in ,

Sezónu LGBTI+ festivalov na Slovensku otvára už túto sobotu PRIDE v Banskej Bystrici

Podujatie s názvom #PRIDE #BB bude už po piaty raz. Začiatok je v sobotu 25. júna o 13.00. Po sprievode mestom bude akciu hostiť tamojšia Záhrada. 

Mesiac jún sa už niekoľko desiatok rokov vo vyspelých krajinách na celom svete považuje za tzv. „Pride month“, teda mesiac hrdosti LGBTI+ ľudí. Treba pripomenúť, že začiatky neboli nijakou oslavou slobody ani rôznorodosti. Dňa 28. júna 2022 uplynie 53 rokov odvtedy, čo sa na protest voči štátnej šikane a kriminalizácii LGBTI+ ľudí postavili návštevníci Stonewall Inn klubu v New Yorku. Tento odpor voči policajnej razii prerástol do niekoľkodňových protestov v celej mestskej štvrti. Podujatia ľudskoprávneho hnutia, ktoré dnes poznáme pod skratkou „Pride“, nemajú odvtedy len spoločný názov, ale aj posolstvo. Tým je napomôcť riešeniu otázky nerovnoprávneho postavenia LGBTI+ ľudí v legislatívnej i symbolickej rovine. Všetci si prajeme, aby boli títo ľudia akceptovaní ako plnohodnotní členovia a členky spoločnosti s rovnakými právami na rodinný a partnerský život.

Pri tejto príležitosti sa v Záhrade uskutoční už v poradí piaty ročník #PRIDE #BB – podujatia s odkazom volajúcim po spravodlivosti a rovnoprávnosti pre LGBTI+ menšinu, tentokrát s tematickým podtitulom EQUILIBRIUM. Čím bude tohtoročný Pride výnimočný a na aký program sa môžete tešiť?

Podujatie sa tradične začne dúhovým pochodom, a to od 13:00 od Huštáku (Dolná ulica 51) smerom cez Námestie SNP do Centra nezávislej kultúry Záhrada (Námestie SNP 16). Tu si od cca 13:30 môžete vypočuť úvodné príhovory, po ktorých bude nasledovať bohatý program plný ľudskoprávnych diskusií, zaujímavých prednášok, workshopov a rôznych druhov umenia.

Sezónu LGBTI+ festivalov na Slovensku otvára už túto sobotu PRIDE v Banskej Bystrici

O 14:00 sa môžete stretnúť so psychologičkami Vierou Hincovou a Oľgou Bindasovou, ktoré budú spolu s Braňom Fidlerom z LGBTI+ športového klubu Lotosové kvety a moderátorkou Nikoletou Kuglerovou z Amnesty International Slovensko diskutovať na tému „Ako sa vyrovnať s nerovnováhou“. Zámerom diskusie je venovať sa rôznym kontextom a významovým odtieňom čoraz naliehavejšej témy duševného zdravia a vnútornej rovnováhy človeka, a to nielen s ohľadom na menšinový stres či diskrimináciu LGBTI+ ľudí.

Vzápätí o 15:00 sa na interaktívnej prednáške s názvom „V jednote je sila – ako sa organizovať za kvír budúcnosť“ môžete poradiť a dozvedieť viac o rôznych možnostiach a spôsoboch, akými by sa dalo prispieť k zlepšeniu situácie queer ľudí žijúcich na Slovensku („queer“ je výraz zastrešujúci všetkých neheterosexuálnych a/alebo rodovo nekonformných ľudí). Prednášku organizuje študentský spolok LIGHT* Univerzity Komenského, ktorý môže byť inšpiráciou pre komunitné organizovanie študentov a študentiek aj na iných školách a univerzitách.

Od 15:00 sa v jednotlivých kútoch záhradného parku budú okrem Živej knižnice prebiehať aj rôzne workshopy, ako napríklad stencil workshop „Buď svoja značka“, kde si môžu návštevníci a návštevníčky navrhnúť a vyrobiť potlač na tašky, tričká alebo ruksaky, alebo si vyrobiť svoj vlastný odznak. Program tohtoročného #PRIDE #BB osvieži workshop Miriam Džedže Jakubíkovej, ktorá sa venuje acroyoge a poznatky zo svojej dlhoročnej praxe bude rada zdieľať so všetkými, ktorí si budú chcieť aktívne odpočinúť pri radostnom cvičení. Radosť a odpočinok určite pocítia aj všetci tí, ktorí sa zúčastnia prednášky o aromaterapii a sile esenciálnych olejov, ktorú bude viesť Zuzana Lukačovič.

Počas celého #PRIDE #BB bude k dispozícii aj konceptuálny priestor, tzv. LIGHTROOM, ktorého autorom je Adam Engler. V malej sále Z2 bude možné využiť priestor na oddych, stíšenie tela i mysle, nájdenie rovnováhy za sprievodu hudby, farieb a vôní. V tomto priestore tiež každú druhú hodinu odznie podcast Ľudskosť na tému Rodina 21. storočia s Janou Fuskovou. Možno tu stretnete aj veštice Milamandu a Atrocitu, alebo sa len tak stretnete so sebou a s inými.

Podvečer bude venovaný nielen Slam poetry, čo je špecifický spôsob prednesu autorskej tvorby, ktorý je na Slovensku čoraz obľúbenejší, ale aj hudbe. Na #PRIDE #BB zahrajú lokálni DJi, ale tešiť sa môžete aj na hudobno-tanečné vystúpenie mladého speváka známeho pod pseudonymom Trick Richard.

Sezónu LGBTI+ festivalov na Slovensku otvára už túto sobotu PRIDE v Banskej Bystrici

Celodenný program vyvrcholí o 20:00 vo veľkej sále Záhrady CNK veľkolepou drag queen performance „Queer Time #prideedition“. Čakajú vás nápadité kostýmy, vtipné slovo i spev, účesy a líčenie, spontánnosť i manierizmus, paródia, lip-sync, burlesque, divadlo, ale aj ničím nedefinovaná performance. Na podujatí vystúpia banskobystrické Action Sisters v zložení Jesicca Loo, Chantall Licorne a Jasmine Richart, ako aj hostia a hostky TONIC, La Cuntessa, Everybody fucks Venice, Lotta Love, Oliver Kuklovský a Arejko.

Podujatie #PRIDE #BB už od roku 2018 organizuje neformálna občianska iniciatíva Inokraj: „Všetci túžime po rovnováhe. Usilujeme sa o ňu zakaždým, keď čelíme nepriazni okolia, štátu, inštitúcií, sveta. Potrebujeme ju zakaždým, keď sa učíme vyrovnávať s krivdou. Snažíme sa reagovať s rozvahou, vysvetľovať svoje pocity, počúvať. Hľadáme spôsoby, ako udržať rovnováhu napriek nerovnostiam. Sme vaši krajania, susedia, rodičia, sme vaše deti. Témou piateho ročníka #PRIDE BB je EQUILIBRIUM. Nevzdávajme to, k rovnováhe sa potrebujeme navzájom. WE ARE EQUAL, NOT ANONYMOUS!“

Pevne veríme, že aj tento ročník napomôže zmazať v spoločnosti stále žijúce negatívne predsudky voči LGBTI+ komunite a vďaka bohatému kultúrnemu programu prispejeme k nadobudnutiu tak potrebnej spoločenskej rovnováhy. Srdečne pozývame!

INOKRAJ – neformálna občianska iniciatíva, organizátor podujatia PRIDE BB 
Ďalšie informácie možno nájsť vo FB udalosti alebo na webe.

Sezónu LGBTI+ festivalov na Slovensku otvára už túto sobotu PRIDE v Banskej Bystrici

Čo si myslíš o článku?