáväzný sex.

Mať veľa sexuálnych partnerov! Prečo je to vlastne hanba?

Samozrejme, aj na týchto aplikáciách treba byť opatrný. Často sa stáva, že niekto iba „namotáva“ v momentálnom stave nadržanosti, ale nemá skutočný záujem o stretnutie. Priznávam sa, že toto som v minulosti robil aj ja, ale postupom času som si uvedomil, že je to nefér voči druhej osobe, ktorá ma o sex ozajstný záujem. 

Môže sa taktiež stať, že sa s niekým dohodnete na stretnutí a neskôr zistíte, že sa daná osoba vydávala za niekoho iného, poprípade klamala o svojom veku či výzore. Pri hľadaní sexu prichádza teda k mnohým rizikám. Ale ako som spomínal, ak osoba so sexom súhlasí a dbá na zásady bezpečného sexu, nejde o nič zlé. No práve z aplikácie Grindr sa stalo v posledných rokoch miesto na slut shaming. Ak máte v profile napísané, že nehľadáte úlet, nedáva vám to právo odsudzovať tých, ktorý úlet hľadajú. Nemôžeme slovne napádať ľudí, ktorí na Grindri prišli za účelom nájsť si sex. Povedzme si narovinu, Grindr slúži pre gejov hlavne na to.

Mať veľa sexuálnych partnerov! Prečo je to vlastne hanba?

Slut shaming v popkultúre

V dnešnej dobe sa v populárnej kultúre snažia ženy dostať zo stigmy, že vyjadrenie sexuality patrí iba mužom. Začala s tým pred rokmi Madonna, ktorá často provokovala so sexuálnymi textami piesní a videoklipmi, následne v tom pokračovali raperky, ktoré v textoch explicitne hovorili o sexe a v súčasnosti je sexuálna nátura súčasťou každej mladej speváčky. Ako príklad uvediem Arianu Grande, ktorá začala kariéru s imidžom slušného dievčaťa, no momentálne je otvorená ohľadom vlastnej sexuality, čo dokázala minulý rok s úspešným singlom 34+35. 

Narozdiel od žien gejovia nemajú v populárnej kultúre muža, ktorý by bol otvorený ohľadom toho, že má rád sex. Pevne verím, že sa tento fakt zmení, napríklad vďaka spevákovi Lil Nas X, ktorý tento mesiac vydal pieseň MONTERO (Call Me By Your Name). V skladbe explicitne spieva o túžbe po sexe s iným mužom. Videoklip k piesni šokoval mnoho ľudí. Kým americkí kresťanskí politici tvrdia, že Lil Nas X je predpoveď apokalypsy a nemravného správania, pre mladých gejov ide naopak o prvý kontakt so slávnou osobnosťou, ktorá odmieta nastavené spoločenské normy.

Lil Nas X sa rozhodol byť stopercentne sám sebou, je homosexuál a sexuálna bytosť. Pre mňa osobne je veľmi inšpiratívne vidieť známeho speváka tmavej pleti spievať o sexe a tancovať okolo tyče. Pretože, povedzme si narovinu, mnohí z nás majú chuť správať sa rovnako, ale bojíme sa, čo na to okolie povie.

Sex je často iba sex

Často si neuvedomujeme, že pre niektorých ľudí môže byť sex spôsob vyjadrenia. Niekto v ňom možno hľadá intimitu, ktorú momentálne nedokáže prijať od vzťahu alebo blízkych priateľov. No dovolím si povedať, že u väčšiny ľudí je odpoveď jednoduchá – majú skrátka radi sex. Z geja sa nestane zlý človek, keď má veľa sexu. Sex je v mnohých prípadoch iba sex. Telesná potreba vášne a orgazmu. Nie vždy musí sex znamenať milostnú intimitu a túžbu po blízkosti. 

Mám vo svojom okolí ľudí, ktorí nesúhlasia s nezáväzným sexom a odsudzujú ho. No mám okolo seba aj kamarátky, ktoré sú ohľadom svojej sexuality otvorené, a nevnímajú ako problém, ak niektorí gejovia uprednostňujú sex s viacerými partnermi. Sex je slobodné rozhodnutie, ktoré môže každý urobiť sám.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

LGBTI pochod v Bratislave pred 20 rokmi? Pozrite si fotky z histórie dúhového hnutia

LGBTI pochod v Bratislave pred 20 rokmi? Pozrite si fotky z histórie dúhového hnutia

Prečo ma väčšina ľudí vníma iba cez môj vozík?

Prečo ma väčšina ľudí vníma iba cez môj vozík?