Richard Mikloši je v treťom ročníku filmovej réžie na VŠMU. Jeho krátky film Búdka sa bude premietať tento rok na Filmovom festivale inakosti. V rozhovore prezradil, ako prebiehalo natáčanie a ako ho ovplyvňuje jeho queer identita pri tvorbe.
Ako zatiaľ hodnotíš svoje štúdium na VŠMU?
Som veľmi spokojný. V réžii som sa našiel a napĺňa ma to.
Chcel si sa vždy venovať filmu?
Ako dieťa ma strašne fascinovali hrady a povesti o nich, a takto cez ne som sa dostal k vymýšľaniu vlastných príbehov, ktoré som potom vždy pred spaním rozprával rodičom. Neskôr to prešlo k detektívkam a fantasy. Ale myšlienka skúsiť rozprávať príbeh cez film prišla až niekedy na strednej, keď som dostal svoj prvý foťák a následne viac experimentoval s fotografiou.
Čo sú tvoje obľúbené filmy, inšpirácie, režiséri?
Asi nemám vyslovene obľúbeného režiséra, ale momentálne mám také Sofia Coppola obdobie. Práve jej tvorba mnou rezonuje teraz najviac. Inšpirácie sa snažím nájsť vo filme aj v umení pomimo. Snažím sa chodiť čo najviac do divadla, galérií, na koncerty. Niekedy však inšpirácia príde aj nečakane. Napríklad, keď stretnem niekoho zaujímavého na ulici alebo začujem nejakú pesničku v kaviarni.
Akým témam sa vo svojich filmoch venuješ?
Na toto nikde neviem odpovedať, lebo mám pocit, že tie témy sa rôzne vyvíjajú a menia počas procesu tvorby a sebaspoznávania. Ale moja spolužiačka mi raz povedala, že v mojich filmoch sa vraj často objavuje téma akceptovania samého seba, a myslím si, že má v niečom pravdu.
Tvorí sa podľa teba na VŠMU dostatok queer filmov?
Povedal by som, že áno. Hoci sa podľa mňa nedá presne definovať, čo je dostatok queer filmov. Skôr je podľa mňa dôležité, ak sa niekto rozhodne, že chce robiť queer film, tak bude mať podporu zo strany školy a pedagógov. Za mňa môžem povedať, že som ju vždy mal.
Tento rok sa na FFi premieta tvoj film Búdka. Aké bolo zadanie k tomuto filmu?
Zadanie sme mali „postup práce“, čiže postavy mali počas filmu aj niečo manuálne vytvoriť. V mojom prípade teda vtáčiu búdku.
Čo stojí za inšpiráciou k filmu? Je film inšpirovaný tvojim životom?
Čiastočne. Hlavnou inšpiráciou bola jedna rodinná oslava, kde som sa cítil úplne ako outsider. Z toho sa potom postupne po námete vyvinul scenár a neskôr film.
Aký bol proces prípravy a natáčania filmu?
Stresujúci, ale tak v dobrom, lebo to bol môj prvý film. Čiže všetko bolo prvýkrát. Prvýkrát výber lokácií. Prvýkrát výber hercov a potom prvé telefonáty. Bol som veľmi nervózny, ale tiež som si to užíval.
Ako sa ti pracovalo s herectvom?
Veľmi dobre, keďže som prvýkrát režíroval, tak boli všetci veľmi nápomocní a dali mi veľa rád ohľadom práce s herectvom do budúcna. Najmä Oliver Asztálos, ktorý hral hlavnú postavu, mi v tomto veľmi pomohol.
Čo si chcel filmom povedať?
Chcel som ukázať, aké je pre queer človeka dôležité, keď ho blízka osoba, na ktorej mu záleží, prijíma takého, aký je. Sám vidím, ako sa ľudia často oháňajú tým, ako je rodina pre nich dôležitá a pritom nemajú problém používať vulgarizmi a homonegatívne výrazy voči queer ľuďom. A ani netušia, že niekto ich blízky je queer a ako to vie ublížiť.
Ako bol film prijatý v škole?
Veľmi dobre od spolužiakov a aj od pedagógov. Ľuďom sa páčil príbeh a aj to, ako tam je zachytený postup práce.
Chceš sa vo svojej tvorbe aj naďalej venovať queer témam?
Určite áno.
Ovplyvňuje tvoja queer identita tvoju tvorbu?
Myslím, že áno. Všímam na sebe, že mám niekedy iný pohľad na niektoré veci ako ľudia, čo nie sú queer. Ale veľmi na to vplývajú aj osobné skúsenosti a zážitky, ktoré máme každý svoje.
Myslíš si, že to budeš mať na Slovensku ťažké ako queer filmár?
Dosť sa bojím, ako sa situácia bude vyvíjať. Myslím si, že teraz to bude celkovo pre začínajúcich umelcov ťažké.
Na čom pracuješ momentálne?
Momentálne pracujem na svojom semestrálnom filme. Idem skúsiť žáner hororu. A samozrejme príprava bakalárskeho filmu.
Aké sú tvoje plány do blízkej budúcnosti?
Čo sa týka školy, tak môj plán je sústredenie sa a následná príprava bakalárskeho filmu. Určite by som chcel skúsiť aj Erasmus. A po škole uvidím, ako sa to tu bude vyvíjať.
Film Búdka si môžete pozrieť na Filmovom festivale inakosti v sekcii Kraťasy.