in ,

Transrodové osoby sú v médiách čoraz viditeľnejšie. Kto sú trans ikony súčasnosti?

foto Getty Images

Jednou z najlepších vecí na súčasnej populárnej kultúre je to, že je na výslní mnoho skvelých a talentovaných transrodových celebrít. Môžu byť vzormi a idolmi pre celú trans komunitu a inšpirovať ju k lepším zajtrajškom. V tomto článku vám predstavíme 9 trans ikon súčasnosti.

Gottmik

Prominentná drag queen a mejkap umelec, známy odvážnym avantgardným a cirkusovým líčením. Počas svojej kariéry líčil celebrity ako Cindy Crawford, Paris Hilton či Heidi Klum. V roku 2021 sa stal prvým transrodovým mužom, ktorý súťažil v televíznej relácii RuPaul’s Drag Race, kde skončil na treťom mieste. Odvtedy začal robiť YouTube podcast No Gorge, objavil sa vo videoklipe k piesni Unholy od Sama Smitha a Kim Petras a spoločne s Gigi Gorgeous vydal knihu s názvom The T Guide.

Hunter Schafer

Kariéru začala ako modelka, no k svetovej sláve sa prepracovala až po obsadení do populárneho HBO seriálu Euphoria. Zahrala jednu z najobľúbenejších postáv, Jules. Odvtedy svoju viditeľnosť využíva na aktivizmus v prospech transrodových ľudí, za čo ju časopis Time zaradil v roku 2021 do rebríčka 100 začínajúcich lídrov, ktorí formujú budúcnosť. Tento rok sa objaví v očakávanom filme The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes.

Kenny Ethan Jones

Kenny je bývalý model, spisovateľ, advokát a konzultant. Jeho aktivizmus je zameraný na menštruáciu, politiku tela, duševné zdravie a intimitu. Veľkým úspechom preňho bola hlavná rola v kampani I’M ON od Pink Parcel, vďaka ktorej sa zapísal do histórie ako prvý transrodový muž v kampani na menštruačné pomôcky. Aj naďalej robí osvetu o dôležitých problémoch zo života transkomunity.

Yasmin Finney

Minulý rok sa celá LGBTI+ komunita zamilovala do skvelého Netflix seriálu Heartstopper. V jednej z hlavných úloh sa predstavila mladá transrodová herečka Yasmin Finney. Jej postava Elle je obrovským krokom dopredu v rámci viditeľnosti transtínedžerov v seriálovej tvorbe. Yasmin sa stala vďaka autentickému herectvu a príjemnému vystupovaniu miláčikom publika. V máji tohto roka bolo obsadená do seriálu Doctor Who. Je taktiež veľmi populárna na sociálnej sieti TikTok, kde má viac ako 1,7 milióna sledovateľov.

Chella Man

Umelec, režisér a autor vo svojich dielach spája žánre maľby a performance a súčasne skúma sochárstvo, písanie a živé workshopy. Tematicky sa venuje zdravotnému znevýhodneniu, rase, pohlaviu a sexualite a často hovorí o svojich skúsenostiach nepočujúceho transrodového muža, ktorý je Žid a Číňan. V roku 2021 sa stal jedným z prvých transmužov, ktorí spolupracovali s významnou kozmetickou značkou, a to ako člen tímu mladých influencerov značky Yves Saint Laurent. V marci 2023 vydal krátky film, v ktorom skúma svoj zložitý vzťah s kochleárnym implantátom a identitu medzi nepočujúcim a počujúcim svetom.

Hari Nef

Prvú výraznú hereckú úlohu dostala v druhej sérii seriálu Transparent. Súčasne sa venovala aj modelingu a v roku 2015 sa stala prvou otvorene transrodovou ženou zapísanou do významnej modelingovej agentúry IMG Models. Jej veľký moment prišiel tento rok, keď si zahrala v kontroverznom HBO seriáli The Idol a taktiež sa objavila v dlhoočakávanom filme Barbie. To, že bola do veľkého hollywoodskeho filmu obsadená transrodová herečka, je nádejou, že sa transrodové talenty dočkajú v Hollywoode viacerých príležitostí.

Kim Petras

Hudbe sa síce venuje už od roku 2008, no až v súčasnosti sa jej dostáva toľko pozornosti, koľko si zaslúži. Začalo to v roku 2021 vydaním skladby Coconuts, ktorú si zaspievala naživo na odovzdávaní cien MTV Europe Music Awards, čím sa stala prvou transumelkyňou, ktorá na cenách EMA vystúpila. V roku 2022 potešila gejov a dievčatá svojou EP Slut Pop, ktoré obsahovalo sedem skladieb so sexpozitívnou témou. Úspech pokračoval duetom Unholy so Samom Smithom. Skladba sa stala obrovským hitom, dostala sa na prvé miesto Billboard Hot 100, čím sa Kim stala prvou otvorene transrodovou ženou v histórii, ktorá mala v danom rebríčku skladbu číslo jeden. Tento rok vyhrala cenu Grammy za najlepšie popové duo, čím sa zase stala prvou otvorene transrodovou umelkyňou, ktorá vyhrala Grammy v jednej z hlavných kategórií. A fanúšikovia sa konečne dočkali jej debutového albumu s názvom Feed the Beast.

Schuyler Bailar

Účasťou v mužskom tíme NCAA Division 1 (najvyššia úroveň medziuniverzitnej atletiky schválená Národnou univerzitnou atletickou asociáciou) sa stal vôbec prvým transrodovým športovcom. Išlo o veľký úspech pre queer športovcov a športovkyne. Pomáhal a je uvedený v sprievodcoch kultúrneho začlenenia do plávania v USA pre LGBTI+ aj ázijsko-amerických športovcov. V roku 2021 vydal svoju prvú knihu Obie Is Man Enough a v roku 2023 oznámil novú knihu He/She/They: How We Talk About Gender and Why It Matters. Pred pár mesiacmi začal moderovať podcast s názvom Dear Schuyler, kde s hosťami diskutuje o každodenných vplyvoch pohlavia, duševného zdravia a občianskych práv.

Dylan Mulvaney

Počas Covid pandémie sa vyautovala ako transrodová žena. Svoju tranzíciu začala dokumentovať na sociálnej sieti TikTok v dennej sérii videí s názvom Days of Girlhood. Nedávno bola súčasťou nepríjemnej kontroverzie, keď na Instagrame propagovala značku piva Bud Light, čo pobúrilo mnoho konzervatívnych politikov, ako aj televíznu stanicu Fox News, ktorí nabádali ľudí k transfóbii voči Dylan. Kontroverzia ale nezničila jej pozitívne vnímanie sveta a upozorňovanie na problémy, ktorým transkomunita denne čelí. V súčasnosti má viac ako 10 miliónov sledovateľov, čo z nej robí najpopulárnejšiu transrodovú influencerku.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?