in ,

Vyšiel satirický komiks o budúcnosti Slovenska. Gejovia sú v ňom obeťami čistiek

Intermezzo

Vizuálny umelec Eduard Klena si sám vydal knihu Smutná krajina. Reaguje na súčasné spoločenské nálady. 

Roboti v uliciach vykonávajú popravy, arcibiskup sa mení na krvilačného draka a Vodca krajiny sa premáva v kroji na tradičnom rebriňáku. Mladý umelec Eduard Klena si vymyslel Slovensko, v ktorom sa pokazilo všetko, čo sa mohlo. 

Komiks Smutná krajina vydal v marci na vlastné náklady a je to skvelá paródia na spoločenskú situáciu. Epický príbeh z budúcnosti, v ktorom sa skupina povstalcov pokúša zvrhnúť tyranskú vládu, rozdelil do piatich poviedok. 

Jedna z nich, s názvom Futuro-romanca sleduje mladého geja, ktorý chce s rodinou emigrovať do zahraničia a zachrániť sa pred tajnou políciou. Do Kanady sa už predtým odsťahoval jeho partner.

Kniha je plná čierneho humoru

Zaujímalo nás, ako kniha vznikala. „Všetky príbehy fakticky pracujú s udalosťami z minulosti, či už nedávnej alebo vzdialenej. Všetky sme si prežili a nijako sme sa z nich nepoučili, alebo ich efektívne prehliadame v rámci vlastnej pohodlnosti. Tým myslím aj situáciu menšín,“ vysvetľuje Eduard. 

Vzťahy homosexuálnych párov, ani akákoľvek inakosť nie sú tolerované v jeho verzii budúcnosti. Poukazuje tým na súčasnú náladu v slovenskej spoločnosti. Naznačuje, že LGBTI komunita môže byť v alternatívnej realite obeťou perzekúcií a čistiek.

Vyšiel satirický komiks o budúcnosti Slovenska. Gejovia sú v ňom obeťami čistiek
Eduard Klena

Eduard sa doteraz venoval hlavne vizuálnemu umeniu. V Prahe študoval nové médiá, v juhokórejskom Soule maľbu. Vystavoval architektonické a urbanistické inštalácie napríklad v  T3 v Bratislave a svoje diela prezentoval v Kyjeve a v Berlíne. Komiks vníma ako vedľajší projekt popri výstavnej činnosti. Rozhodol sa neponúknuť ho vydavateľstvám a propagovať ho len cez sociálne siete. 

Smutná krajina je plná čierneho humoru. Málokto sa dožije šťastného konca, jedna z poviedok je zjavne inšpirovaná klasickými horormi z 80. rokov ako Votrelec alebo Vec. Je to kniha surová, krvavá, ale zábavná. Futuristický svet plný neónov, folklóru, latexu a náboženskej symboliky je premyslený mimoriadne detailne.

Queer postavy už nájdete vo všetkých žánroch

Na Slovensku zatiaľ nevyšlo veľa komiksov, ktoré zobrazujú život LGBTI ľudí. Medzi výnimky patrí napríklad populárny titul Heartstopper, ktorý v preklade ako Motýliky: prvá láska priniesol Albatros. Spisovateľka Alice Osemanová rozpráva dojemne a autenticky príbeh vzťahu nesmelého Charlieho a športovca Nicka, ktorý ešte nemá vyriešenú svoju sexuálnu orientáciu. 

Hoci je to komiks pre tínedžerov, nevyhýba sa zložitým témam, ako sú šikana, sebapoškodzovanie či anorexia. Osemanová z neho pripravuje aj netflixovský seriál. V lete u nás tiež vyšiel tiež titul Bitch Planet odohrávajúci sa na väzenskej planéte, kam posielajú neposlušné ženy. V dystopickom svete je prejavom neposlušnosti aj vzťah s rovnakým pohlavím.  Vydavateľstvo BRaK zas chystá preklad talianskeho komiksu In Italia Sono Tutti Maschi, ktorý hovorí o exile gejov počas tyranskej vlády Benita Mussoliniho.

Tí, ktorí rozumejú anglicky, nájdu zdarma veľa queer komiksov na stránke Tapas, ktorá vznikla pred niekoľkými rokmi v Južnej Kórei. Tu publikujú mnohé autorky a autori, ktorí sa kresleniu venujú len zo záľuby. Queer postavy sa na Tapas objavujú vo všetkých možných žánroch.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Chcú odoberať gejom a lesbám ich vlastné deti? Chcú zničiť život trans ľuďom?

Chcú odoberať gejom a lesbám ich vlastné deti? Chcú zničiť život trans ľuďom?

ERØ vás vtiahne do svojej Utópie, v ktorej spieva o vysnívanej láske

ERØ vás vtiahne do svojej Utópie, v ktorej spieva o vysnívanej láske