in ,

Každý človek má jedinečný príbeh, unikátne osudy aj superschopnosti spoznáš v centre kultúry Š14

Foto TICHO a spol. Pán Q a jeho Don Quijote

Staromestské centrum kultúry Š14 v Bratislave sa pripojilo k druhej vlne Slovenskej Teplárne, ktorá vznikla ako reakcia na teroristický útok pred Teplárňou v Bratislave. Viac sa dozviete v tlačovej správe. 

Chceme, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti.

Pozývame vás na výstavu divadelných fotografií a sprievodné podujatia o tom, že každý máme svoj príbeh a nech už čelíme čomukoľvek, ide to ľahšie v prostredí bez predsudkov a nenávisti. Príbehy bude rozprávať TICHO a spol., ISAC – International Society of Arts and Culture, divadlo Veteš, Stopy snov a Andrea Rošková. Program je následovný:

5. 9. – 28. 9. – NEHRÁME SA, HRÁME

Výstavu NEHRÁME SA, HRÁME prináša OZ Stopy snov, ktoré je divadelným zoskupením netradičných osobností. NEHRÁME SA, HRÁME pre nich znamená nehrať sa na hercov, ale naozaj sa nimi stať. Za každým divadelným výrazom zachyteným na fotografii je príbeh človeka s mentálnym znevýhodnením, ktorý sa stal hercom. Stopy snov vo svojich projektoch dávajú možnosť ľuďom so znevýhodnením ukázať, čo v nich je a zároveň v spoločnosti verejne otvárajú témy, ktoré sú plné stereotypov, predsudkov a tým ju scitlivujú voči tomu, čo nepozná. 

„J. W. Goethe povedal: ‚Zaobchádzajte s ľuďmi, akoby boli tým, čím by mohli byť a pomôžete im stať sa tým, čím sú schopní sa stať.‘ To veľmi jednoducho vysvetľuje všetko, čo v Stopy snov chceme robiť. Výstava Nehráme sa, hráme ukazuje, že to ide, že ľudia s mentálnym znevýhodnením dokázali zvládnuť herecké gesto, dokázali sa zapojiť, byť užitoční, spolupracovať… Ak v nich vidíme postihnutých a nenecháme ich veci robiť samostatne, tak budú postihnutí, ktorí sú nesamostatní. Táto výstava ukazuje, ako to bude vyzerať, keď ich budeme vidieť ako dospelých ľudí a vnímať s rešpektom ich dospelé potreby.“ hovorí Martina Lukáč Jakubcová zo Stopy snov.

Každý človek má jedinečný príbeh, unikátne osudy aj superschopnosti spoznáš v centre kultúry Š14

Občianske združenie Stopy snov je divadelným zoskupením netradičných osobností. Od roku 2010 uviedli 8 autorských inscenácií a odohrali ich na domovskej scéne v komornom divadle TICHO a spol. v Bratislave a na niekoľkých festivaloch a kultúrnych podujatiach. Od roku 2015 prezentujú tvorbu umelecky nadaných ľudí so znevýhodnením na výtvarných výstavách. V roku 2017 do svojej ponuky pridali vzdelávacie kurzy, ktorými sa snažia rozširovať možnosti ľudí so znevýhodnením a zvyšovať ich zručnosti a tým im pomáhať priblížiť sa k spokojnému, samostatnému a zmysluplnému životu. 

Vernisáž sa koná 5. 9. o 18:00 a výstavu si môžete pozrieť od pondelka do piatku v čase 15:30 až 19:00. 

18. 9. o 10:00 – MATILDA

Workshop pre deti na motívy rozprávky R. Dahla. Ukážeme si, že každý z nás je výnimočný a jedinečný a má v sebe superschopnosti, vďaka ktorým dokáže zdolávať prekážky. Že vďaka príbehom sa stávame empatickejší, silnejší a múdrejší. Zistíme, ako sa zachovať, keď sa nám niečo nepáči alebo sa ku nám niekto správa zle. A predvedieme si, ako aj malí dokážu poraziť veľkých. Lebo dobro víťazí nad zlom.  

Účinkuje: divadlo Veteš

Trvanie: 2 – 2,5 h

Pre deti: 8 – 9 roka
Vstup voľný, registrácia na alzbeta.marendiakova@staremesto.sk 

19. 9. o 10:00 – FAREBNÉ ROZPRÁVKY

Dramatické čítanie príbehu a výtvarná dielňa s ilustrátorkou knihy Farebné rozprávky A. Roškovou. Knižka príbehov odlišných detí je venovaná všetkým, ktorí aj napriek neprijatiu v detstve našli odvahu byť sami sebou a stali sa inšpiráciou pre tých, ktorí odvahu stále hľadajú. Rozprávky sú určené nielen deťom, aby ľahšie porozumeli tomu, že odlišnosť nie je prekážkou, ale aj dospelým, pre ktorých sú hodnoty a spokojnosť detí dôležité.

Účinkuje: M. Feldbauer a A. Rošková

Trvanie: 2 h

Pre deti: od 6 rokov
Vstup voľný, registrácia na alzbeta.marendiakova@staremesto.sk

22. 9. o 19:30 – STORY NIGHTS & ISAC: PRÍBEHY NA DOBRÚ NOC

Vstúpte do nášho sveta, kde príbehy plynú neočakávanými cestami. Vitajte v Príbehoch na dobrú noc!  Príbehy na dobrú noc sú multižánrové, jedinečné umelecké predstavenia pre dospelých podané v rôznych formách a štýloch. V každom predstavení vystupujú zanietení umelci – rozprávači, zabávači, herci, hudobníci. Pochádzajú z rôznych krajín a prostredí a pútavo predstavia svoje príbehy unikátnym spôsobom. Prinášame čarovný svet detstva, čas príbehov a prebúdzame vašu zvedavosť. Ak chcete, príďte k nám vo svojom obľúbenom pyžame. Pozývame vás na podujatie, ktoré pripomína párty medzi priateľmi v príjemnom prostredí. Nenechajte si ujsť túto očarujúcu show!

Hostiteľ a režisér: Hon Chong

Vstupenky: 10€/5€
Predstavenie je dvojjazyčné, v slovenskom a anglickom jazyku, určené pre dospelých. Môže obsahovať explicitný jazyk a kontroverzný obsah.

Story Nights je projekt, ktorý vytvorila organizácia ISAC – the International Society for Arts and Culture (Medzinárodná spoločnosť pre umenie a kultúru). Bola založená v roku 2017 v Bratislave s cieľom posilniť a rozvíjať živú umeleckú komunitu. Prostredníctvom podmanivých podujatí, ako sú Pravdivé príbehy a Príbehy na dobrú noc sprístupňuje Story Nights príbehy, ktoré inšpirujú, liečia a zabávajú. Story Nights a ISAC spoločne vytvárajú tapisériu ľudského vyjadrenia, obohacujúc životy kúzlom rozprávania príbehov. 

25. a 26. 9. o 19:00 – TICHO a spol.: PÁN Q. A JEHO DON QUIJOTE

Komická trúchlohra o jednom z nás a rytierovi smutnej postavy. Potrebujeme dnes ešte svojho Dona Quijota, či sme ho už definitívne pochovali? Kto určuje, čo je ešte normálne a čo už možno považovať za bláznovstvo? Ako pred stáročiami, aj dnes je na svete viac hlupákov ako mudrcov. A dodnes je hlúposť pokladaná za múdrosť a múdrosť za šialenstvo. Hlupákom patrí moc tohto sveta.

Réžia: R. Horňák
Hrajú: I. Martinka, J. Sovičová, P. Minár, B. Šoganová, J. Matejčík, D. SeleckýVstupenky: goout.sk

Každý človek má jedinečný príbeh, unikátne osudy aj superschopnosti spoznáš v centre kultúry Š14
TICHO a spol Pán Q a jeho Don Quijote

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?